• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Her şeyiyle akışkanlar mekaniği

Mustafa Bolat

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar akışkanlar mekaniğini iyi bir şekilde öğrenebileceğim bildiğiniz bir kaynak varmı?
Benim cevabını bulmak istediğim sorular;
Borudaki hız,borudaki basınç kayıpları,düz ve eğimli borulardaki basınç ve basınç kayıpları,hız,pompa güç hesabı,pompa basma yükseliği vb
bernoulli ,hazen williams,manning formulu vb. nerede ne zaman kullanılır ?
araştırdım çok sayıda kaynak buldum fakat fazla kaynak içinde kayboldum :))
yunus çengel, krikor yalçın vb hocaların kaynaklarından hangisi almalıyım.?
mesela bir örnek vermem gerekirse cevabını aradığım sorunların.
5 metre derinliğe sahip bir kesik dikdörtgen piramit de 4 metrede olan dalgıç pompanın (150m^3/h-2,5 bar) bu yaklaşık 250 metre ilerideki tanka basacak-boşaltım olduğu yer dalgıç pompadan 7 metre yüksekte yani bu 250 metre boyunca ne kadar bir basınç kaybı olacak ve suyu tanka boşaltabilecek mi ? yani 25 metre su basma gücü var pompanın ama benim aklımda hala şüphe var bunu hesaplayıp gidermem lazım.

Merhaba sorunuza cevap bulabildiniz mi ?
3 metre derinliğe sahip toplama çukurundan 2 metrede dalgıç pompanın ( 30 m^3 / h ? veya başka alternatif olabilir ) bu yaklaşık 250 metre ilerideki fosseptiğe basacak-boşaltım. Boşaltım olduğu yer pompadan 7 metre altta ( cazibeli )
Nasıl bir pompa seçebilirim ?