Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hastanelerde oluşan patolojik atıklar hk.

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Göksel Kurtuluş tarafından paylaşıldı.

1. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

Merhaba,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Atık Yönetim Müdürlüğü tarafından yayınlanan yazıyı aşağıda görebilirsiniz.

Yazıya göre; Sterilizasyon Tesisinin faaliyete başlaması sebebiyle İstanbul genelinde enfeksiyöz ve kesici delici atıklar sterilizasyon işlemine tabi tutulacak. Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği 46. maddesinde belirtilen"Sterilizasyon işlemine tabi tutulacak atıklar içinde patolojik atıklar ile başta uçucu ve yarı uçucu organik maddeler ve civa olmak üzere kimyasal maddeler, genotoksik/sitotoksikajanlar, radyolojik atıklar ve basınçlı kaplar bulunmaz." ifadesine göre bu tür atıkların tıbbi atık torbalarına atılmaması ve ayrı toplanması gerektiği vurgulanmıştır.

patalojik atıklar.png

2. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

Sağlık Kuruluşlarından çıkan atık çeşitleri aşağıdadır. Yukarıdaki yazıda geçen, patolojik, enfeksiyöz vb. atıkların kapsamını görebilirsiniz. Tablo Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'nden alınmıştır (Ek 2).

hastane atık sınıflandırması.png

3. Gizem Sunar

Gizem Sunar CMNet Üyesi

Patolojik atıklar hakkında yakın zamanda yazı alan var mı aramızda? Konya'da başlatılan bir uygulama var. Patolojik atıkların diğer tıbbi atıklardan farklı olarak 60 lt'lik varillerde ve 80x80 lik paletlerle tıbbi atık görevlilerine verilmesi isteniyor. Ayrıca kg birim fiyatı 2,10 TL+KDV+ Nakliye ücreti şeklinde olacakmış.
    Gerekçesi de şu, yakma tesisi olmayan şehirler bu şekilde yakma tesislerine göndereceklermiş. Bu uygulamayı hastanesinde başlatan var mı acaba?

4. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

@Gizem Şentürk
    Gizem Hanım merhaba,
    Bu konu ile ilgili MÇK Kararı alınmıştı. Her ilde de değişiklik uygulamalar mevcut şuan. İl bazındaki tabloyu ekte bulabilirsiniz. İl Müdürlüğünden bu kararı talep edebilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

5. Gizem Sunar

Gizem Sunar CMNet Üyesi

Teşekkür ederim tablo için. Daha önce patolojik atıkları da tıbbi atık poşetlerinde veriyorduk ancak ağustos ayından itibaren tabloda da yazdığı şekilde bi uygulama istediler. Karar alındığına göre mecbur yapacağız bu durumda. Bu uygulamaya ne zaman geçmeliyiz ya da pratikte başlayan oldu mu acaba diye fikir almak istedim açıkçası.

Hastanelerde oluşan patolojik atıklar hk. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Kırsal Alanlarda Oluşan Organik Atıklar ve Bunlardan Biyogaz Üretimi

13-15 Nisan 1994 tarihleri arasında Mersin üniversitesince gerçekleştirilen "Enerji ve Çevre" sempozyumunda da ortaya tekrar konulan ve tartışılan bir durum Türkiye'nin ucuz ve alternatif enerji kaynaklarına ihtiyacı olduğu; bu kaynakla-rın da özgün kaynakların olması gerektiği; enerji konusunda dışa bağımlı olmama-nın çok yerinde olacağı vurgulandı. Öz kaynakların ayrıca doğayı yok...
  2. Hastanede oluşan tehlikeli atıklar

Arkadaşlar hastanede oluşan ve tehlikeli atık sınıfına giren maddeler nelerdir ve nasıl toplanır nasıl depolanır bununla ilgili bie eğitim slaytı olan varmı ? Teşekkürler
  3. Hastanelerde oluşan tıbbi atık miktarları

Arkadaşlar, Yapmış olduğumuz bir araştırma nedeni ile, hastanelerde oluşan yıllık tıbbi atık miktarları hakkında ortalama bir rakama ihtiyaç duyuyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait 2010 Yılı Tıbbi Atık Durum Raporu nu inceledim, ancak daha güncel bilgilere ihtiyaç duyuyorum. Hastanelere Çevre Danışmanlığı yapan arkadaşların yardımcı olabileceğini düşündüm. Şimdiden teşekkürler.
  4. Hastanelerin ünitelerinde oluşan atıklar

merhaba arkadaşlar elinde hastanelerde bulununan ünitelere göre ayrı ayrı oluşan atıklarla ilgili yazı tablo vs. olan varmı? örnek cildiye oluşan atıklar:................. diş:...................... laboratuvar:............... şimdiden teşekkürler
  5. Süt endüstrisinde oluşan tehlikeli atıklar, kodları ve giderim yolları nelerdir ?

süt ve süt ürünleri endüstrisinde dezenfeksiyon ve yıkama sonucu oluşan deterjan kalıntıları hakkında bilgisi olan var mı ?