Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Havayla Sıyırma ile Amonyak Giderimi

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

1. DENEYİN AMACI
    Amonyak azotunun havayla sıyırma (Air Stripping) yöntemi ile giderilmesini sağlamak.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
    Amonyak, yüzey sularında ve atıksularda doğal olarak bulunur. Yeraltı suyunda konsantrasyonu azdır. Çünkü toprak ve kil parçaları tarafından absorplanır ve kolaylıkla serbest hale geçemez. Amonyak çoğunlukla organik azotun deaminasyonu ve ürenin hidrolizinden meydana gelir. Bazı su arıtım tesislerinde klorla reaksiyona girip amonyum klorür bileşikleri oluşturmak için kullanılır. Amonyak konsantrasyonu yüzey ve yeraltı sularında 10 gr NH3-N/L'den, atıksulardaki 30 mg/L'ye kadar değişen aralıklarda bulunabilir. Amonyak azotu suyun havalandırılmasıyla gaz fazındaki amonyağın uçurulması ile
    giderilebilir. pH=7’de suda sadece amonyum iyonları mevcuttur. pH=12’de amonyak çözelti içerisinde çözünmüş gaz fazında mevcuttur. pH 7’den 12’ye yükseltildiğinde gaz fazındaki amonyak konsantrasyonu artar ve havalandırma ile giderilebilir.

Devamı Ektedir

Ekli Dosyalar:

2. uzun_sacc

uzun_sacc CMNet Üyesi

fatih bey merhabalar çalışmanızı okudum ve benim için yaralı oldu teşekkür ederim. Ben doğal latekste ki amonyağı almak istiyorum veya azaltmak bunun için bana önerebileceğiniz bir yöntem var mı?
    iyi çalışmalar

Havayla Sıyırma ile Amonyak Giderimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. MAP Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Giderimi

YTU Çevre Mühendisliği Laboratuvarı tarafından hazırlanan deney föyüdür. MAP (Magnezyum Amonyum Fosfat) Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Gideriminin sağlanmasıdır. Dökümana ekten ulaşabilirsiniz.
  2. Magnezyum Amonyum Fosfat (MAP) Prosesi ile Amonyak ve Fosfor Giderimi

1. DENEYİN AMACI MAP (Magnezyum Amonyum Fosfat) Prosesi ile amonyak ve fosfor gideriminin sağlanmasıdır. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ Yüzeysel sular, yeraltı suları ve atıksularda en çok bulunan azot birleşikleri NH3, NO2, NO ve organik azottur. Bu azot çeşitleri ve azot gazı (N2) azot çevriminde yer alır ve biyokimyasal olarak birbirine dönüşebilir. Azot değişik oksidasyon seviyelerinde hemen...
  3. Kuyu suyu Amonyak Giderimi

arkadaşlar merhabalar; içme ve kullanma suyu amacıyla kullanılan bir kuyuda yapılan analizde amonyak derişimi standartta 0.5 mg/l iken 1.53 mg/l olarak ölçülmüştür.kuyu 110 mt derinlikte ve 40.mt den itibaren dalgıç pompayla 25m3 lük depoya aktarılıyor.sonra klorlanıp kullanılıyor.amonyağın bu derecede olması çok tehlikeli olduğu biliniyor.su temini kuyudan yapıldığı için havalandırma ünitesi...
  4. Sızıntı suyundan amonyak giderimi lisans tezi yardım ..

Merhaba arkadaşlar , lisans tezi olarak; doğal materyallerin arıtım potansiyellerinin araştırılması başlığı altında sızıntı suyundan amonyak giderimini araştırıyorum. Bunun için Türkiye de yapılan örnek uygulamalar ve adsorpsiyon yönteminde adsorbent olarak kullanılabilen doğal materyallerin neler olabileceği hakkında bilgiye ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  5. Zeolitle amonyak giderimi

arkadaşlar merhaba.atıksulardaki amonyağın doğal zeolitlerle giderilmesi adlı ödevim için bilgiye ihtiyacım var.yardım eder misiniz ?