• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Hayalinizdeki çmo

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Birçok meslektaştan odayla ilgili yakınmalar her zaman duymaktayız.Bir süre sonra oda seçimleri de olacaktır. Yönetim değişsin ya da değişmesin, tüm meslektaşlara hayalinizdeki odayı tarifler misiniz?Maddeler halinde odanın yönetim anlayışı nasıl olmalıdır? Nasıl bir strateji izlenmelidir?

Not: Tahrik edici düzeyde yazılan siyasi mesajlar doğrudan silinecektir.

Merhabalar.

Anketin asıl amacı insanların vaktini fazla almadan neler düşündüklerini öğrenmekti. her şeyi sorgulamak anketle mümkün olmayacağından en çok tartışıldığını düşündüğümüz soruları seçtik. Gözden kaçan yerler muhakkak olmuştur. Asıl amaç anketten ziyade; üye veya değil tüm meslektaşların görüşlerini toplayabilmek. Bu yüzden yakın sayılabilecek bir tarihe, 11 Ekim tarihine bir toplantı koyduk Kocaeli Şube olarak. Gelebilecek herkesi bekleriz. Oda işleri gönüllülük esasına göre yürütülür ama bu "gönüllülük" eleştirilere karşı bir kalkan değildir. Gönüllü olanlar eleştirileri dinlemeye de gönüllü olmuş demektir. Odanın mail adresleri, telefonları, sosyal medya hesapları veya bu platform gibi platformlar üyelerin eleştirilerini dile getirebileceği alanlardır. Takip edilebildiği ölçüde bu eleştirilerin dikkate alındığını düşünüyorum. Odanın politik duruşuyla ilgili eleştirilere ise katılmıyorum. ÇMO'nun hiçbir şube veya temsilciliği herhangi bir siyasetin arka bahçesi değildir. Her üyenin aday olabildiği, toplantılara, etkinliklere rahatça katılabildiği, seçimlerin diğer yapıların aksine 2 yılda bir yapıldığı yerlerde demokratik katılım Türkiye'nin geri kalan tüm seçimli/kurullu yapılarından daha fazladır diye düşünüyorum. Odanın sadece HES'lere itiraz ettiği gibi bir algı oluşmuş, bunu da odanın itirazlarını ve takip ettiği davaları yeterince duyuramamış olmasına bağlıyorum.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

yukarıdaki linklerde bazı haberler ve basın açıklamaları var.

Evet bu haberler ve basın açıklamaları "politik" olarak nitelendirilebilir. Hepsinde belli bir üslup, belli bir nihai söylem var. Fakat bunların hepsi bilimsel argümanlarla bir şekilde desteklenmektedir. Mesleki doğruları kamu yararı gözeterek kamuyla paylaşmak politiktir. Yine de odanın herhangi bir siyasetin veya fikir akımının bayraktarlığını yaptığını düşünenler varsa bunla ilgili açıklamaları, haberleri paylaşmalarını rica edeceğim.
İnsanları politik oldukları gerekçesiyle eleştirmek de politik bir tutumdur.
Ekserisi ücretli çalışan ve memur olan oda gönüllülerinin gün itibariyle mecliste sabahlayarak kazanım elde edebileceklerine maalesef inanmıyorum. Ama üyelerden bu yönde talep varsa, bunu organize etmek çok güç olmasa gerek.
Son olarak, paylaşılan anket eksik veya hatalı olabilir. Ama bu üye-oda irtibatını sağlayabilmek adına bir adımdır. Herkesin şube veya temsilciliklere ulaşımı çok kolay olmayabiliyor. Böyle sanal ulaşım kanallarını kullanmak iletişimi güçlendirebilir.

mehtap hanım, cevap verdiğiniz için kendi adıma teşekkür ederim. İnsan dinler, konuşur ve yorumlar hatta yeri gelir bir konuyu tartışır ancak bu şekilde gelişip değişebiliriz.
Tabi ki saygı çerçevesinde konuşmaktan ve dinlemekten bahsediyorum.
Susmak hemen akabinde herşeyi kabullenmeyi getirir ki bu da toplumu yozlaştırır.

