Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Havalandırma havuzu oksıjen yetersizliği

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında karamansafa tarafından paylaşıldı.

 1. karamansafa

  karamansafa CMNet Üyesi

  mrb arkadaslar,
  atıksu arıtma tesisinde yeni ise başladım.Tesiste bulunun havalandırma havuzu oksıjen yetersizligi bulunmaktadır.Aynı zamanda son çökeltim havuzundan çamur çekemiyoruz.AKM deneyinde havalandırma havuzunda çöken madde bulunmakta.Bu sorunlara nasıl bır çözüm bulabilrim.
   
 2. kadirsen1991

  kadirsen1991 CMNet Üyesi

  Havalandırma havuzu için kullanılan blower kapasiteleri tesis debi be koi değerine göre ihtiyaç duyulan o2 miktarına göre check edilmeli ve buna göre full kapasite calıstırılmalı yada ilave blower temin edilmeli. Sürekli sistemde gerekli şeker ve üre havuza ilave edilmeli çamur cekilebildikten sonra geri devir yapılmalı. Bunlarla belki çözülebilir
   
 3. Yunus Emre Kapkara

  Yunus Emre Kapkara CMNet Üyesi

  Çözümü kesınlıkle blowerlara yönelerek aramalısın. Blower kapasitesini artırmak çöken maddeleri önemli oranda azaltacakdır. Debinin azalması çöken çamurun başka bir nedeni olabılır.
   
 4. hakanme

  hakanme CMNet Üyesi

  Arkadaşların verdiği bilgilere ek olarak oksijen yetersizliği varsa çamurun rengi bir süre sonra oldukça koyulaşacak ve koku oluşumu gözlenecektir. Son çökeltimden alınan numunede de 30 dak. çökelme çok az ya da hiç olmayacaktır. Oksijenmetre varsa değerleri havuzun farklı noktalarından kontrol et. 2 mg/L'nin altında olmaması gerekir. Eğer altındaysa ve daha önce yeterli olan blower şimdi yeterli gelmiyorsa ya BOİ yükü yükseldi ya da mevcut blowerla (yada hava hatları da olabilir) ilgili bir problem olması muhtemel. Blower elektriksel olarak kontrol ettir. Manometreden basıncı kontrol et. Normalde su seviyesinin biraz üstünde bir basınç okuman gerekli. Hatları, vanaları, difüzörleri kontrol et. Hat eskiyse hava kaçırıyor olabilir. Vana takılmış olabilir. Patlak difüzör olabilir. Eğer hatta tıkanıklık varsa blower ın manometreden belirti verecektir.

  Eğer hava ile ilgili bir problem olmadığı gibi bir sonuç çıkarsa suya toksik madde girmiş olabilir mi? ya da pH normal seviyede mi? (Probları temizleyerek + kalibrasyon yaparak tekrar kontrol)

  Bu kontrollerden sonra sadece KOİ giderimi üzerine bir arıtma olduğunu varsayarsak,

  Eğer blowerla ilgili mekanik bir sorun yok ama hava yetersizse, havalandırmaya gelen atıksu BOİ'sini ölçtür. Buna göre hava hesabı yaparak kapasiteyi tamamlayacak (biraz da üstüne çıkmalı) bir blower ekle. Kapasite artırdıktan sonra çamur yavaş yavaş normale döner. Hızlı dönsün istersen hazır bakteri kullanılabilir. Bu esnada uygun miktarda üre ver. Deşarj limitinde azotla ilgili sınır varsa dikkat et!

  Çökelebilen çamur elde ettikten sonra geri devire başla. Havalandırma havuzunu imhof hunisiyle kontrol et. Yeterli çamur konsantrasyonuna ulaşınca sistemden çamur uzaklaştırmaya başlayabilirsin.
   
  sulturan bunu beğendi.