• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Gfb başvurusu ne zaman yapilmalidir

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Vakıf
Merhaba,

İşletme faaliyete geçmek için ÇED almak zorundadır, ÇED de bir taahhütler raporu olduğundan alınabilir, fakat çevre izni ne zaman alınmalıdır( mantık çerçevesinde) çevre izni için yani ilk aşaması GFB de somut belgeler istenilir, atık yönetimi, faturalar, UATF ler , kapasite raporları... bunlar süreç gerektiren belgelerdir yani buradan şu sonuca varabilir miyiz GFB olmadan faaliyete asla başlanamaz ifadesi yanlış oluyor, üretime başlanılmalı belgeler tamamlanır tamamlanmaz GFB ye başvurulması (örneğin kapasite raporu, il müd uygunluk yazısı alınır alınmaz)
bunun zamanlaması nedir arkadaşlar.
sürekli üretim olmayan bir yer için GFB başvurusu ne zaman yapılacak, ara sıra üretim yapan
bir maden ocağına açılır açılmaz kapasite raporu alınmıyor, randımanlı çalışıp çalışmayacağı da belli olmayan bir yere atık yönetimi için yatırım yapılmıyor(fosseptik, atık sahası gibi), bu cezaya açık bir durum. Bir zamanı olması gerekmez mi ? faaliyete geçtikten 2 ay sonra GFB başvuru yapılmış olmalı gibi bir ifade?

Çok teşekkürler

@shalic
bence firma faaliyete başlamalı uygunluk yazısını alır ve gfb ye başvueu yapmalıdır.

@Olgaç Sürmelihindi
Ama bazıları gfb olmadan faaliyete başlanmaz diyor bence bu yanlış bir düşünce

Firmanın geçmiş yıllarda Gfb başvurusu var zaten o yüzden ceza yazma gibi bir durum olacağını sanmıyorum.

ben yapılan uygulamayı söylüyorum, bakanlıktan da talimat oldugunu söylemişlerdi. başvuru, değerlendirme, uygunluk yazısı onlar için bir baz değil. birleşik denetim programından bahsediyorum. birleşik denetime geldiklerinde acımıyorlar. tutanağa yazıyorlar. gfb başvurusu yapılmış olup, değerlendirme aşamasındadır. diye. sonra arkadan ceza geliyor.

arkadaşlar aslında yönetmelik ve il çevre bizden şunu ister:

- bütün inşaatını tamamla
- inşaat tamamlanmaya yakın kapasite raporuda alırsın yada ön kapasite alırsın
- inşaat tamamlama aşamasında yapı kullanma izni vb. evraklar alınabilir,
- inşaat tamamlanmasına yakın muafiyetler alınabilir,
- inşaat dönemindede zaten atıklar çıkıyor ve gönderiyoruz.

inşaatı tamamla üretime başlamadan il müd. uygunluk yazısına başvuru yapın ve il çevre gelsin sahayı görsün ve yazınızı versin.

aslında bu böyledir. ancak hiçbir işletme bütün inşaatı tamamlayıp il çevreyi beklemiyor dolayısıyla sorun yada çelişki burada ortaya çıkıyor.
yönetmelikte bu ara dönem için bir açıklama olsa çok iyi olur.

kesinlikle , ki birde bunu fabrika değil de maden ocakları sahalar için düşünürsek tam yılan hikayesine dönüyor ::::::)

@Seda Özsoy
Seda Hanım,
Tesisiniz hangi ilde bilmiyorum ama ben Ankara, Karabük ve Bolu'da buluna firmalarımın Uygunluk yazılarını almıştım. Fakat tesislerdeki eksiklikler yüzünden GFB başvurusunu 1 sene sonra ancak yapabildik ve İl Müdürlüğü GFB başvurusunu İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısının tarihinin 1 yılı geçtiği için yenilenmesi gerektiğini belirterek reddetti. Yazıyı yenilemek zorunda kaldım.

@Olgaç Sürmelihindi
Yönetmelikte açık ve net bir şekilde belirtilmiş GFB yoksa ceza var diye. Hiç bir yönetmelikte "Tesis önce uyarılır." diye bir ibare görmedim. Ceza yazılmıyorsa sadece İl Müdürlüğü yetkililerinin kendi inisiyatiflerini kullanmaları, tesisin iyi niyetli davranıp davranmaması ile ilgili.

@Batuhan Aşcı
zaten yönetmelik doğrudan herşeyi söylemez. idari nitelikte işlem uygulanır diye bir ibare var. GFB yoksa ceza kesilir dediği eğer kaçak çalışırsan firma gfb almak istemiyorsa o zaman uyaracak hala devam ediyorsa cezai işlem uygulanır. Devlet kurumuda anlayış gösterecek firmada.

@Batuhan Aşcı
Batuhan Bey, biz o kadar beklemeyi düşünmüyoruz şuanda kapasite raporumuzda muafiyet yazımızda çıkmak üzere, süre konusunda emin olamadığım için sizlere de sormak istedim.