Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Havalandırma havuzunda renk değişimi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında tizzby tarafından paylaşıldı.

 1. tizzby

  tizzby CMNet Üyesi

  Merhaba.son çökeltim çıkış suyu kalitesi deşarj limitlerinin altındayken ertesi gün bulanıklaşmaya başladı. Havuzun rengi kahverenginden , kahverengi ile siyah arasında koyulaşmaya başladı. imhoff çamur miktarı 200 . Bir kaç gün öncesinde beyaz köpük ve renk kahveidi biraz daha açıktı hatta.
  Kimyasal arıtmadan çıkan suda herhangi bir kötüleşme ( ph değişimi , yağlılık , akm ) olmamasına ve temiz beslenmeye rağmen bir anda değişmeye başladı. Sebebini bulmaya çalışıyoruz. Sizce ne olabilir ?

  Dipnot : oksijen değeri 0.18 fakat hep bu değerlerde . yani su bulanıklaşmaya başlamadan önce de bu değerlerdeydi . Besin olarak fabrikanın idari binasından gelen evsel atıksu ( lavabolar wc ) geliyor.
  Sektör : bitkisel yağ üretim tesisi
   
 2. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  Havalandırma havuzunda renk değişiminin olmasının bir çok nedeni olabilir. Bunlardan en önemlisi pH ve Oksijendir. Ancak uzun süredir oksijen değerinizin çok düşük olması biraz farklılık olmuş. Çünkü bu değerlerde havalandırma havuzunu verimli çalıştırmak çok zor. Ancak stabil bir durumda olmamakla birlikte yinede çalıştırılmış sistem. Kendini yenileme süresi vardır havalandırma havuzunun. Bu süre içerisinde artık yeterli oksijen gelmediği için sistem çökmüş olabilir. 2. olarak geri devir ve MLSS miktarında olağan değişimler olmuş olabilir. Bunun için geri devri kontrol etmek gerekebilir.
   
 3. tizzby

  tizzby CMNet Üyesi

  Onur bey çamur oranı 250 gösteriyor. Geri deviri kıstık ve sistemden sürekli çamur alıyoruz. Ayırca biyolojik havuzu temiz su ile besliyoruz. Yüzeyde beyaz köpüklenme var fakat suyun rengi siyah ile gri arası.Henüz koku oluşmadı . Ölü bakterileri sistemden çamur olarak uzaklaştırıp bir kaç gün sonra bakteri enjekte etmeyi düşünüyoruz. Başka bir fikri olan var mıdır ?
   
 4. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  Kimyasal arıtmada ne kullanıyorsunuz? Kimyasal giderimi ile bakterilere yeterli besin gitmiyor olabilir.
   
  tizzby bunu beğendi.
 5. otripsi

  otripsi CMNet Üyesi

  Çözünmüş oksijen azlığı filamentous bakterilerin çoğalmasına sebep olur. Bu da kendini renkte koyulaşması ve çamurun çökme yetisinin bozulmasıyla gösterir. Siyahlaşmadan önce oksijenin bir süredir az olması ve imhoff değerleri bunu destekliyor. Öncelikle havalandırma sisteminizin düzgün çalıştığından, diffuserlerin tıkalı olup olmadığınından, emin olmanızı tavsiye ederim. Bunda bir sorun yoksa sisteme beslenen oksijenin kimyasal bir agent tarafından tüketilme ihtimalini kontrol etmeniz olacaktır. Umarım yardımcı olur.
   
  tizzby bunu beğendi.
 6. tizzby

  tizzby CMNet Üyesi

  wtcp , kimyasal arıtmada katyonik poli ve koagülant kullanıyoruz . otripsi dediğiniz gibi çökme olmuyor. yalnız çamur alınca havuz kahverengileşmeye başladı köpük oluştu daha sonra 2 3 gun içinde tekrardan renk koyu grilesmeye basladı ve çıkış suyu oldukça bulanıklaştı. Acaba havuzu boşaltıp içini temizlemek mi gerek ? ya da dışardan bakterimi getirelim. Gerçi oksijen düşük olduğu için ilk amaç oksijen yükseltmek olacak. Difüzörlerin bir kısmı su üzerinde şelale görüntüsünde bu patlak anlamına geliyor. Sanırım iyice tıkandılar . Havuzu üretim sürekli devam ettiği için boşaltma şansımız yok bu yüzden aeratör aldık bir tane onu haftaya devreye alıp incelemede bulunacağız.
   
