• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hızlı kum filtreler

arzucan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
asmet
iyi günler 1 yıllık tesisimizdeki hızlı kum filtreler sürekli tıkanıyor ve ters yıkama yapıyor .günde iki kez ters yıkama yapıyor aslında ham suyumuz çok temiz ve kimyasal madde kullanımı çok az neden böyle oluyor çözemedik fikri olan varmı ?
not:bir haftadır polimer vermeyi kestik hala yıkamalar devam ediyor ve otomasyonlada ilgisi olmadığı söylendi o halde sebep ne olabilir

polielektrolit kullanımı varsa tıkanmaya sebebiyet verebilir, özellikle polielektrolit çözeltisi düzgün hazırlanmadıysa polimer zincir bağlanması filtrede devam eder.

teşekkürler cevabınız için palielektron
liti azaltma ve tamamen kesmeyide denedik çok farketmedi şuan daha yüksek miktarda tutuyoruz bulanıklıgı durultucuda azaltıp filtreye fazla yük gelmemesi için polielektrolit vermedigimiz zaman durultucuda bulanıklık 1.30 NTU idi şuanda 0,650 NTU yinede sorun tam olarak çözülmedi . Barajda plakton çogalması oldugundan şüpheleniyoruz henüz bu yönde bir test yaptırmadık ama

Demir üç klorürü arsenik, kurşun, kadmiyum vs gibi ağır metal giderimi amaçlı mı kullanmaktasınız? ve dozunuz kaç ppm seviyesinde?

Hamsu bulanıklığı düşük sularda çalışmak zordur. Suda AKM olmadığından ve hızlı kum filtre öncesi temas süreleri yetersiz kalabildiğinden verim düşük olmaktadır. Bu düşük verimle başa çıkabilmenin yolu FeCl3 dozunu artırmaktadır ki bu da filtreyi tıkayabilir.

Kirlilik yükü azsa aklıma gelen tek şey geri yıkamanın verimli gerçekleşmediğidir. Özellikle havanın filtre de homojen dağılımı kontrol edilebilir. Manuel çalıştırmanızı ve farklı sürelerde deneme yapmanızı tavsiye ederim.

bende bu ihtimali düşündügüm için dediginiz şekilde yaptım hava dagılımında bir sorun görünmüyor yıkama sürelerinide uzattım ama hala sorunu çözemiyorum

4 havuz var hepsi aynı en son 12 saatten ,20 saate çıktı yıkama aralığı ama yinede fazla geçen sene bu sezon aynı şartlarda üç günde bir yıkama oluyordu

Bulanıklığın düşük olduğu sularda koagülasyon zordur. Durultucu öncesi oluşamayan ve çökeltilip sudan ayrıştırılamayan floklar filtrede oluşmaya başlar böylece filtre yükü artabilir.
Bunu anlamak için normal prosedürünüzde jar testi yapın. Tesis dozunu uygulayın ve flok oluşumunu gözlemleyin. Flok oluşumu gözlemlenmiyorsa hızlı yavaş karıştırma sürelerini artırın. Aynı işlemi farklı dozlarda da yapın. Böylece problemin doz ya da süreden kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olabilirsiniz.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlginiz için teşekkür ederim .Tesisde düşük dozajlarda bile çıkış bulanıklığı 0,2 civarı oluyor ham su genelde 2,5_5 ntu arası aslında 2mg/lt bile çıkıl suyu 0,200 ntu geçmiyor ama dediginiz gibi jar teste 2 ve 3 mg/lt fecı3 de hiç flok göremedim 5 mg/lt floklar iyi idi o dozajı uyguladım şuan bulanıklık 0,091 ntu ama filtreler hala tıkalı 20 saate bir yıkama yapıyorlar Dozajı tekrar düşürsemmi ,iyi yoldamıyım bilemedim!!
kaç haftadır aynı sorun devan ediyor birçok yol denedim biyolojiden anlayan bir arkadaş plaktonlar filtreleri tıkıyor dur diyor ama görünürde hiçbir şey yok su alma yapısı da barajın dibinde sizce güneş görmeyen yerde plakton olur mu

7