• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Gfb hakkinda

Barıs42

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Firmamızın Geçici Faliyet Belgesi Olmadığı için ceza yiyecegini ögrendik.. Ceza yedikten sonra ne kadar süre içinde GFB başvurusunda bulunabiliriz yada direk kapatmaya gidermi durdurulurmu bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim..

bir an önce gfb ye başvur derim. Gerekli prosedürleri biliyormusun? sana gerekli belgeleri yollayabilirim. birde tat mı gdt mi alacaksınız? Şunuda söylemek gerekirse acı ama eğer gfb almazsanız kapatmaya kadar gidebilir.

İzin veya lisans konunuz nedir bilemiyorum ama tesisin durumuna göre 2872 Sayılı Çevre Kanununun 20 inci maddesinin ilgili bendine göre ceza uygulanmış sanırım. Faaliyetin durdurulması ile ilgili takdir hakkı cezayı uygulayan yetkili mercie aittir.

Şöyle ki;

2872 Sayılı Çevre Kanununun Faaliyetlerin durdurulması başlıklı 15 inci maddesinde (Değişik: 26/4/2006 – 5491/12 md.);

“Bu Kanun ve bu Kanun uyarınca yayımlanan yönetmeliklere aykırı davrananlara söz konusu aykırı faaliyeti düzeltmek üzere Bakanlıkça ya da 12 nci maddenin birinci fıkrası uyarınca denetim yetkisinin devredildiği kurum ve merciler tarafından bir defaya mahsus olmak üzere esasları yönetmelikle belirlenen ve bir yılı aşmamak üzere süre verilebilir.

Faaliyet; süre verilmemesi halinde derhal, süre verilmesi durumunda, bu süre sonunda aykırılık düzeltilmez ise Bakanlıkça ya da 12 nci maddenin birinci fıkrası uyarınca denetim yetkisinin devredildiği kurum ve merciler tarafından kısmen veya tamamen, süreli veya süresiz olarak durdurulur. Çevre ve insan sağlığı yönünden tehlike yaratan faaliyetler süre verilmeksizin durdurulur.

Çevresel Etki Değerlendirmesi incelemesi yapılmaksızın başlanan faaliyetler Bakanlıkça, proje tanıtım dosyası hazırlanmaksızın başlanan faaliyetler ise mahallin en büyük mülkî amiri tarafından süre verilmeksizin durdurulur.

Süre verilmesi ve faaliyetin durdurulması, bu Kanunda öngörülen cezaların uygulanmasına engel teşkil etmez.” hükmü yer almaktadır.

Bu nedenle kapatma ya da kısmi kapatma gerçekleşebilir. Benim tavsiyem hemen bir iş termin planı hazırlayarak yetkililerle görüşür ve yetkililere bu konuda samimi olunduğunu, eksikliklerin giderilmesi için gayret gösterildiğini anlatırsanız, kapatma uygulamadan (ciddi bir kirlilik durumu ya da konuyla alakalı yoğun şikâyet yoksa eğer) süre verileceğini düşünüyorum.

Gfb olmaması durumunda başvuru için genelde 3 ay süre tanınıyor, özel durumlarınız varsa açıklamanız durumunda süreyi uzatabilirler. İkinciye aynı eksiklik tespit edildiğinde ise evet kapatmaya gidiyor.