• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

GFB ve İzinlisans Belgesi Yenilenmesi Hk. (Firma ve Ünvan Değişikliği)

Sedat Azizoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
Arkadaşlar Danışmanlık firmanızın yada GFB almış tesisin (başka firmaya devri gibi) hem ünvan hemde vergi nosu değişikliği varsa bu değişiklik öncelikle vergi dairesinden yapılır, yeni ticaret sicil gazetesi alınır. Daha sonra başvurusu yenilenmesi için İzinlisans Dairesi'ne resmi yazı ile müracaat edilir.

İzinlisans belgesi alan tesis içinde Çevre Görevlisi kullanıcısı ile e-izin sistemine giriş yapılır Tesis İşlemleri>>>İzin ve İzin/lisans Belge Yenileme Başvurusu tıklanarak açılan sayfada bu değişiklik için başvuru yapılır. Yeni ticaret sicil gazetesi ve ünvan değişikliği nedeni ile ödeme belge dekontunun sisteme yüklenmesi istenir.

Yalnızca ünvan değişikliği söz konusu ise ve vergi numarası değişmemişse yine yukarıda belirtilen işlemler gerçekleştirilir,
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresine danışmanlık firması, çyb yada firmanın kendi kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır, Firma İşlemleri>>>Firma Bilgileri güncelle butonu tıklanarak "firma bilgilerimi güncelle" butonuna basılır, açılan sayfada vergi nosunun yanında "Maliye Bakanlığından Bilgileri Güncelle" butonu tıklanarak firma bilgilerinin en son hali ekrana gelir ve "Kaydet" butonu tıklanarak güncel hali sisteme kaydedilir. Bu değişiklik e-izin portalına doğrudan yansıyacaktır.

Not: "İşletmenin sahibinin veya adının değişmesi halinde, yapılan değişiklik işletmeci tarafından değişikliğin gerçekleştiği tarihten itibaren üç ay içinde yetkili mercie bildirilir. İşletmede çevre izin veya çevre izin ve lisans şartlarında değişiklik yoksa işletmenin çevre izin veya çevre izin ve lisansı, önceki geçerlilik süresi değişmemek kaydıyla yeniden düzenlenir."

İyi Günler Dilerim.

dilekçe ile başvuru yaptıysanız gözükmesi lazım. İsterseniz il çevreyi arayın durumu anlatın ve maliye il çevreye bildirmesi lazım ve düzeltmesi gerekir.

dilekçe ile İl çevreye başvuru yaptım.Bakanlıktan kimseye ulaşamadım..şöyle bir durum var?İl çevreyle bu konuyu görüştüğümde bana eski ünvanla olan firmayı sistemden çıkarıp yeni ünvanla olan tesisi tekrar kaydetmem istendi..bende yaptım ve izin lisans için tıkladığımda tekrar gfb bulunamadı yazısı çıkıyor..

Çevreyle en son görüşmem de tekrar yeni ünvanla başvuru yapın denildi daha sonra bi daha görüştüm bakanlığı arayın denildi..anlamadım yani..
Bakanlıktan kimle görüşebilirim bu konu hakkında?

Hülya Hanım ile görüşün birimi farklı ama yardımcı olacaktır.
Hülya ÇAKIR
Çevre Mühendisi
Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı
Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Belediye ve Ambalaj Atıkları ŞUbe Müdürlüğü
Tel.0312.586.30.64
Fax:0312.474.03.35

@asmin

Keşke Çevre İznini tamamladıktan sonra aldığınız çevre izni üzerinden ünvan değişikliği yapsaydınız. Çünkü şimdi çevre izni parasını yatırarak tekrar GFB başvurusu yapacaksınız..

Benim de böyle bir durumum oldu. GFBsi olan tesisimde ünvan değişikliği yapıldı. Sistem üzerinden maliye'den tesis bilgilerini çektim. İl Müdürülüğü yeni ünvana yazılmış İl Müdürlüğü Uygunluk yazısı istedi. ÇED görüşümüzü de yeni ünvana göre değiştirdik. GFB yenileme yapıldı sistem üzerinden. Tekrar dekont istemekte sistem. Bakanlık ile görüştüğümde bir GFB ücreti daha yatıracaksınız yenileme ücreti olarak diyor. İl Müdürlüğü ise Çevre İzni ücretini yatıracaksınız diyor. Halbuki ben Çevre İzni başvuru süremi doldurmadım neden çevre izni parası yatırmak zorunda kalıyorum anlamış değilim..

