• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Hayalinizdeki çmo

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Birçok meslektaştan odayla ilgili yakınmalar her zaman duymaktayız.Bir süre sonra oda seçimleri de olacaktır. Yönetim değişsin ya da değişmesin, tüm meslektaşlara hayalinizdeki odayı tarifler misiniz?Maddeler halinde odanın yönetim anlayışı nasıl olmalıdır? Nasıl bir strateji izlenmelidir?

Not: Tahrik edici düzeyde yazılan siyasi mesajlar doğrudan silinecektir.

etkinlikler ve eğitimler daha uygun fiyata oluyor ve yönetim seçebilmek için oy kullanma hakkınız oluyor ,tabi yönetime ismen girebilmeniz içinde

Eğer ilkeli ve her türlü soruna cevap verebilecek bir oda isteniyorsa, önce bireysel olarak faydacılıktan kurtulup çalışacağız. Pragmatizmin olduğu yerde ilkeli bir duruş bekleyemezsiniz.

benim şahsi görüşüm; odalar bireylere değil topluma çalışması gerekir. Mert arkdaşımın dediğine katılıyorum bireyselcilikten kurtulmak gerekir. Bir de herkes özeleştiri yapması lazım ve oda çalışmıyor diye duyarsız kalmamamız gerekir. eğer faaliyet yapılmıyorsa herkes kendi şehirlerindeki çevre mühendislerini toplasın eğitim yapılacaksa eğitim veya başka etkinlikler olacaksa yapılsın. o birşey yapmıyor bu birşey yapmıyor diye diye herkes çekildi ve oda işlenmez hale geldi. Bir de siyaseti bir kenara bırakmalı ve odanın başına işini hakkıyla yapacak kişilerin gelmesi lazım. Bir de bazen oda eğitim yaptığı zaman fiyatlar çok yüksek oluyor. Bu fiyatların biraz daha fiyatlar ucuz olabilir. Şurdan örnek vereyim Osmanlı devleti istanbula fetih düzenlediğinde gemileri karadan yürüttü ve herkes yardım ederek gemiyi denize indirdiler. Biz bütün imkanları zorlayarak seferber olmalıyız.

Eğer bu oda beni ve bütün çevre mühendislerini temsil ediyorsa siyaseti bırakacak. Haa eğer sadece sizin siyasi görüşünüzü destekler bi politika izleyecekse (şuan olduğu gibi) sadece o siyasi görüşe sahip mühendisler tarafından desteklenecektir. (Yine maalesef şuan olduğu gibi) ve kocaeli çmo bunun en güzel örneğidir. Sizin gibi düşünmeyen hiç kimseye tahammülünüz yok.

@Serkan Çiçekay

Doğru bir yaklaşım. Zirâ bir kesimi memnun edeyim derken diğer kesimi küstürmek de öyle bir şey oluyor lâkin Oda ne yapsın işte ona da pek alternatif bırakmadılar zannedersem.

@mehtap öztürkk

Şimdi ben şöyle düşünüyorum;

Siyasetin günümüzde ve özellikle ülkemizdeki karşılığı ne yazık ki "tarafgirlik" olmuştur. Kişi her hangi bir siyasi görüşü kendi fikrine-çıkarına yakın buluyor ise o siyasi kanada yapışıyor. Halbu ki siyaset yönetme sanatı olarak kalmalıdır. Daha doğrusu, doruyu yönetme ve doğruya yöneltme sanatı da diyebiliriz. Böyle bir ortamda ise siyasi söylemler altında hareket eden odalar bana ne yazık ki güven vermiyor. ÇMO öyledir demiyorum ama önceden öyle idi mevcut durumundan haberim yok.

