Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Grönland'dan Bir Buzul Daha Koptu

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  slide.jpg
  Grönland buzullarından dev bir parça daha kaybetti. Bilim insanları, kopan parçanın neredeyse New York'un Manhattan bölgesine eşit olan 120 kilometrekarelik bir alana denk geldiğini belirtti.
  NASA uyduları, bu hafta başında Grönland 'ın Petermann Buzulu'ndan dev bir parçanın koparak tamamen serbest kaldığını tespit etti. Bilim insanları, dev bir buzul tabakasının,Grönland 'ın yüzeyinin beşte dördünü kapladığını belirterek Petermann Buzulu'nun büyük kısmının kara üzerinde kaldığını ancak buzulun, donmuş bir dil gibi su dışına uzanan kısmının
  parçalandığını ifade etti.
  Petermann Buzulu, iki yıl önce kopan parçanın iki katı büyüklüğünde başka bir parçayı su yüzeyine itmiş ve parçalanmasına neden olmuştu. Son iki yılda yaşanan iki büyük kırılma, bilim insanlarını fazlasıyla rahatsız etmiş durumda.
  ABD'nin Delaware Üniversitesi'nden jeolog Andreas Muenchow, "Yaşanan çok dramatik... Elimizde bölgeye ait 150 yıllık veriler duruyor ve şu an yaşananlar, geçmişte eşi benzeri görülmemiş boyuttaki olaylar" dedi. Muenchow, "Grönland 'ın hızla değişim geçirdiğine tanık oluyoruz" ifadesini de kullandı.

  SUÇLU BELLİ DEĞİL
  Uzmanlar, Grönland 'da yaşanan değişimi, küresel sıcaklığın nedeni olarak görse de bu konuda kesin bir yargıya varılamayacağını belirtiyor. Muenchow ve meslektaşları, son yıllarda Grönland 'da yaşananların arkasında yatanları anlamanın oldukça zor olduğunu belirtiyor.
  Petermann üzerinde 10 yıldır çalışan NASA uzmanı Eric Rignot, "Yaşananlar doğal varyasyonların bir parçası değil" yorumunu yaptı. Ohio Üniversitesi buz bilimcisi Ian Howa ise "Buzulun, uzayan bir tırnağını kaybettiğini söyleyebiliriz ancak bu durumun devam etmesi, normal olmadığını gösteren bir işaret... Halen bu gelişmenin ne kadar ciddi olduğu konusunda değerlendirmeler yapıyoruz" diye konuştu.

  HIZLA ERİYOR
  Grönland'ın güneyindeki çok sayıdaki buzul, yıllardır hızla erimeye maruz kalıyor. ABD'nin Colorado eyaletindeki Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi'nden Ted Scambos, yaşanan buzul kaybının, geçmişe kıyasla çok büyük bir orana ulaştığını belirtti.
  Scambos, mevcut hızda buz kaybının devam etmesi halinde deniz seviyesinin de kaçınılmaz olarak yükseleceğini belirtti. Şu ana kadar Grönland'dan kopan buzulların yüzmekte olduğunu belirten Scambos, parçalar erimediği için 'şu an' bir tehdit oluşturmadığını söyledi.

  BEŞ KAT HIZLA ERİYOR
  ABD'li jeolog Scambos, Grönland'ın kuzeyi ve Kanada'daki hava sıcaklığı artışının, küresel sıcaklık ortalamasının beş kat üzerinde olduğunu söyledi. Scambos, son 30 yıl içinde bölgedeki sıcaklığın 1,5 Santigrat derece arttığını ifade etti.
  Muenchow ise yeni kopan buzul parçasının, 2010'da kopan parçayla aynı güzergahı izleyeceğini düşündüklerini belirtti. İki yıl önce kopan parça küçük buzullara bölünerek kuzey ve batıya yöneldi. Bir kısmı da Kanada'nın Newfoundland eyaletine ulaştı.
  Bilim insanları, Grönland'da yaşanan buzul kayıplarının yanı sıra haziran ayında Kuzey Kutbu'nda görülen en büyük buzul kayıplarına tanık olduklarını belirtmişti.

