• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Halen okuyorum ve bu yolda ilerleme konusunda çok hevesli ve istekliyim

burcuyaldız

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
VEE ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ 2. SINIFTAYIM. BU GÜZEL MESLEKTE İLERLEMEM İÇİN OKURKEN NELER YAPMAM LAZIM. ÖNÜMDE KOSKOCAA 3 SENEM VAR. İNGİLİZCE TAMAMDIR :) PEKİ BAŞKA BAŞKA. MESELA YAZIN BOŞUM. STAJ DAHA YOK BİRYERDE STAJ GİBİ BİŞE MI YAPSAM. KİME GİTSEM NEREYE BAŞVURSAM BİLGİ VERİR MİSİNZ

Aritma tesislerinde veya atik geri dönüşümü yapan yerlerde staj yapabilirsin. Bilgisayar programlarını öğrenmeni tavsiye ederim. Çevre mühendisliği çok geniş bir alana sahip. Kendini sürekli geliştir.

Ne yap ne et o bilgisayar programlarında uzmanlaş. Autocad, Solid vb. bilimum çizim programlarını öğrenmek gerekiyor. Yabancı dil ve çizim programı olunca iş bulunuyor. 1 Yıldır iş bulamayan biri olarak en büyük önerim bu olacaktır :(

bizim zamanımızda lab dersi 2.sınıfta eğer senin de öyleyse bence bi lab da staj yapabilirsin staj olarak gecerli olmuyor ama en azından ünv de lab dersinde analizleri yaparken konulara aşina olursun sınavlarda daha aklında kalır

tesekkrler evet lab dersini bu sene göreceğim. ya aslında sabırsızm biraz.sanki bu yaz tatilim boşuna geçiyor gibi hissediyorum :) içimden bişeler yapmak geliyor. mesela okuduğum ilin atık arıtma tesisine gitsem ben burda bişeler öğrenmek için çalışmak istiyorum desem alırlar mı. staj falan değil yani.

Burcu hanım, şehrinizde bulunan arıtma tesislerine veya varsa proje firmalarına stajyer olarak başvurabilirsiniz.

şansımı deneyecem ama mesela elazığda su arıtma tesisinin başında kimya mühendisi varmış. bu yüzden pek bi ümidim yok yani staj konusunda.

autocad geliştirmelisin, mesleki kitaplarında örnek amaçlı hesaplanan atırma tesislerinin ve/veya isale hattının projelendirmesini sürekli kişisel bilgisayarında yapmanı önemle belirtirim. il müdürlüklerinden ve varsa proje firmalarından örnek proje hesaplamaları temin etmen ve incelemen iyi olur. geri dönüşüm gerçekten önemli bir sektör, katı atık deponi sahalarına giderek proses bilgisini yerinde mühendisten öğrenmen sana büyük artı sağlayacak. gitmeden önce tüm kaynaklarını inceleyerek gitmeni tavsiye ederim. bakanlığımızca yeterlik almış laboratuvarlar var. bulunduğun ilde varmı bilmem ama bir atıksu analizi için laboratuva ortamına girmeni ve analizi yapanlardan yöntemi uygulamanı takip etmeni öneririm. ayrıca bu parametreleri yorumlama adına genel kültürünü geliştirmen sana büyük bir fark oluşturacak. staj yapmak istersen, gittiğin kurum ya da işletmede o kişi ne yapıyorsa onu öğreneceksin. çok verimlide olacak ama, bu yazdıklarımı kendin araştırarak farklı farklı alanlarda inceleme ve çalışma yaparsan daha hızlı bir zevk alma süreci yaşarsın mesleki anlamda. başarılar

tabiki arıtma tesislerinin başında bi çevre mühendisinin bulunması en doğru ve olması gerekeni fakat ilkokul mezunu biri dahi senelerdir arıtma tesisi işlettiğine şahit oldum ve hiç azımsanmayacak kadar bilgiye sahip olduğunuda gördüm, kimya mühendisinin olması çok daha iyidir, sen ümidini yitirme bence. @burcuyaldız

1. sınıfta mühendisliğe dair pek bi ders görülmüyor gitsen de bi yere kavramlar çok yabancı gelecek sana söylenilen programlarda aynı şekilde ileriye dönük düşünebilirsin bunu 2. sınıfın sonunda da lab stajını öneririm şimdilik tatilinin keyfini çıkar :)