Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hızlı kum filtre testleri

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında Demir3Klorür tarafından paylaşıldı.

 1. Demir3Klorür

  Demir3Klorür CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, elinde hızlı kum filtrelerin sızdırmazlık ve üniform dağılımıyla alakalı testler hakkında bilgi sahibi olan veya elinde döküman olan arkadaşlar bildiklerini paylaşırlarsa çok memnun olurum. Örneğin nozul plakalarının sızdırmazlık testiyle ilgili, kör tapalar takılıp hava verilmesi gerekiyor. Kaç bar verilmesi gerekir? Ve hava verilirken plakaların altında su olması gerekir mi? Gibi sorular cevap bekliyor.

  Şartname mevzuyu böyle anlatıyor;

  Hava ile yıkamanın kullanıldığı sistemlerde herhangi bir malzemeyi yerleştirmeden önce her filtre dren sisteminde aşağıda belirtilen hava basıncı testi uygulanacaktır.
  Bütün lateral ve meme bağlantıları meme tıkaçları veya İdarenin uygun göreceği bir malzeme ile tıkaçlanacaktır. Filtrelere hava verilmesi esnasında filtre, yatağında olması gereken filtre malzemesi ve suya eşit ağırlıkta su ile doldurulmuş olacaktır. Hava ile yıkama sistemine, bir saat müddetle, hava girişinden, normal çalışma basıncının iki misli basınçla hava basılacaktır. Eğer hava kaçağı görülürse eksiklikler giderilecek ve test tekrarlanacaktır.
  Yüklenici, bu test ve test şekli için tesiste yapılması gerekli değişikliklerle ilgili bütün detayları verecek ve filtredeki su yüksekliği ve test için teklif edilen basıncı belirtecektir.
   
 2. Demir3Klorür

  Demir3Klorür CMNet Üyesi

  Fikri olan yok mu:(