Seçimlerle belirlenen yönetim kurullarına seçmenleri temsil yetkisi verilir. Yönetim kurulları da bu doğrultuda basın açıklamalarına ortak olabilir veya basın açıklaması düzenleyebilir. seçmenler bu temsil yetkisinin yanlış veya kötü kullanıldığını düşünüyorsa bunu dile getirmekte özgürdür. Bu açıdan paylaşım için teşekkür ederim şahsen.
@CMNet Okuru

burada paylaşılan haber politik bir açıklamadan çok vicdani bir açıklama. Hükümetin tezkeresine karşı yayınlandığı için politik oluyor. Zaten açıklamanın son kısmındaki

"
Emekçiler ölümden yana değil, yaşamdan yana taraftır. 2 Ekim Perşembe günü DİSK-KESK-TMMOB-TTB olarak demokrasi güçleriyle birlikte bütün illerde alanlara çıkarak "AKP Hükümeti`nin İŞİD`e Destek Tezkeresi`ne" hayır diyeceğiz.

DİSK-KESK-TMMOB-TTB"

sözü açıklamanın özeti gibi.
belki metot olarak basın açıklamasını veya alanlara çıkmayı yanlış buluyor olabilirsiniz. Bu iki yöntem de anayasal haktır, hakkın kullanılması bana kalırsa politik bir tutum değildir. Ölümlere sessiz kalmak çok daha ağır politik bir tutumdur. "Neden böyle haberler ve yazılar paylaşılıyor?" sorusuna şahsen verebileceğim cevap şudur; mühendis olmak, doktor olmak sadece mesleki söylemlerle konuşturmayı gerektirmeyeceği gibi meslek örgütü olmak da sadece mesleki söylemlerle açıklama yapmayı gerektirmez. Temsil hakkı olan bir yapının böyle insani konularda açıklamalarda bulunmasını yanlış bulmuyorum. Dediğim gibi siz yanlış bulduysanız eleştirmek en tabii hakkınız.

Derviş bey cevap için teşekkür ederim. Benim vicdani yürütülen hareketlerle bir sorunum yok. Fakat takdir edersiniz ki, bu tür şeyler halkın bir kesimini çok memnun ederken, bir kesimini de küstürebilir. Geçenlerde de söylemiştim bunu gerçi. Bildiğiniz üzere ülkemizde böyle bir olgu söz konusu. Bundan dolayı da az önceki mesajımı paylaşmıştım. Tekrar teşekkürler.

ÇMO yu en çok eleştiren kişilerden birisiyimdir. Yeri geldi yüz yüze yeri geldi sanal ortamda eleştirdim. Evet odanın üslubunu doğru bulmuyorum ama odanın siyaset yapması gerektiğini de düşünüyorum. Şunu da eklemek istiyorum bir çok üyeden bu tarz şikayetler geliyorsa oda politik olmayı da tam beceremiyor diyebilirim.

Yazıların, basın açıklamalarının kesinlikle kimseyi kırmayacak ve farklı düşündürmeyecek politiklikte olması gerektiğini savunuyorum. Bu düzelirse eminim odanın üyeler üzerinde ki imajı da düzelecektir.

Gelelim kendimize,
Seçimler zamanı zahmet edip bir oy kullanmaya gitmeyen bizlerinde bu şekilde odayı eleştirmeye hakkı yoktur diye düşünüyorum. Odada çeşitli çalışma grupları kurulur, belli zamanlarda toplantı yapılır bunun haricinde genelde mailler vasıtasıyla yürür işler. Kaç kişi katıldı aranızdan? Kaç kişi katkı sağladı? Doğrudur hiçbirinizin vakti yok, şuan yönetimde yada gruplarda çalışanlarında aynı şekilde. Tüm arkadaşlar gönüllü, ailesinden ayırdığı vakitle yürütüyor oda işlerini.

Ben bunu ilk söylediğimde çok tepki almıştım yine tekrarlıyorum. Odanın üst yönetim kadroları maaş alsın ve sürekli odada bulunsun. (Odada aktif pozisyonum yoktur.)

Buradaki asıl sıkıntı oda, politik söylemler değil örgütlenmedir. Armut piş ağzıma düş anlayışıdır. Beklemeye devam bu armut pişmez nasılsa. Çevre görevlisi yönetmelikleri ilk çıktığı zamanlar hadi toplanalım görüş yazalım dedik, onlarca mail attık. Toplasak 20 kişiyi geçmemiştir katılanlar.

