• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hastane atıkları

klcnln

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,
Hastanede ilaç sulandırmak amacıyla kullanılan ampuller bulunmaktadır. Bunları hangi grupta sınıflandırmak doğru olur? Bu ampuller hiç kullanılmamış ve kullanım süresi geçmemiştir. Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

Hastanelerin ameliyathanelerinde bulunan havalandırma cihazının filtrelerini tıbbi atık mı yoksa tehlikeli atık mı olarak değerlendirmeliyiz?

Hepa filtreler; atık yönetiminde Belgin Hanımla konuşmuştum tıbbi atık demişti kimyasal bir sürece maruz kalmadığından dolayı. Sterilizasyonda kullanılan gaz maskeleri etilen oksit kartuşları kimyasal filtreler tehlikeli atık, filtre demişken yağ filtreleri de tehlikeli.

Tehlikeli atık olarak değerlendiriliyor Nihal hnm. sonuçta ortam havasını temizliyor ama hasta ile temas söz konusu olmadığı için tehlikeli olarak değerlendiriyoruz biz.

@Nihal Ş. Aksoy
Hepa filltreler enfeksiyöz atık sınıfındadır, yönetmelikte enfeksiyöz atık tanımına bakabilirsiniz. Tıbbi atık olarak değerlendirilmelidir.

Tıbbi atık da tehlikelidir ancak ortamda bulunan mikrobiyal durumdan dolayı enfeksiyöz atık olarak değerlendirilmektedir. Şanay hanıma katılıyorum ve ben danışmanlık yaptğım firmalarda oyle değerlendirdim