Kısacası siyaseti kullanark değil hakkaniyeti gözeterek siyaseti dahi ayakları altına alabilenler bence her kesimi kucaklar ve her tabandan destekçi bulur. 3. köprüye karşı çıkmak gerçekten hak ise karşı çıkılır ve çıkılmalıdır, bu hak arayışı sırasında kullanılacak uslup siyaset lugatından uzak olmalı ki insanlar söyleminizi sindirip sizinle beraber eyleme geçsinler diye düşünüyorum. (benimkiler sadece görüş belki zaten öyle yapıyorsunuzdur, ama fikir olarak zannetmiyorum :D )

Sizin gibi düşünmeyenlere de söz hakkı verdiğiniz zaman, her üyenin sizin gibi düşünme mecburiyeti olmadığını farkettiğiniz an ve her kesimi kucakladiginiz gün siz değil biz olacağız.

Serkan Bey ,öfkeniz sizden başkasına zarar vermez çözüm önerisi sunuyorum bir bardak çay içelim diyorum hala siz biz diyorsunuz..
saygılar ....

hayalimdeki çmo ,
daha aktif olmalıdır. çevre mühendislerini savunabilmelidir. sürekli e imza kampanyaları yapılıyor buna katılıyoruz fakat değişen bir şey ben göremiyorum ne yazık ki. elle tutulan bir sonuç olmuyor. her şey aynı. yine çevre görevlisiyiz. yine mesleğimizi tam icra edebilmek için o belge senin bu sınav benim koşturuyoruz. maddi manevi çok sarsılıyoruz. gücümüz ve ümidimiz bir noktada kesiliyor. resmen şu an başka bir bölüm mü okusaydım ya da başka bir dalda mı uzman olsam diye düşünüyorum. artık yorulduk. sesimizi duyup birlik olmamız gerek. bu bir iki kişiyle olacak bir şey değil.. ne zaman tüm Türkiyedeki çmo lar birleşip tek yürek olursa o zaman bir şeylerin değişeceğine inanıyorum.

oda ne zaman ki sadece HES leri degil de tüm cevreye zararli faaliyetleri (bircok maden, ocak vb.) elestirmeye ve protesto etmeye baslarsa o zaman birseyler olmaya baslayabilir. ama yapamaz cunku odalarda calisanlar üyeler başkanlar bu madenlere çevre danismanlik hizmeti veriyorlar. heryer cikar heryer rant olmus.

Oda siyaset yapmasın evet, muhalefet yapsın! Maden mühendisleri odasına hep özenmişimdim. Ne zaman haklarında yasa çıkacak olsa adamlar mecliste sabahlıyor. Yasayı kendi mühendislerinin çıkarına kabul ettirmeden meclisten ayrılmıyorlar. Bizim oda sayesinde de biz mesleğimizden olduk. Çıkıpta biz mühendisiz bu işi bizden başka mühendislik dalı yapamaz diyemediler. Biz bu iş için mühendislik eğitimi aldık, görevlide neymiş diyemediler. Kendi adıma tüm yazışmalarda da Mühendis sıfatını kullanıyorum Görevli değil. Çevre katliamlarında odanın sesi duyulmadı bile. Bir kaç satır yazı oda eğreti durmuş zaten. Odaya üye olun oda güçlensin sloganları o kadar inandırıcılıktan uzak ki. Ne zaman oda başkanım meslek şovenistliği yapmaya başlar o zaman odaya desteği hepimiz veririz.

Değerli üyemiz,

"Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik" için oluşturduğumuz anketimizin bağlantısı aşağıda paylaşılmıştır. Çok kısa vakit ayırıp doldurabileceğiniz anketin sonuçlarını ve bu doğrultuda yapılabilecekleri hep beraber konuşmak üzere 11 Ekim 2014 tarihinde, saat 15:00'da ÇMO Kocaeli Şubesi toplantı salonunda genel üye toplantısı yapılacaktır.
Toplantıya katılım durumunuzu
cmokocael@cmo.org.tr adresine veya
0262 323 62 73 numaralı telefona bildirebilirsiniz.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

alternatif link:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Saygılarımızla

