• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Gfb yenileme

Ekin EKE

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Süleyman Demirel Üniversitesi
Merhaba, bir firmaya GFB aldık ancak firma emisyon ölçümlerini zamanında yaptırmadığı için 6 ay içinde çevre iznine başvuramadık. Bu durumda ne yapılması gerekir?

(4) Geçici faaliyet belgesi iptal edilen veya geçici faaliyet belgesinin süresi içerisinde Çevre izni veya Çevre İzin ve Lisansını alamayan işletmeler 6 ay süresince tekrar müracaatta bulunamaz. Geçici faaliyet belgesi veya Çevre izin veya Çevre İzin ve Lisansı belgesi olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler hakkında Çevre Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.

Şöyle olacak. Geçici Faaliyet Belgenizi ÇKAGİLHY Madde-8/4 uyarınca bir yol izleyeceksiniz.

(4) (Değişik:RG-14/9/2012-28411) Geçici faaliyet belgesi iptal edilen veya geçici faaliyet belgesinin süresi içerisinde çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, başvuruda bulunulan her bir çevre izin ve/veya lisans konusu için 16 ncı madde uyarınca belirlenen belge bedeli kadar ödeme yaparak tekrar müracaatta bulunur. Bu işletmeler için izin süreci yeniden başlatılır ve işletme kendi adına yeni geçici faaliyet belgesi düzenlenene kadar faaliyette bulunamaz. Bu süre sonunda da çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler üç ay süresince tekrar müracaatta bulunamaz. Geçici faaliyet belgesi veya çevre izin veya çevre izin ve lisansı belgesi olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri uyarınca idari yaptırımlar uygulanır.

GFB yenileme sırasında sadece yatırmanız gereken Çevre İzni Harç bedelini de yatırıp yenileme işlemi sırasında sisteme yükleyeceksiniz. Şimdiden kolay gelsin.

@serdaralkan
Bu dediğiniz eskide kaldı. Değişen yönetmeliğe göre;
Geçici faaliyet belgesi iptal edilen veya geçici faaliyet belgesinin süresi içerisinde çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, başvuruda bulunulan her bir çevre izin ve/veya lisans konusu için 16 ncı madde uyarınca belirlenen belge bedeli kadar ödeme yaparak tekrar müracaatta bulunur. Bu işletmeler için izin süreci yeniden başlatılır ve işletme kendi adına yeni geçici faaliyet belgesi düzenlenene kadar faaliyette bulunamaz. Bu süre sonunda da çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler üç ay süresince tekrar müracaatta bulunamaz. Geçici faaliyet belgesi veya çevre izin veya çevre izin ve lisansı belgesi olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri uyarınca idari yaptırımlar uygulanır.”

Yelnız keşke tesis bu sürece sokmasaydınız. Eksik olarak başvuru yapabilirdiniz ve eksikliği cevaplayana kadar emisyon ölçüm raporunuz çıkardı zaten. Şimdi biraz hızlı davranmanız gerekiyor ve yeni GFB yi en kısa sürede almalısınız. Kolay gelsin.

@Tarık Durmuş

Öncelikle teşekkür ederim... Eksik bir şekilde başvuru yapabildiğimizi bilmiyordum. Yeni çalışmaya başladım ve henüz öğrenme aşamasındayım:) Bir şey daha sormak istiyorum. GFB'nin iptal olması gerekiyor ama ben sisteme giriyorum GFB görüntüle diyorum gösteriyor. Ben sistemde herhangi bir iptal olduğuna dair bir şey görmeli miyim? Yoksa dediğiniz gibi işleme başlayabilir miyim?

Merhabalar Bu konuda benimde bir sorum olacak. gfb iptali nedeniyle tekrar gfb ye basvurcam ben iptal edilen gfb için il müdürlüğünün uygunluk yazısı mevcut yeni gfb müracaatında eski uygunluk yazsını sisteme yükleyebilirmiyim yoksa tekrar uygunluk yazısı için dilekçe mi vermem gerek?

@Ekin EKE
Öncelikle geçici faaliyet belgenizin süresi dolmadığı için tesisiniz çalışmasına devam edebilmektedir. Bildiğiniz gibi GFB alındıktan itibaran 1 yıl geçerli. Bu süre dolduktan sonra GFB İPTAL olarak sistemde görünecektir. Siz de o göründükten sonra yeni başvurunuzu yapabileceksiniz. Siz bence o süre dolana kadar işletmenin belgelerini hazırlamaya bakın. Süre dolduğu gibi başvurunuzu yaparsınız. İyi çalışmalar.

@Mustafacop
Eğer işletmenizde bir değişiklik söz konusu değilse almış olduğunuz uygunluk yazısını kullanabilirsiniz.

@Mustafacop
bazı il müdürlükleri 6 ayı geçmiş uygunluk yazılarının yenilenmesini istemektedir.

Merhaba arkadaşlar bu siteye yeni üye oldum.Acaba elinizde örnek Demir III Klorür üretimi ile ilgili olarak fizibilite raporu varmı?Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba Arkadaşlar,
Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma ve Ambalaj Atığı Geri Kazanım firmasında yeni çalışmaya başladım. Tesisin İzin Lisansı bulunmakta, tesise yeni makine alındığı için Gfb yenilemesi yapılması gerekmekte. Alınması gerekli Gfb için en başa dönüp işlemleri tekrardan mı yapmam gerekiyor?

@g_kılıc
İzin-Lisans varsa GFB ile bir işiniz yok demektir. Proseste değişiklik olduysa, tesiste proses değişikliği nedeniyle veya kapasite değiştiyse kapasite değişikliği mazereti ile izin lisans yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
den başvurunuzu yapabilirsiniz.

@g_kılıc

Çevre izin lisans yönetmeliği madde 11 7. fıkrasında yapılan değişiklik proses ve çalışma koşullarında bir değişiklik yapmıyor ise gfb başvuru süreci uygulanmaksızın izin lisans yenileme işlemine başlanılır denmektedir.

Bizim tesiste granül makinesi alındı ve emisyon ölçümü yaptırması gerekiyor. O zaman yeni kapasite raporu alıp Gfb sürecini tekrardan başlatmak gerekiyor diye anlıyorum doğru mudur acaba?
Ayrıca bişey daha sormak istiyorum, eğer Gfb süreci tekrardan başlayacaksa ödenecek tutarlar yine aynı mıdır? Yoksa Bakanlığın yapabileceği bişeyler olabiliyor mu?

@g_kılıc Var olan makinenin yerine daha teknolojik yeni bir makine mi alındı, yoksa ek bir proses mi eklendi tesise bilmiyorum.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden Tesis İşlemleri > İzin ve İzin/Lisans Belge Yenileme Başvuru yolundan firmayı seçip yenileme seçeneklerini bir inceleyip ona göre yol izleyebilirsiniz. İzniniz zaten varsa GFB süreci sizin için bitmiş demektir. Tesise izin lisans konusu ekletmeniz gerekir. Bunu da mevcut izine konu ekleterek kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için ölçümlerin yapılması harçların yatırılması gibi prosedürlerden geçeceksiniz. Yani en başa dönmenizi gerektiren bir durum yok. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünüzden daha detaylı bilgi de alabilirsiniz. Durumu açıklayan bir görüş isteği dilekçesi yazarsanız, kısa sürede dönüş yapacaklardır. Harçlar tabii ki 2016 için değişti. Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü 2016 Yılı Birim Fiyat Listesini bakanlığın sitesinden indirip inceleyebilirsiniz...