Önce bizler silkelenirsek, oda bizlere ayak uydurmak zorunda kalacaktır. Uymazsa da zaten yönetime aday olacak arkadaşlarımız çıkacaktır aramızdan.

Herkese sevgiler saygılar..

Merhaba meslektaşlarım,

Öncelikle burada çok güzel bir konu başlığı açtığı için admin arkadaşlara teşekkür ederim. Mehtap Hanım ve Derviş Bey'in de belirttiği gibi 11 Ekim günü Kocaeli Şubemizde anketimizin sonuçlarının da tartışılacağı bir toplantı yapılacaktır. Kocaeli bölgesine yakın olan tüm üyelerimizin katılımı , daha sonra Ankara'da yapılacak olan Genel Merkez toplantısında sizin görüşlerinizi de oraya aktarabilmemiz ve içimizden çıkacak farklı ses ve görüşlerin odamızda daha zengin bir çerçeve oluşturması açısından bizim için çok değerli ve önemlidir.

Siyaset vb. konulara gelince bizim odamız ve hatta mesleğimiz bir makine mühendisi, elektrik mühendisi vb. diğer dallardan farklıdır. Biz hem çalıştığımız işyerlerinde, hem günlük yaşamımızda diğerlerinin aksine tersten giden ve karşı gelebilen bir mühendislik dalıyız. Bunu farklı kılan en önemli özelliğimiz doğadaki hammaddeleri tüketmek değil, tekrar kazanımını sağlamaktır. Çevre Mühendisliğinin temel mantığında bu vardır. Hal böyle olunca odamız da Madenler gibi, 3. Köprü gibi, AOÇ'de ki Aksaray projesi gibi çevre alanında bir çok ekolojik zarara yol açabilecek ve faydasının zararlarına kıyasla az olacağı projeler tartışılacak gerekirse karşı çıkılacak ve mitingler düzenlenecek, halk bilgilendirilecektir. Bu sadece odanın değil biz çevre mühendislerinin bir görevidir.

Çevre ile doğrudan alakası olmayıp ülke gündemini ve yaşantımızı etkileyen son günlerde ki açıklamaya gelecek olursak da açıklama altında DİSK- TMMOB gibi sosyal kuruluşların isimleri geçmektedir ve odamız TMMOB bünyesine bağlı bir kuruluş olup, aynı zamanda bir sivil toplum örgütüdür. Sivil toplum örgütünün bir gereği de günlük yaşantılarda insanların karşılaştıkları zulüm, haksızlık, şiddet gibi olaylarda sesini yükseltip bunların karşısında durmaktır. İşi özü özellikle sosyal bir mühendislik dalı olan biz çevre mühendislerinin siyasete bulaşmama gibi bir ihtimalimiz olduğunu düşünmüyorum. Siyaset yapmak demek her projeye, her uygulamaya muhalefetlik etmek demek değildir ki bunun en güzel örneği NTV kanalı gezi döneminde hükümet yanlısı olarak davrandığı için eleştirilirken odamızın aynı kanalda yayınlanan bir programa çevreye duyarlı yayın yaptığı için ödül verebilmesidir. Bu ödül odanın objektifliğinin bir göstergesi olup siyasi görüş vb. ne olursa olsun doğru şeylerin takdir edilebildiği ve yanlışların tam bir kararlılıkla karşısında durulduğunun bir göstergesidir.

Odamızın hataları muhakkak ki vardır ve biz oda yönetimleri olarak bunların çözümünde dışarıdan sizin gibi değerli farklı gözle bakabilecek meslektaşlarımızın da katılımını istiyoruz. Gelin beraber tartışalım. 11 Ekim'de Kocaeli Şubesi'nde görüşmek dileğiyle..

"yok o insanlık onuruna sessiz kalmamak için yapılmış bir açıklama !" diye yazıp (sanki biz bilmiyoruz) insanları kafasız yerine koyup kutuplaştırmak yerine, şöyle düzgün ve anlaşılır açıklamalar yapmanız çok hoş bir şey gerçekten ve birleştirici bir izâh diyebilirim. Bundan dolayı teşekkürler Çağdaş bey. Eğer ortada bir mücadele, destek ve beklenti söz konusu olacaksa, bu konudaki her düşünceye karşı pozitif ve örnekteki gibi düzgün bir yaklaşım gösterilmeli. Yoksa sorunlar hiç bitmez. Benim de en çok yakındığım bir konu var ki, o da kendini garantiye alanların daha sonra Oda'yı da meslektaşlarını da yüz üstü bırakması. Umarım bu sorunlar düzelir.

