Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gfb için işletme belgesinden muaf olup olmama durumu

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Sinem Yener tarafından paylaşıldı.

1. Sinem Yener

Sinem Yener CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar
    GEçici Faaliyet Belgesi alınması için gereken belgeler arasında İŞLETME BELGESİ VEYA MUAF OLDUGUNA DAİR BELGE diye bi madde var. Sorum şu ki hangi durumlarda bir tesis işletme belgesinden muaf olur.

2. Mustafa Demir

Mustafa Demir CMNet Üyesi

Sanayi, Ticaret, Tarım ve Orman İşlerinden Sayılan İşlere İlişkin Yönetmelik ekinde yer alan sanayiden sayılan işlerin yapıldığı, elli veya daha fazla işçi istihdam edilen işyerlerini kapsar.

yani bu kapsamda değilseniz işletme belgesinden muafsınız

3. Sinem Yener

Sinem Yener CMNet Üyesi

gfb için istenen belgelerde yazıyor.

4. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

Örnek veriyim hastaneler işletme belgesinden muaftır. Siz işletme belgesi için başvurun onlar muaf iseniz size muafiyet yazısı verirler.

5. Mustafa Demir

Sanayi, Ticaret, Tarım ve Orman İşlerinden Sayılan İşlere İlişkin Yönetmelik ekinde yer alan sanayiden sayılan işlerin yapıldığı, elli veya daha fazla işçi istihdam edilen işyerlerini kapsar.

yani bu kapsamda değilseniz işletme belgesinden muafsınız

http://www.alomaliye.com/2009/isletme_belgesi_hk_yonet.htm

6. Sinem Yener

Sinem Yener CMNet Üyesi

peki bu belgeden muaf olmak için kriterler nelerdir?

7. Mustafa Demir

Sanayi, Ticaret, Tarım ve Orman İşlerinden Sayılan İşlere İlişkin Yönetmelik ekinde yer alan sanayiden sayılan işlerin yapıldığı, elli veya daha fazla işçi istihdam edilen işyerleri işletme belgesi almak zorundadır.

egerki bu kapsamda bi iş yapmıyosanız ve 50 den az işçi çalıştırıyosanız işletme belgesinden muafsınız demektir.

8. Özlem BAKİ

Özlem BAKİ CMNet Üyesi

işletme yönetmeliğindeki ek-1 formunu firmanızın bilgilerine göre doldurup imzalatın çalışma ve sosyal güvenlik müdürlüğüne gönderin muafiyet belgesini size yıollicaklardır

9. Özlem BAKİ

Özlem BAKİ CMNet Üyesi

arkadaşlarında dediği gibi çalışan sayısı 50 kişiden az ise muafsınız demektir

10. erman

erman CMNet Üyesi

Bu kapsam da bir iş yapıyor fakat işçi sayımız 50'den az ise yine muaf oluyor muyuz acaba ?

11. Gülfem Polat

Gülfem Polat CMNet Üyesi

evet muafsınız. çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı bölge müdürlüğüne dilekçe yazın. .. adresinde . faaliyeti yapmaktayız. çalışan sayımız....... kişidir. işletmebelgesi muafiyet yazısı talep etmekteyiz derseniz ve dilekçe ekie sgk dökümlerini de eklerseniz 2 güne alırsınız belgenizi

Merve Yeşildağ ve erman bunu beğendi.
  12. Resmi Gazete Tarihi: 04.12.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27422 İŞLETME BELGESİ HAKKINDA YÖNETMELİK kapsamında başvuru formu.

Ekli Dosyalar:

erman bunu beğendi.
  13. bll_2081

bll_2081 CMNet Üyesi

aşagıdaki dilekce ve formu doldurarak il calısma müdürlüğüne gidiyorsun gerisini onlar aynı gun içinde hallediyorlar ;)

Ekli Dosyalar:

Esra Tokmak, Filiz Bali ve erman bunu beğendi.
  14. İsmet Arslan

İsmet Arslan CMNet Üyesi

çalışan sayısının 50 nin altında olması yeterli. ilgiri birimden muafiyet alıyorsun

15. Hanli

Hanli CMNet Üyesi

çalışan sayısı 50 kişiden az ise işkura bir üst yazı yazıyorsunuz. muafiyet yazısını size veriyorlar

16. İsmet Arslan

İsmet Arslan CMNet Üyesi

il calısma müdürlüğüne gidilmiyor. İş Kur a gidiliyor

17. bll_2081

bll_2081 CMNet Üyesi

aydında iş çalışma müdürlüğüne gidiliyor.

18. Mehtap Işık

Mehtap Işık CMNet Üyesi

Bizde bölge çalışma müdürlüklerinden aldık muafiyet yazılarımızı

Gülfem Polat bunu beğendi.
  19. Tolga Gül

Tolga Gül CMNet Üyesi

Eski çalıştığım 6 tane çalışanı olan bir toplama ayırma tesisinde işletme belgesi vardı benden önce alınmış bunlar muafken yine de almışlar 50 'den az olsa illa ben alıcam diyene veriyorlar mı?

20. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Merhaba son dönemde bende uğraştım hemen karışıklığı özetleyim.

Önceden Bölge Çalışma Müdürlüğüne başvuru yapılarak belge alınıyordu ancak artık yetki İşkura verildi. Artık İşkur dan alınıyor. ve 50 den az çalışanı olup da ben alıcam diyerek başvuruyu yaptığınızda "Siz muafsınız" diyorlar... o yazıyı GFB başvurusunda kullanabilirsiniz.

hanvey1105 bunu beğendi.
Gfb için işletme belgesinden muaf olup olmama durumu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Mühendis olup, kendi işimi kuracağım diyenler

• Kendi işimi kurmak istiyorum fakat biraz daha “pişmem” gerekli mi sektörde? • Kendi işimi kuracağım fakat biraz sermayeye ihtiyacım var sanki… • Kendi işimi kurmak istiyorum fakat piyasa benim gerçek değerimin farkında değil. • Kendi işimi kurmak istiyorum fakat kişisel çevrem benim deli olduğumu düşünüyor. • Kendi işimi kurmak istiyorum fakat teknik bilgim yetersiz. • Kendi işimi...
  2. İşletme Stajı İçin Yer Arıyorum

İstanbulda yazın yapmam gereken 30 günlük işletme stajım için yer arıyorum. Bildiğiniz ve orada yapmam halinde bana faydası dokunabilecek bir yer önerebilirmisiniz.
  3. Büro ve işletme stajı için firma arıyorum

herkese iyi akşamlar ben büro stajı ve işletme stajı için firma arıyorum istanbul avrupa yakasında oturuyorum
  4. Ambalaj atıkları kdv'den muaf mı ?

Arkadaşlar daha öncelerde ambalaj atıklarına KDV uygulanmıyordu. Şimdi mevzuat değişmiş. Yeni mevzuata göre artık ambalaj atıklarına KDV uygulanacak mı?
  5. Çevre iznine tabii olma ve olmama koşulu

Merhaba, Aslında çok bilindik bir konuda tecrübelerinizi soracağım, ÇKAGİLHY faaliyetleri çevre iznine tabi olup olmadıklarını üretim miktarı esasına dayanarak belirliyor bunda bir sıkıntı yok, peki bunun belgesi nedir kapasite raporu çevre izni için sadece bizi bağlayan (çevre denetimleri ve bakanlık nezdinde) kapasite raporudur diyebilir miyiz? bunun dışında çed, ptd,satış bilgi formları....