Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hangi işi seçmeliyim?

Konu, 'Mesleki Deneyimleriniz' kısmında Meltem Girgin tarafından paylaşıldı.

 1. Meltem Girgin

  Meltem Girgin Misafir

  Merhaba arkadaşlar,

  Ben yeni mezun bir çevre mühendisiyim ve iş arıyorum.Uzun süredir işsiz kaldım ve bir anda farklı 2 firmadan elime iş olanağı geçti.Bir tanesi çevre laboratuarında iş güvenliği, gürültü vs. konularında raporlama yapmak, diğeri ise bir arıtma firmasında teklif,proje alanında çalışmak.Kafam çok karışık çünkü raporlama yapmak ne demek bilmiyorum.İleride bana ne gibi faydalar sağlar hiç bir bilgim yok.Karar tabiki öncelikle benim fakat hangisinde daha çok kendimi geliştiririm ve alanımda beni üst seviyelere çıkmama kolaylık sağlar bilemiyorum.Lütfen bana yardımcı olun.

  Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
   
 2. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  meltemli meslektaşım,

  Hiç kimse yeni mezunken hiç bir şey bilmiyordu. Her şey şu anda sadece senin bu işi ne kadar özveri ile ve severek yapacağına bağlı. Şu anda önünde çok güzel iki dal var. Bunlardan hangisine karar vereceğini sen bilebilirsin. Hangisinde kendini bulabilirsin veya hangisi seni daha çok mutlu edecek bu senin kararın.

  Örneğin; ben işime bir ÇED firmasında başladım, şimdi çevre görevlisiyim ama ÇED sürecini biliyorum. Yararı var mı? Hem de nasıl :) Buradaki arkadaşlardan ben sana kendi seçtiğim dal ile alakalı bilgi verebilirim. Eminim ki arıtmada çalışan arkadaşlar da sana bu konuda bilgi vereceklerdir. Ama dediğim gibi seçim senin. Hangisi seni mutlu ederse:))
   
 3. Meltem Girgin

  Meltem Girgin Misafir

  Melih bey,

  Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Fakat benim en büyük sorunum yapılacak işlerin ne olduğu.Örneğin raporlama ne demek, nasıl bir iş?

  Çalışma hayatınızda başarılar dilerim.
   
 4. Flashdance

  Flashdance CMNet Üyesi

  Raporlama yapmak masabaşı bir iş olmakla beraber sahadan gelen dataları alıp müşterileriniz için sürekli rapor yazıp ilgili mercilere mail atmaktan başka birşey değil. Bir teknisyen de bunu yapabilir.

  Proje hazırlamak ve teklif hazırlamak ise diğerine nazaran daha zor olmakla beraber patron baskısı daha fazladır lakin parası da daha iyidir. 4-5 sene sonrasını düşün derim. Proje & teklifi seçerdim.
   
 5. Berkan Tunçludemir

  Berkan Tunçludemir CMNet Üyesi

  teklif ve projelendirmede eger, iyi bir firma ise atiksu aritimi , ekipmanlar, cizimler, okulda genelde hic gosterilmeyen mekanik isler otomasyon gibi konulari da ogrenir ileride bu konuda iyi kazanimlar elde edebilirsin.

  aradaki fark bence, matematigi ne kadar sevdigine bagli. seviyorsan projelendirme..yoksa raporlama...
   
 6. Saygıneroğlu

  Saygıneroğlu Misafir

  merhaba
  cevre laboratvurarında raporlama yapmak korkutmasın sizi.biz firma olarak cevre laboratuvarlarına sürekli ölçüm yaptırıyoruz.bunlar gürültü,toz,sıcaklık,nem,aydınlatma ..gibi ordaki arkadasların cihazları var gelip firmada cihaz okuyorlar ve cıkan değerleri not ediyorlar.sonra bu değerleri size laboratuvarda öğretileceği üzere belli bir formatta bize gönderiyor ve bir nüshasını saklıyorsunuz.hepsi bu.
   
 7. Onur Eren

  Onur Eren CMNet Üyesi

  tabi ki önemli olan senin kendisini hangisinde mutlu hissedeceğindir ama ben olsam arıtma projelendirmeyi seçerdim işin mühendislik kısmının burada daha iyi yapılacağı düşüncesindeyim.Ekipmanlar ,projelendirme,mekanik işler ilgini çekerse daha zevkli olacağını düşünüyorum.
   
 8. mevlut_d

  mevlut_d CMNet Üyesi

  diğer arkadasların da dedıgı gıbı öncelıkle yaptıgın ısten zevk alacaksın ve calıstıgın ortam guzel olacak.eger ki yaptıgın işte huzurlu değilsen istediğin kadar para al mutlu olmazsın.ortamdaki huzur önemli bence
   
 9. Uğur Maşalı

  Uğur Maşalı CMNet Üyesi

  Arıtma işine yönel derim. Mutluluk sevmek falan bunlar zamanla olan şeyler. Ben çevre mühendisliği ne demek bilmezken kendimi üniversite de buldum. Ama şuan bi çok şeyi tasvip etmesemde seviyorum ve mutluyum.

  Raporlama zor iş olmamakla beraber sana çok şey kazandıracağını düşünmüyorum. Ama arıtım projelendirme işi beni hep heyecanlandırmıştır. İSG konusunda da aynı yapıdayım ama arıtım o projenin hayata geçmesi o tesisi işlerken görmek büyük bi zevk sanki :)
   
Hangi işi seçmeliyim? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. hangi ek-1 ek-2 ?

  arkadaşlar siz genel olarak çevre izin lisanstaki ekleri mi yoksa çevre denetimi yönetmeliğindeki ekleri mi baz alıyorsunuz? birbirlerine yakınlar ama arada farklar da var...
 2. Hangi seçmeli dersleri seçmeliyim?

  Ben istanbul üniversitesi yeni 3.sınıf öğrensiyim.Bu dönem seçmem gereken dersler hakkında görüşlerinizi bildirseniz sevinirim. 6 dersten 2 tanesini seçeceğim. Şimdiden yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. 1-Numerik Analiz ve Programlama 2-Reaksiyon Kinematiği ve Termodinamik 3-Gürültü Kirlenmesi ve Kontrolü 4-Toprak Kirlenmesi 5-Doğa ve Biyolojik Çeşitlilik 6-Endüstriyel...
 3. açıköğretimde hangi bölümü seçmeliyim?

  merhabalar bölümümde 2.senemdeyim, açıköğretimden de faydalanmak istiyorum. fakat şu üç bölüm hakkında yorum ve bilgi almak istiyorum faydalarına ben karar veremedim :) 1.çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri 2.işletme 3.yerel yönetimler(önlisans) yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
 4. Hangi yemeksiniz?

  [COLOR=#2b3155][FONT=Verdana]>Ocak 1 - 9 ~ Musakka >Ocak 10 - 24 ~ Kuru Ustu Pilav >Ocak 25 - 31 ~ Imam Bayildi >subat 1 - 5 ~ Kokareç >$ubat 6 - 14 ~ Iskembe >$ubat 5 - 21 ~ Köfte >$ubat 22 - 28 ~ Tantuni >Mart 1 - 12 ~ Susi >Mart 13 - 15 ~ Imam Bayildi >Mart 16 - 23 ~ Kuru Ustu Pilav >Mart 24 - 31 ~ Kokareç >Nisan 1 - 3 ~ Imam Bayildi >Nisan 4 - 14 ~...
 5. Hangi analiz?

  Arkadaşlar bir suya boya ve vernik karışıyormu karışmıyormu öğrenmek için hangi parametrelere baktırmalıyım hangi analizi yaptırmalıyım ?