@mehtap öztürkk

Bence sizin bahsettiğiniz mesleki örgütlenme (şuan ki), sloganlı komunist protestolar (hak arayışına!!! kimsenin sözü olamaz zaten) için bir bahanedir..Selametle..

Arkadaşlar birşeyi kendi adıma açıklama ihtiyacı hissettim. Başta da söyledim oda siyaset yapmasın muhalefet yapsın diye. Anlatmak istediğimde şuydu bazı kesimlerin çıkarı için sessiz kalmasın oda. Benim seçtiğim oda kurulu benim üzerimden para kazanmak için benim haklarım çiğnendiği zaman sessiz kalmasın. Asgari maaşı net 2000 belirleyip, eğitim başına 600-900 lira para istemesin. (Eğitim şartta mali durum yetersiz kalıyor.) Aman bir taraf kırılmasın diye de beyan vermemezlik yapmasın. Çünkü önemli olan iyi olmak değil adil olabilmektir. Yapılan çalışmalarda çevre ile ilgili hangi mevzuata aykırılık varsa savunsun sesini yükseltsin. Savaş konusunda da beyan versin neden vermesin. Savaşlar neden çıkar? Doğal kaynakları elde bulundurmak, sömürge arayışı adına değil mi? Bizim işimiz doğal kaynaklar değil mi? Oda sadece mesleğini savunmaz bence, dünya adına mesleğinin gerektirdiklerini savunur. Ne bileyim işte böyle bir oda hayal ediyorum. Herkes hemen hemen aynı fikirdeyken bile toplanıp ortak hayal kuramadık. Kocaeli Şubesine teşekkür ederim. Ne kadar farklı düşüncelere açık olduklarını gösterdikleri için.

Bence artık dernekler kurulmalı
- Çevre Görevlisi Derneği
- Çevre Danışmanları Derneği
- Çevre Mühendisleri Derneği v.b
Bu derneklerle mesleki anlamda firmalar ve şahıslar bir araya getirilmeli fiyat konusunda alt üst limitlerin kararı alınmalı dernek bünyesinde uymayanlara yaptırım uygulanmalı.
Yoksa birbirimizi eze eze mesleğin sonunu getireceğiz.
Çoğu Meslek odaları İMO, MMO ZMO v.s artık pek etkinliği kalmadı bazı şeyleri odadan beklemek yanlış olur.

Bence bu saaten sonra odalara misyon yüklemek yanlış olur.

@Uğur Özalpyg

Üye olmamanızın sebebine saygı duyuyorum ancak üye olmamak da odanın bu siyasi yapısını kabul etmek anlamına da gelir. Üye olacaksınız ki görüşleriniz kapsamında odanın şekillenmesine her türlü yardımı yapacaksınız. Odada her türlü görüşün olması gerekmekte

@Serkan Çiçekay

Odayı bu davranışından ötürü tebirk ediyorum ve bu açıklamanın arkasındaki tavrın sadece şu anki hükümetin değil herhangi br hükümet dahi olsa bile haklılıktan yana olacaklarından zerre kuşku duymadığımı da belirtmek istiyorum.

Sizden, hepinizden ayrıca 5 dk'nızı ayırıp fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şekilde
yazıyı okumaya davet ediyorum. Ondan sonra yeniden konuşabiliriz.

@Serkan Çiçekay

@Melih Coşar

Benim anlayamadığım IŞİD tezkeresiyle odanın ne alakasının olduğu zaten metnin altında yazıyı kaleme alan DİSK-KESK-TMMOB-TTB olduğu yazıyor. Bu metni kabul etmiyorum. Ancak Oda internet sitesine "Sayın Başbakanımızın bu tezkereyle ilgili bu tezkereye hayır oyu veren vatan hainidir" anlamına gelen bir metin koysa onu da kabul etmem çünkü adı üstünde Çevre Mühendisleri Odası. Her kişinin bir siyasi görüşü olacak mutlaka.Bu görüşlerde bazen fikirlerimiz uyuşmayacak bazen de ortak noktalara varabileceğiz. Bu görüşleri kurumsal olarak yayın organından yayınlamak yanlış.

