Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Güneş Enerjisinden elektrik eldesi

Konu, 'Enerji Kaynakları' kısmında crocus tarafından paylaşıldı.

1. crocus

crocus CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar, güneş enerjisinden elektrik üretimi teorisi bu yontemle elektrik üretim maliyetleri avantajları ve dezavantajları çevre mühendisliğinde uygulama örnekleri bu konuda calışma yapan varsa bılgılerını benımle de paylasırsa sevinirim..

2. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

BEn de bu konuda araştırma yapıyorum. Güneş enerjisi Türkiye'de Karadeniz hariç heryerde verimli olarak görünüyor. Kaç mw'lık sistem düşündüğünüze bağlı fiyatları ancak proje kendisini 5 - 10 arasında amorti ediyor. 25 yıllık ömrü var tesisin. Aylık faturanızın 1/3 kadar yıllık işletme-bakım gideri var. Güney bölgelerde iseniz oldukça avantajlı, biz Ankaradayız ama yine de cazip. Ankara için 9 yıl geri dönüşü var. 16 yıl bedava elektrik kullanacağız yani. Çevreye katkımız da cabası. EnerjiBakanlığı da %30 hibe veriyor, ama 5 yıl geri dönüşlü olan projelere. Faturaları ona göre ayarlarsınız 5'ten fazla çıkarsa. Umarım yardımcı olmuşumdur.

silinebilir üye bunu beğendi.
  3. Burcu Gerger

Burcu Gerger CMNet Üyesi

güneş enerjisi

Ekli Dosyalar:

N. Nazlı Ergun ve Fatih Özcan bunu beğendi.
  4. crocus

crocus CMNet Üyesi

çok tesekkur ederım :)

5. Hamdiye Güzel

Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar güneş enerjisinden elektirik üretimiyle ilgili bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim mesela bununla ilgili tesisi kurmak istesem devlet teşvik veriyor mu ?kuracağımın yerin ne kadar olması, günlük ne kadar üretmem gerektiğini falan bilgisi yada projesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

6. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Şuanda devletin teşviği yok, bir ara vardı. Ama yine olabilir takip etmek gerek. Kuracağınız yer elektrik üretilecek miktara bağlı olarak panel sayısına bağlı olarak değişiyor. Şu anda devlet 500 kwh için lisanssız üretim izni veriyor. Ne kadar elektrik tüketen bir yer için düşünüyorsunuz bilemiyorum ama bizim fabrika için 500 kwh yeterli gelmiyor, bu ay içinde çıkması beklenen bir yönetmelik varmış bu sınırı 1 mwh'a yükselteceklermiş, onu bekliyorum, o zaman üretim tüketimi karşılayacak. Bir de turseff ile anlaşmalı bankalar yenilebilir enerji projeleri için uygun kredi imkanları sunuyor, bunları değerlendirebilirsiniz.

7. Hamdiye Güzel

teşekkürler funda hanım peki verilecek kredinin miktarı bellimi yoksa üretilecek miktara göremi belirleniyor

8. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Rica ederim. Üretilecek miktara göre sanırım, çünkü proje bazlı kredi veriyorlar.

9. Hamdiye Güzel

bizim düşüncemiz üretip satmak buda 500kwh çok daha fazla olacağı kesin anladığım kadarıyla çok para isteyen bir proje:)ve sanırım paneller Türkiye de üretilmiyor Almanya dan falan alınıyor.

10. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

üretip satmak çok getirisi olan birşey değil gibi, çünkü dağıtım şirketi sattığı fiyattan daha düşük fiyata alım yapıyor sizden, ama yinede panel kuracak yerim çok boş duracağına para getirsin derseniz neden olmasın.

11. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Paneller yurtdışı tabi ama öncülüğünü Tayvan yapıyor sanırım. 500 kwh ile aylık satın aldığınızı düşünürsek 15-20 bin tl'lik elektrik üretebilirsiniz, 10-15 bin TL'ye satarsınız. Yer olarak da 3000 m2 alan gerekli yanılmıyorsam, çatı da olabilir bu.

Hamdiye Güzel bunu beğendi.
  12. Hamdiye Güzel

Çok teşekkürler funda hanım üretip satmak pek karlı gelmedi :)l

Funda Saltık bunu beğendi.
Güneş Enerjisinden elektrik eldesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Solvent kullanarak ham yağ eldesi yapan tesisler

arkadaşlar; ekstraksiyon ile ham yağ eldesi yapan bir tesisimde tank dibi tortuları meydana gelmekte. buna ait bir atık kodu tanımı tam olarak yapamadım. yardımcı olursanız sevinirim,
  2. Arıtma çamurundan enerji eldesi

Arıtma çamurlarından enerji eldesi ile ilgili makaleye ihtiyacım var.Yardımcı olabilirseniz sevinirim
  3. Anaerobik arıtımda hidrojen eldesi

Arkadaşlar merhaba; Anaerobik arıtımda hidrojen gazı eldesi ve bunun kullanılması ile ilgili yerli & yabancı kaynak edinme konusunda problemler yaşıyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşlarımız mevcut ise kendilerine çok müteşekkir olurum. Teşekkür ediyorum...
  4. Katı atık enerji eldesi

bu konu hakkında elinde döküman bulunan var mı ?
  5. Dünyanın en büyük güneş tarlası elektrik üretimine başladı

Dünyanın En Büyük Güneş Tarlası Elektrik Üretimine Başladı Sistem tam kapasite ile çalıştığında 140 metrelik kule toplam 392 megawatt(MW) enerji üretebiliyor. Bu enerji Kaliforniya’daki 140.000 evin tükettiği enerjiye denk , ayrıca bu devasa sistem yıllık 400.000 ton CO2′nin atmosfere salınımını önleyecek.Bu miktardaki CO2 salınımı yaklaşık 72.000 aracın oluşturduğu CO2 salınımına eş değer....