  Kaynak : Haberler.com
   
 2. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Grönland'da buzullarda sadece 4 günde yaşanan erime inanılmaz. Dünyamız buzdolabını kaybetmek üzere. Bu tüm dünya ve insanlık için büyük bir tehlike. Kuzey Kutbu'nu geç olmadan kurtarmalıyız.

  8 Temmuz - 12 Temmuz arasında Grönland yüzey buzullarının %98'i eridi.

  [​IMG]


  Son yıllarda yaşadığımız sel felaketleri ve kavurucu sıcaklar, başta çok uluslu büyük petrol firmalarının eseri ve küresel güçlerin hepsi ekonomik nedenlerden dolayı bu duruma sessiz kalıyor. S(hell) hala kuzey kutbundaki petrol arama faaliyetlerini durdurmadı.

  Üstteki fotoğraf NASA tarafından çekilmiş ve National Geographic'in resmi sayfasında yayınlanmıştır. Link adresi aşağıdadır.

  National Geographic

  Geleceğimiz için Greenpeace'in Kuzey Kutbunu Kurtarma Hereketi'ne en azından sanal ortamda katılalım.

  http://savethearctic.org/tr/
   
  Ayşegül Öner Albayrak bunu beğendi.
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  4 günde bu çapta bir değişim olmasını özetlemek gerekirse kısaca "hayra alamet değil" diyebiliriz.
   
Grönland'dan Bir Buzul Daha Koptu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Greenpeace: 2030'da buzul kalmayacak

  Kuzey Kutbu'nda araştırma yapan Greenpeace ekibi bu gidişle 20 yıl sonra bölgede tüm buzulların eriyeceğini açıkladı ANKARA - Uluslararası çevre örgütü Greenpeace, Kuzey Kutbundaki buzulların erime hızının daha önce görülmemiş bir seviyeye ulaştığını, 20 yıl içinde bölgede bulunan tüm buzulların yok olabileceğini bildirdi. İtalyan haber ajansı Ansa’nın haberine göre, Kuzey Kutbunda...
 2. Ve bir hakkımız daha var artık :)

  Değerli meslektaşlarım, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik Yeterlilik Belgesi Tebliği Taslağı 2010 yılında yayımlanmış ve Odamız tarafından bu konuda Bakanlık ile bir dizi görüşme yapılmıştır. Oda Yönetim Kurulu tarafından yapılan mücadele toprak kirliliği ile ilgili konularda çevre mühendislerinin...
 3. hangisi daha uygundur?

  Arkadaşlar merhaba, yeni mezun bir arkadaşım şu an iş aramakta ve iki seçenek çıktı karşısına. birincisi bir maden müh. yanında ÇED raporu hazırlamak. diğeri ise tıbbi atık yönetimi yapan bir firmada çalışmak. açıkçası benim şu an ki işim nedeniyle yönetmelikler ve bu konulara uzak kaldım. ÇED de yeterlilik nedir nasıldır tam olarak bilemiyorum? yani kaç yıl o iş yerinde çalışması...
 4. Sanayi atığı 'buzul çağı'nı erteleyecek

  ABD, İngiltere ve Norveç'ten bir grup bilim insanı, atmosferdeki karbondioksit oranının artık bir sonraki Buzul Çağı'nı geciktirecek seviyeye tırmandığını söylüyor. Araştırmanın sonuçları Nature Geoscience adlı bilim dergisinde yayımlandı. Bilim insanları, bundan önceki Buzul Çağları'nın nasıl başladığını inceleyerek, bir sonraki Buzul Çağı'na geçişin yaklaşık 1500 yıl sonra başlaması...
 5. Odamız artık daha kurumsal ve daha bilim-teknik odaklı

  Öncelikle Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu 'na röportaj talebimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz. Merhaba, www.cevremuhendisleri.net internet sitesinin ben de bir üyesiyim. Oldukça önemli bir platform ve geniş bir yelpazade faaliyet yürütüyorsunuz. Meslektaşlarımızı, öğrencileri bir araya getirmeniz çok kıymetli. Uzun zamandır mesleğimize ve Odamıza verdiğiniz katkılardan...