Merhaba arkadaşlar benim odadan bir kaç beklentim var bunları bir kaç madde ile sıralamak istiyorum:

* Kayıt sürecinde geçmişe dönük borç istenmesi çok saçma? Almadığım hizmetin parasını neden ödeyeyim? Geçmişe dönük borcu olup ve kayıt yaptırmayan onlarca çevre mühendisi arkadaşım var. Önce neden kayıt yaptırmadın diye sorarsanız eğer; Birincisi askerliğe direk giden arkadaşlar var yahut bir yerde çalışmayıp sınava hazırlanan arkadaşlar var o yüzden işsiz birinin odaya kayıt yaptıramaması normal bir şey.

*Oda olarak çevre mühendislerine sahip çıkılmıyor ( Özellikle özel sektörde çalışan arkadaşların maaşları konusunda ) Yönetmelik gereği asgari maaşımız 2400 lira iken (şimdi kaç bilmiyorum) 800 liraya çalışan çevre mühendislerine sahip çıkılması lazım tıpkı maden mühendislerinin teknik nezaretçi olayındaki gibi bir takip edilme olayı olsa bu maaş işinin önüne geçileceğini umuyorum. En azından sigortalarımız o ücretten yattığı takdirde iyi olur diye düşünüyorum. Ücret politikası hakkında çalışma yapılması gerekiyor.

*Kamu mevzusuna gelince Öğretmenler açız diyor kadro alamıyoruz diyor benim arkadaşım 68 puan ile İzmir Çeşmeye atandı Ben 78 Almışım hiç bir umudum yok atama ile ilgili ÇMO'nun elimiz ayağımız olması lazım bize destek olması lazım gerek medya organları gerek bakanlıklar ile ilgili görüşmeler yapılması gerekmektedir.

Bizim en büyük sorunlarımız bunlar bence bunlar için bir şeyler yapılması gerekmektedir.

Değerli üyelerimiz,

Çevre Görevlisi Yönetmeliği üzerine oluşturduğumuz anketin sonuçlarını tartışmak, çözüm önerilerini birlikte üretmek için 11 Ekim 2014 tarihinde yapmayı planladığımız toplantı 16 Ekim 2014 tarihine ertelenmiştir.

Toplantı saat 19.00‘da Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi‘nde gerçekleştirilecektir.

Katılım için lütfen

0262 323 62 73 numaralı telefona

veya

cmokocaeli@cmo.org.tr

adresine bildirim yapınız.

Saygılarımızla

ÇMO KOCAELİ ŞUBESİ

YÖNETİM KURULU

Aslında tüm problemlerin kaynağı para. İş bulma güçlüğü nedeniyle bir çok arkadaşımız düşük ücreti hatta komik ücreti kabullenmek zorunda kalıyor. Zaten sıkıntı içerisinde olan bu arkadaşlara birde gel oda için çalış diyoruz. Ardından da üyelik aidatı istiyoruz. Hatta geçmişe dönük aidatta istiyoruz.Tamam çarkın dönmesi için aidat şartta 800 tl veya 1500 ücretle çalışan çevre mühendisi neden versin o aidatı? Şu zamanda birlik beraberlik hikaye paran varsa brlik beraberlik var yoksa yok. Bence odanın hiç bir işle ilgilenmeyip sadece bu durumu çözüme kavuşturması lazım. Aslında çevre görevlisi belgesi oda tarafından verilse ve yıllık vize zorunlu olsa, bir çok konu aşılır. En azından odanın elinde bir koz olur. Örneğin odanın belirlediği asgari ücretin altında sözleşme yapanlara vize vermeyebilir. Böylelikle asgari ücrete herkes uymak zorunda kalır. vize şartlarından biride oda üyeliği olur. Böylelikle üye sorunuda aşılmış olur. Üyelerin toplantılara katılım zorunluluğu getirilir. Yılda 2 toplantıya katılmayanın üyeliği bıdı bıdı olur denir. Kimsenin öncelikli sorunu para olmadığı için zaten bu toplatılara herkes seve seve katılır. Böylece bizlerde toplantılarda iş değil Çevre konuşmuş oluruz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...