@İpekszksn
yönetmelikte firma sahibi veya ünvan değişikliği olduğunda dilekçe ile müracaat ederek eğer uygun görülürse değişiklik yapılır deniliyor. Bence bir daha para yatırmak saçmalık. O zaman il çevre şunu diyecek sen ünvan değişikliğini yap çevre izni ve lisansına sonra müracaat et diyecek ya da kolaylık sağlayacak.

@İpekszksn

Merhaba konu ile ne yaptınız acaba. benim şimdi şöyle bir durumum war. GFB aldık, çevre izin başvurusunu yapacağım 1 ay sonra ama unvan değişti. İl Çevre Müdürlüğüne başvuru yaptım. çevre yazılım portalında unvan değişikliği bölümünden başvur denilliyor. Ancak izin lisans yenileme işlemlerine giriorum ve bir şey çıkmıyor:s birde GFB yenilenmiş olup yeniden mi ücret yatrılıcak ben onu anlamadım açıkçası. Yardımcı olursanız sewvinirim

@Didem Çelebi

Kesinlikle Çevre İzin sürecinizi tamamlayın ve ardından yeni ünvana göre "ünvan değişikliği" isteyin. Çünkü işlemleri biz de yanlış yönlendirmeden sonra taaaa ÇED 'den başladık. Fakat şöyle bir güzellik oldu; Tesis ÇKAGİLHY kapsamında Ek2-3.32 maddesi Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğinde kapsam dışı kaldı.. Bu sebepten biz GFByi yeniden başlatmadık. Direkt Çevre İzni muafiyete başvurduk ve muafiyet aldık.

Daha sonra Bakanlık ile konuyu görüştük. GFByi yeniden başlatmayın, zini alıp da ünvan değişikliğine başvurun dediler.. Sistem üzerindeki hata için de il müdürlüğünüze gidin bence, yardımcı olacaklardır. Yeni GFB ücreti ödeniyor sanırım. Emin değilim o konuda...

çevre izninde dekont yükleme aşamasındaki tesisi devralmıştım. Unvan ve vergi numarası değişikliği yaptık. Sistem üzeriden değişikliği yapıp yeni vergi no ve ünvan adına çevre izin belgesini çıkarttık. Süreci tamamla tekrar yenileme başvurusu falan extra iş ve maliyet. Sen de gfb yenileme işleminden ünvan değişikliği yapabilirsin. Hatta yenileme işlemi yapmadan tesisin ünvan ve vergi numarası değişikliği yaparak izin işlemlerine devam edebilirsin. Her şey mümkün.

Merhabalar,
Meslekte henüz pek tecrübeli sayılmam. Bu sebeple daha tecrübeli arkadaşlara danışmam gereken bir durum söz konusu. Yeni anlaşma yaparak danışmanı olduğumuz bir tesisin şöyle bir durumu var. GFB si daha önceden alınmış tesisin. Fakat ilk 6 ayın dolmasına 1 hafta kalmış ve ölçümler vs. yetişmeyecek. Bu durumda tam olarak ne yapmam gerekiyor. Aynı prosedürü izleyerek tekrar GFB başvurusunda bulunmak doğru bir çözüm olur mu sizce?

İyi çalışmalar diliyorum.

@Caner Alabay

Yasemin hanıma katılıyorum, elinizdeki evraklar ile sisteme yükleyin. Nitekim ek belge isteği gelinceye kadar zaman kazanmış olacaksınız.

@İpekszksn

Ben şimdi ama anlamadım. Şöyleki çevre iznimizi alalım diyorsunuz. Aldıktan sonra ise ünvan değişikliğine gidersem yeniden ücret vs. ödenecek ama. Kİ bu süre zarfında biz çevre mdüürlüğüne yazı ile bilgi vermiştik ama onlarda bize yazılım portalı üzerinden yapmanız gerekmektedir vs. gibisinden cevap verdi. Ama işin aksi yani çalıştığımız firma belediye, ünvan değişkliğinden kasıt ....... belediyesi a işleri daire başkanlığı... tesisi şeklindeydi. şimdi .... belediyesi ..... b işleri daires başkanlığı tesisi oldu ve yazışmalar belediye üzerinden yürüyor S::s..s yani ne yapacağım bilmiyorum :(

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. İl çevreyle görüştüm. GFB iptal edilecek. Ondan sonra yeniden GFB başvurusu yapacağım.