• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

hangi firmanın cihazlarını önerirsiniz??

c.selçuk a.

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar 3. sınıfa devam eden bir çevre mühendisliği öğrencisiyim. evlere ve işletmelere( lokanta cafe vs.) arıtma cihazı satan bir şirket kurmaya(yada basit vergi levhası) niyetlendim. aktif satış.

tabi piyasa bilgimiz olmadığı için fikir şu an için sadece fikir olarak duruyor. sizin önerileriniz varsa söylerseniz sevinirim.

düşünceni takdir etmekle beraber bu işin astarının yüzünden pahalı geleceğini sanıyorum.
sektörün kalbi istanbulda hırdavatçılar çarşısı-karaköy. iş yerleri alırsa zaten gider oradan alır. vaktin varsa git gez fiyat topla. ama iş yerleri falan kapıdan satışla bağlanmaz bence. iş yerlerinin bir patronu olur. o seni dinlemek istemez. onun çalışanı da zaten başından savmak için patron yok der geçer.
bir de ev tipi cihazları satanlar ayak üstü bin türlü yalan söyleyen insanlar. mesela senelerdir istanbulun suyu kireçli çocuklarınızın boyu uzamaz sudaki kireç yüzünden falan diye broşür dağıtıyorlar. istanbulun suyu kireçli değil aslında. sonra elektrolizle hesapta sudan çamur çıkartan şarlatanlar var. şu videoda anlatıyor, rastlamışsındır:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

böyle hazır tvlerde reklamlı haberleri çıkan şeyleri satacak olsan belki güven kazanman kolay olur.
bu arada aklıma şimdi geldi, konya gibi suyu kireçli yerde oturuyorsan belki satış sıkıntısı çekmezsin o ayrı.
bu işin sana kötü ticari tecrübeler kazandırabileceğini de hesapla tabii. mesleki olarak bir işveren tarafından dikkate alınacak hiç bir teknik tecrübe kazandırmayacağını da rahatlıkla söyleyebilirim.

sonradan ekleme: şimdi yeni başlığına baktım açtığın konunun, firma adı istemişsin özellikle ben de o hariç her şeyi söylemişim. bildiğin şeyleri tekrar etmemişimdir umarım. en azından pazarlama kısmı işine yarar ama..

cevapladığınız için teşekkürler. şimdi ben bu işe hakkaten çok ciddi bakıyorum birkaç kişiile görüştüm. piyasada fazlaca çakma mal olduğundan bahsetti tabi doğru ürünü satmak isterim. o yüzden ürünleri tanımaya ayırdım şu anki vaktimi. videoyuda izledim. ama firma yöneticisinin dediği gibi kalp hastalığına falan yol açtığını sanmıyorum siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.

Selçuk arkadaşım, öncelikle düşünceni takdir ediyorum, hevesini kırmaktan da imtina ediyorum ama bu konuda bazı bildiklerimi uygun görürsen seninle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bahsettiğin sektör bundan 2-3 yıl öncesine kadar gayet karlı bi sektördü ancak şimdi ben bu sektörde herhangi bi yatırım yapmanı kesinlikle tavsiye etmem. Bu cihazlar ( tezgah altı - üstü RO ) artık biliniyor ve neredeyse heryerde bulabiliyorsun. Koçtaş, bauhaus ve carrefour gibi yerdelerden bile 200 - 250 tl arasında temin edebilirisin. Zaten karaköyden de bu fiyatlara buluyorsun. Yani satıştan bi şey bekleme. Eskiden 1000 - 1500 TL ye satılırdı. Bilinirlik ne kadar artıyorsa kazancın o kadar düşüyor, bide piyasadaki sahtekar pazarlamacılardan doğan bi çekintide oluştu zaman içinde tabi.

Klape'nin yazılarına da katılıyorum ancak eklenen video da ticari amaçla çekildiği çok belli :) oda başka bi cihazın reklamını yapıyor. Reklamını yaptığı cihaz da hiç bi işe yaramaz, sadece suyu süzüp, kokusunu,kloru alır (aktif Karbon), mineral ekler ( Şebeke suyunda zaten yeteri kadar var ), Kireç, bakteriolojik kirlilik, ağır metal ne olacak ?? Herhangi bir ters yıkama, rejenerasyon imkanı olmadığı için 6 ay sonra cihaz atıl.. RO suyu sadece yaşlılar ve gelişimini tamamlamamış çocuklar için istenmez çünkü mineral miktarı az ve doğal olmayan bi sudur. Saf suya yakın bi durumu vardır.

Asıl soruna gelirsek, hangi firmanın cihazını önerirsiniz demişsin. Piyasadaki bu tarz cihazların hepsi Taiwan ve Çin malı. Hiç birinin bir birinden farkı yok..İşte bazıları Filmtec membran bazıları başka membran kullanıyor. Sonuç Olarak hepsi düşük basınç membranı ve piyasadaki en dandik membran bile şebeke suyunu %95 in üzerinde arıtacak kapasitede. Cihazın diğer parçalarda PVC zaten. Yani aralarında bi fark arama.

Şirket kurmakda bi şey yok, tavsiyem şahış firması kurarak, fatura mukabilinde satış yapabilirsin, böylece bir çok vergi avantajın da çıkar diğer şirket türlerine göre. Ancak dediğim gibi bu cihazlardan çok kar yapacağım diye bi düşüncen olmasın. Başka şeyler satacaksan bunlar yanında destek olsun. Zaten alış ve satış fiyatların arasındaki fark neredeyse iyice kapandı üstüne KDV, gelir vergisi ve şimdi hesaba katmadığın bir çok şey çıkacak karşına.. Ama hepsinden önemlisi Ticari bi tecrübe edinirsin ama unutma tecrübe en pahalı edinilen sermayedir.

İYİ ÇALIŞMALAR..

malesef gönderdiğim video ile ilgili eleştiri son derece haklı. ana haber bültenine çıkmış pazarlamacı bir amca cihazını gizli reklam formatında tanıtıyor. pazarlama ile ilgili fikir verir diye yollamıştım ama aslında istismarcı pazarlamaya daha iyi bir örnek olmuş galiba :)
şu H2O firmasının videosunu yollamam daha iyi olurdu belki:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

bu da ingilizce ama.. video tamamen bilimsel temellere dayandırılmış ve pek pazarlama amaçlı değil. daha çok sektörün itibarını kurtarmaya çalışmışlar :)