  Wtcp bunu beğendi.
 7. hakanme

  hakanme CMNet Üyesi

  Yazdıklarınızı okuduğumuzda çamur aldığınızda büyük ihtimalle havalandırma havuzunda MLSS düştüğü için kısa bir süreliğine de olsa oksijen yeterli gelmiş olabilir. Daha sonrasında ise MLSS eski konsantrasyonuna yaklaştığı ve oksijen tekrar yetersiz geldiği için renk tekrar siyaha dönmüş gibi görünüyor. Tabi bu durum sürdürülebilir bir durum değil. Hazır bakteriyi bu aşamada eklemekte büyük ihtimal işe yaramayacaktır. Eğer patlak difüzörler varsa değiştirilmesi gerekiyor. Aeratör bu konuda bir çözüm olabilir. Bir öneri olarak bayram tatilinde üretim yapılmayacak ise havuz boşaltılıp difüzörler değiştirilebilir. Hatta boşaltılmışken tüm tesisatın kontrol edilmesi yerinde olacaktır. Daha sonra hazır bakteri alınarak tekrar aktif çamur üretilebilir. Hazır bakteri zaman anlamında daha avantajlı.
  Aeratöre ek olarak markasını hatırlamıyorum ama havalandırma havuzundaki suyu sistemden çekip sonra oksijenlendirip tekrar havuza veren sirkülasyon pompası mantığında ekipmanlar var ama maliyet olarak aeratöre göre daha yüksek olması muhtemel.
  İyi çalışmalar.
   
  kubiay DUMAN bunu beğendi.

Related Contents

22222.png
mrb arkadaşlar online.cevre.gov.tr de kısa bir zaman önce il çevre den talep ettiğim kullanıcı adı ve şifreyle giriş yaptığımda kullanıcı aktif değil hatası alıyorum. bu konuda bilgisi olan...
_20170312_022545.JPG
Sadece basit bir tarama ile saniyeler içinde 2000 e yakın veriye ulaşılabildim. Kaynak konusunda çok sıkıntı çekmeyeceğinizi düşünüyorum. Şimdiden iyi çalışmalar diliyorum.
Adsız.png
Merhabalar; Çevre Görevlisi Eğitimini uzun zamandır takip ediyorum ve hala bir açıklama yok. Aradığımızda yakın zamanda açıklanacaktır deniliyor. Mail attığımızda dönüş yapılmıyor. Çok...
SGK DÖKÜM HAKKINDA.jpg
Genel olarak Danışmanlık Yeterlik Belgenizdeki unvan ve adresin geçerli olup olmadığının tespiti amacı ile güncel ticaret sicil gazetesi talep ediliyor. Şirket ortaklığı ile ilgili olarak ortaklık...
upload_2017-3-22_16-2-43.png
1. bölümdeki ilgili numaraları aradığınızda saniyeler içinde çözüyorlar. [ATTACH]
20170301_232646.jpg
Cozebilen olurmu lutfen
Adsız.png
peki biriken stoklar nasıl eritilecek? merhaba, konuyla ilgili bilgi sahibi olan var mı? görüntüdeki ihracat sekmesini kullanan var mı?
upload_2017-1-9_11-43-48.png
@Olgaç Sürmelihindi atık yağ beyan formunu bilmiyordum çok tesekkurler gercekten. peki bir şey sorabilir miyim? ambalaj beyanlarında ne kadar miktarda ambalaj atıklarımızın lisaslı firmaya...