Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

HES gezisinde PES dedirten tablo

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Erdem Akgül tarafından paylaşıldı.

 1. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Doğu Karadeniz Bölgesi HES Teknik Gezisi Raporu'nu açıkladı: Hidroelektrik santralı (HES) projelerinde kamu denetimi yok. Bazı tesisler hiç cansuyu bırakmıyor, 'balık geçitleri' sadece yasak savma amacıyla yapılıyor.


  EMO Yönetim Kurulu Yazmanı Erdal Apaçık, yönetim kurulu üyeleri Mehmet Turgut ve Mehmet Bozkırlıoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, bölgedeki 2 bine yakın HES’e ilişkin yapım süreçlerini görmek üzere Doğu Karadeniz’e yaptıkları teknik gezi raporunu açıkladı. Bölgedeki HES projelerinde kamu denetiminin olmamasını eleştiren Apaçık, ‘can suyundan balık geçitlerine, inşaat hafriyatından, dağıtım ve iletim bağlantı sorunlarına, şirketlerin azami kâr amacıyla kuralsız çalışmalarından işyerlerinde taşeronlaşma’ya kadar uzanan tespitleri sıraladı. EMO’nun yıllardır hidrolik potansiyelimizin değerlendirilmesinin önemini vurguladığını kaydeden Apaçık, “Ancak derelerimiz toplum yararı gözetilmeksizin, piyasacı bir anlayışla özel sektöre devredilmiştir” dedi. Rapor şöyle:

  Bazı tesisler, özellikle doğal dokuyla uyumlu olmayan yapılar imal ediyor. Özellikle ‘balık geçitleri’ sadece yasak savma amacıyla yapılıyor.
  Cansuyu kontrolü için yapılan ölçüm tesisleri yeterli değil. Bunların işletmelerinde sorunlar yaşanacağı ortada. Bazı tesisler bırakması gereken cansuyunu hiç bırakmıyor ya da belirlenen değerin altında bırakıyor.
  Malzemelerin dökülmesinde kural gözetilmiyor. Bazı firmalar üretim tesislerini taşkın yatağının içerisine yerleştiriyor. Bazı tesislerin ek düzenlemeleri, mühendislik kuralları yok sayılarak yapılıyor. Özellikle dere yatakları için yapılan müdahaleler taşkın oluşmasına neden olabilir.
  Bitki örtüsü ve özellikle ağaçlar büyük zarar görüyor. Jeolojik yapının uygun olmaması ya da jeolojik yapıya uygun imalat yapılmamasından dolayı bazı tesis binaları heyelan altında kalıyor.
  İşçi güvenliğine ilişkin önlemler yetersiz. Çevre köylerin ulaşım yollarının güvenliği için hiçbir kurala uyulmuyor.
   
HES gezisinde PES dedirten tablo konusuna benzer içeriklerimiz
 1. tablo 15/14 jant sanayi

  jant üretimi yapan firmamız için örnek kimyasal arıtma projesine ihtiyacımız var..elinde tablo 15/14 e göre kimyasal arıtma projesi örneği olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse çok memnun olurum..herkese iyi çalışmalar..
 2. Atık su analizi tablo-19

  Arkadaşlar tablo 19'a göre atık su analizi yaptırmak istiyorum. Yetkili laboratuvarlardan aldığım tekliflerde ölçülen parametrelerde farklılıklar görüyorum örneğin son taslakta civa ve sülfat yer almıyor fakat teklifte civa ve sülfat ölçümü var. Başka bir örnek son taslağa göre renk var fakat labtaki teklifte renk ölçümü baz alınmamış. Yardımcı olursanız sevinirim. Not: Teklif veren lab....
 3. Tablo 5.9 (Sebze meyve yıkama ve işleme tesisleri) atıksu karakterizasyonu

  Dondurulmuş patates üreten bir firma için proje onay dosyası hazırlamak istiyorum. Firma mevcut durumda çalışmıyor ve genelge formatına göre atıksu karakterizasyonu için literatür değerleri ve benzer tesislerin değerlerini kullanmamız gerekiyor. Benzer bir sektörde çalışan veya elinde herhangi bir literatür bilgisi veya ham atıksu analiz sonucu bulunan arkadaşlar var ise geri dönüş yapabilir...
 4. Skky tablo 7.1 hak.

  merhaba arkadaşlar su kirliliği kontrolü yönetmeliğinde tablo 7.1'de belirtilen parametrelere göre ocak tabanında biriken yüzeysel/yağmur suyunun analizlerini yapıyoruz. tabloda 2 saatlik numune kısmında civa ve kadmiyum parametreleri için "-" işareti yer almakta olup, 24 saatlik numune kısmında ise söz konusu parametrelerin deşarj limitleri bulunmaktadır. bu durum 2 saatliğe göre...