• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hava kirliliği ve denetimi

eğer yüzde yüz yanma olsa kömürün içeriğindeki C, tamamen CO2'ye dönüşür.

Eğer yüzde 50 verimli yanma olursa kömürün karbonu, %50 CO, %50 CO2'ye dönüşecektir.

Burada kilit nokta verimliliği sen belirleyeceksin (literatür, paper vb)

Kütle dengesini kurduktan sonra açığa çıkacak CO2 miktarını hesaplayabilirsin.

kütle dengesini kurduktan sonra Ne kadar C miktarı (kaç kg kömür olduğunu) biliyorsak o kadar CO2 çıkar diye mi düşüneceğiz...

yoksa kütle dengesi sonrası hesap nasıl yapılacaktır.

şunu baştan söyliyim yaklaşık 7 yıldır çevre mühendisliği dışındaki işlerde çalıştığım için fazla bir bilgim kalmadı.

@Dejavu

hocam bakıyorum ama net bir hesaplama yöntemi bulamadım...bu arada yazıma cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.

cemil bey hangi tür proses için ne amaçla sera gazı hesaplamak istediğinizi söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

inşaat dalında yüksek lisans yapıyordum yapı malzemeri hocam benden yakılan yakıt başına çıkan co2 hesaplayabilirmisin diye sordu..bende hava kirliliği dersini gördüğümü ama hatırlamadığı söyledim ama araştırıp döneyim dedim...

@Dejavu
çok teşekkür ederim yanlız burda yakıt olarak fuel oil bunun yerine kömürü koyabilirmiyiz...hesap yöntemi değişirmi

@cemil
Sayfa 2.15 Tablo 2.2'de "Coking Coal"ın emisyon faktörü işinizi görecektir. (94.600 KgCO2/TJ Yakıt)