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi
Yönetim Kurulu

Mehtap Hanım üzerinize alınmayın lütfen yazdıklarımı. Sadece sitemim odanın düşüncesinedir.
Anket 1. soru Çevre Görevlisi eğitimini etik buluyormusunuz? Etik bulanı görmedim. Anketin 2. sorusu: Çevre Görevlisi Eğitiminin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın öncülüğünde bir vakıf firmasının tekelinde olmasını doğru buluyor musunuz? Anketin 3. Sorusu: Çevre Mühendisleri odası verse daha iyi olmaz mı?
Etik bulmadığım durum konusunda kimin eğitim verdiğinin ne önemi var. ÇEVRE GÖREVLİLİĞİNİ ETİK BULMUYORUM!
Kalkıp oda bunu bana böyle sorarsa bakanlığın eğtimi vermesini doğru buluyorum derim. Çünkü bu yönetmeliğe göz yummasının amacını yansıtıyor. Eğitim şartı var Çevre Görevlisi eğitimini odalar verir bundan para kazanırsınız diye düşünmüştünüz değil mi? Eğitimciler tabi ki odada çalışan mühendisler olacaktı. Bundan para kazanacaktınız. Evet eğitimleri bakanlık versin göz görmeyince gönül katlanır. Sırf sertifika alabilmek için 4 yıl boyunca alanının en iyi hocalarından aldığımız Çevre Mühendisliği Eğitiminin üzerine başkaları para kazansın diye bana eğitim dayatılmasını red ediyorum. Bunu mesleklerin haklarını savunmak için meslek anlayışını ülkenin amaçları doğrultusunda kullanmak amacıyla kurulan odaların bunu bana dayatmasını da şiddetle red ediyorum.

Ben eleştirsem ne olur öteki eleştirse ne olur.Gönüllü de olsa ücretli de olsa adam kendine toz kondurmuyor.Sanarsın memlekette bu mesleği bu hale getiren bi ben varım.Siyasetini yapacaksan adam gibi yapacaksın, ideolojik kaygıları bi kenara bırakacaksın..Sen gidip herbişeyi protesto edeceksin,protesto ederken komunist sosyalist sloganlar atacaksın sonra da ben siyaset yapmıyorum diceksin ,yok kabahat ben de değil şunda..yok ajanda yok bilmem ne..toplasan bi avuç üyeyiz kaç üyeyi aidat harici aramış oda..bide ödemessen icraya veririm diyo bak hele külhan beyimize..Bu odanın mesleki olarak yapacağı iyi birşey varsa,o da Allah rızası için kendini fesh etmesidir.Allaha emanetsiniz dostlar..

Canan Hanım yazdıklarınız benim zaten üzerime alınacağım bir şey değil .Bu anket sorularını hazırlarken ki amacımız tüm çevre mühendisi meslektaşlarımızdan sizin verdiğiniz cevabı duymak dır zaten . Ama ne kadar meslektaşımızın sizin gibi düşündüğünü öğrenmek ve çevre görevlisi değiliz sloganı ile çıktığımız yolda mücadelemiz de yer alacak yeni meslekaşlarımızla da beraber hareket edebilmektir.Diğer konuya gelincede çevre görevlisi belgesi aldınız mı diye sorup cevabınızı öğrendikten sonra açıklamamı yapacağım ..
saygılarımla..

@V.Yıldırım
Bence çuvaldızı (mesleki anlamda) kendinize batırmalısınız. Bahsettiğiniz sloganlı komunist söylemler bir bahanedir kendinizi mesleki örgütlenmeden uzak tutmak için ..
sağlıkla kalın

Yazılanlarda ki ve benim üye olmamamda ki ana neden arkadaşların söylediği gibi siyasettir. Burada herkese bir cevap vermek yerine yazılanları okuyup insanların kaygılarını dinlemek gerektiğini düşünmekteyim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...