Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hava kirliliği ve denetimi

Konu, 'Çevre Mühendisliği Dersleri' kısmında İzzet Şener tarafından paylaşıldı.

1. İzzet Şener

İzzet Şener CMNet Üyesi

Hava kirliliği dersi vize final soruları veya notları olan varmı ?*

2. Cemil

Cemil CMNet Üyesi

arkadaşlar hava kirliliğinde yakılan kömür başına atmosfere salınan CO2 miktarını hesaplayabilirmiyiz.

3. putperest

putperest CMNet Üyesi

co2 tam yanma ürünüdür. yakma veriminden basit bir kütle denge işlemi ile hesaplayabilirsin.

4. Cemil

Cemil CMNet Üyesi

nasıl yapabiliriz. bir örnek le açıklayabilirmisin

5. putperest

putperest CMNet Üyesi

eğer yüzde yüz yanma olsa kömürün içeriğindeki C, tamamen CO2'ye dönüşür.

Eğer yüzde 50 verimli yanma olursa kömürün karbonu, %50 CO, %50 CO2'ye dönüşecektir.

Burada kilit nokta verimliliği sen belirleyeceksin (literatür, paper vb)

Kütle dengesini kurduktan sonra açığa çıkacak CO2 miktarını hesaplayabilirsin.

6. Cemil

Cemil CMNet Üyesi

kütle dengesini kurduktan sonra Ne kadar C miktarı (kaç kg kömür olduğunu) biliyorsak o kadar CO2 çıkar diye mi düşüneceğiz...

yoksa kütle dengesi sonrası hesap nasıl yapılacaktır.

şunu baştan söyliyim yaklaşık 7 yıldır çevre mühendisliği dışındaki işlerde çalıştığım için fazla bir bilgim kalmadı.

7. putperest

putperest CMNet Üyesi

Aynen öyle, reaksiyonlar aşağıda;

C + O2 ==> CO2
    Carbon Dioxide

2C + O2 ==> CO
    Carbon Monoxide

8. Dejavu

Dejavu CMNet Üyesi

IPCC'nin yayınladığı emisyon faktörlerini kullanabilirsiniz.

9. Cemil

Cemil CMNet Üyesi

hocam bakıyorum ama net bir hesaplama yöntemi bulamadım...bu arada yazıma cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.

10. Cemil

Cemil CMNet Üyesi

11. Cemil

Cemil CMNet Üyesi

12. Cemil

Cemil CMNet Üyesi

yukarıdaki formüller ihtiyacı görür gibi sizce arkadaşlar?

13. Dejavu

Dejavu CMNet Üyesi

cemil bey hangi tür proses için ne amaçla sera gazı hesaplamak istediğinizi söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

14. Cemil

Cemil CMNet Üyesi

inşaat dalında yüksek lisans yapıyordum yapı malzemeri hocam benden yakılan yakıt başına çıkan co2 hesaplayabilirmisin diye sordu..bende hava kirliliği dersini gördüğümü ama hatırlamadığı söyledim ama araştırıp döneyim dedim...

15. Dejavu

Dejavu CMNet Üyesi

Cemil bunu beğendi.
  16. Cemil

Cemil CMNet Üyesi

17. Dejavu

Dejavu CMNet Üyesi

Sayfa 2.15 Tablo 2.2'de "Coking Coal"ın emisyon faktörü işinizi görecektir. (94.600 KgCO2/TJ Yakıt)

Hava kirliliği ve denetimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Hava kirliliği

Doğal olarak saf atmosfer az veya çok miktarda, büyük bölümü suni olan yabancı maddelerin üretimi ile kirletilir. Bunların başında petrol ürünleri ve endüstriyel kirleticiler gelmektedir. Özellikle son yıllarda, endüstriyel aktivitenin, şehirleşmenin ve nüfusun arması ile kirletici maddelerin kullanımı ve miktarıda hızla artmaktadır. Atmosfere dağılarak, onu kirleten kirleticiler katı, sıvı ve...
  2. Hava kirliliği öldürüyor

Yılda yaklaşık 2 milyon kişi hava kirliliği yüzünden hayatını kaybediyor Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre, her yıl yaklaşık 2 milyon insan hava kirliğinin yol açtığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Araştırmaya 91 ülkeden bin 100 kenti dâhil eden Dünya Sağlık Örgütü, hava kirliliğinin sadece gelişmekte ve kalkınmakta olan ülkelerde değil, gelişmiş zengin ülkelerde de...
  3. Hava kirliliği sunumu

merhaba, benim hava kirliliği ile ilgili sunum yapacam . lise ve ortaokullara genellikle hitap edecem. Sunum hazırladım hoşumada gitti ama seviyesi biraz ağır gibi oldu yani onları düşününce biraz sıkılabilecekleri aklıma geldi. sizinde fikirlerinizi almak istiyorum nasıl basite indirebilirim? neler yapabilirim zamanım var biraz bu yüzden gerekirse tamamen değiştirebilirim de:) tüm fikirlere...
  4. Endüstriyel hava kirliliği

arkadaşlar bitirme tezim için bir endüstriyel hava kirliliği konumu özelleştirmem gerekiyor herhangi bi fabrikanın bacasından çıkan kirleticiler neler ne gibi önlemler alınıyor alınmazsa neler oluyor ne kadar kirlilik giderilebiliyor gibi soruların cevapları lazım bi fabrikayla ilgili yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim yardım edebilecek kimse yok mu?
  5. Hava kirliliği

hava kirliliği ve yağmur suyu kalitesi ile ilgili not lazım yardımcı olabilirseniz sevinirim