• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Gider pusulası

Dilaraa

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
isg
arkadaşlar atık ambalaj sisteminde gider pusulalarını da exel olarak girebilir miyiz ?
bilgisi olan var mı?
giren atıkla çıkan atık miktarını dengelemek cok zor oluyor da

@Merve Yeşildağ
peki gider pusulası sonuçta maliye ibaresi yer alıyor ve ben il çevre ile görüştüm sakıncası olmayabilir dedi.

@Olgaç Sürmelihindi
anladım. sisteme giriş yapabılecegınız bır yer yok ne yazık k.
kaynakta ayrı toplama
sanayi ithalat havaalanı mucavır alan sınır dısı gibi secenekler var. bunların bırıne uygun degıl dıye girişi yapılamıyor. yıne daha doğru bılen olursa paylasıp tartısabılırız.

@Merve Yeşildağ
anladım ben araştırıyorum yeni birşey olursa paylaşırım çok teşekkür ederim bilgileriniz için.

@Dilara Meriç
excel hata veriyor şu an ama bence sanayi olarak sisteme girilebilinir ben araştıracağım.

ama exel olarak diğer yazıp giremez miyiz ki il çevreyi aradım ama ordaki ler bilmediklerini söylediler

@Dilara Meriç
diğer ibaresi ek 7-b sisteminde olmadığı için sıkıntı ama sen satmış isen ek 7 cye yapılabilinir bence.

satın aldığın mal veya hizmetler karşılığında düzenlediğin ticari belgedir gider pusulası. mal satın aldığın için tesise girişin olur buda 7 b demektır bence.

Gider pusulası girişini bakanlık istemiyor , çünkü sokak toplayıcısı / hurdacılardan alım desteklenmiyor. Ya resmi faturalı sanayi kuruluşu ya da belediye ' ye onaylatacağınız alındı makbuzu olmalı.

@Gülin Çağlıyan
Peki gider pusulası yerine atık alındı makbuzu falan yapılsa olmaz mı? Sonuç itibariyle mücavir alan sınır dışında kalan yerler için TAT tesisleri atık toplayabilir değil mi yanlış bilmiyorsam.

@Gülin Çağlıyan

Ambalaj atıkları kontrolu yönetmeliğinde 5. madde (d) bendinde;
, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.
23. madde de ise;
(6) Belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri, tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarını çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde diğer atıklardan ayrı olarak biriktirerek çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler.
aslında gider pusulasının bu maddelere dayanarak girebilir miyiz.

Bugün TAT firması olarak denetime tabi tutulduk ve sistemdeki 7b girişleri ve 7c çıkışları tutmadığı için tutanak tutuldu, ama sizinde dediğiniz gibi aslında bizim gider pusulalarımız var ve biz bunun vergisini ödüyoruz devlete ama çevre bakanlığı bunu kabul etmiyor. Arkadaşlar bir açık olmalı lütfen bu konuyla ilgili bilgisi olan araştıran bir şey öğrenen paylaşırsa çok mutlu olurum. Atıyorum 50 ton giriş var ama 100 ton çıkış var o 50 tonluk gider pusulasını kabul etmiyor bu çok saçma değil mi sizcede ?

Peki TAT firmasında çalışan arkadaşlar bunu nasıl yapıyor ? Biz kağıt alım satımı yapamazmıyız ? eğer bir belediye ile çalışmıyorsak napalım dükkanımı kapatalım bu atık ambalaj sisteminde bir mantık hatası var bence çok sinirlendim ya :acpsnr::acpsnr::):)

@mcetnn
Hocam mantık hatası yok aslında, il çevre sokak toplayıcılarını bitirmek için onlardan alımı yasakladı. O yüzden onlardan alıp gider pusulası kestiğin zaman mali olarak sıkıntı çıkmasa da il çevre sokak toplayıcıları bitirmek istediği için kabul etmiyor. Sokak toplayıcıları belediye ile anlaşması olan firmanın mallarını çalmış oluyor aslında, bu yüzden anlaşmalı firma kendi karı düşmesin diye sokak toplayıcılarına engel olmaya çalışıyor. Değişik bir döngü aslında, burada olan küçük TAT firmalarına oluyor malesef. Geçen sene bende biraz sıkıntı çekmiştim o konuda, en sonunda patron sokak toplayıcılarından almayı bıraktı da il çevre ceza kesmedi.

@Sena Çetinkaya

bu sokak toplayıcılarıyla ilgili bir madde var mı acaba tam olarak nerde yasaklandı ? alırsanız bu kadar ceza gibisinden bir madde varmı ? birde sisteme 7b olarak belediye mücavir alan sınırdışı olarak girilebilir mi ?

@mcetnn
vergisini ödüyorsun maliyeye bildiriyorsun bakanlık kabul etmiyor. Peki sistemde ek 7b de mücavir alan sınır dışı seçeneğini neden koydun ki sonuçta belediye sınırları dışında kalan yerlerden yine aynı şekilde alacaksın. sistem izin veriyor ama .