• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hurda çuval

esineraydemir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Petrol
hurda çuvalların atık kodunu bilen var mı? yardımcı olabilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim.

bize de çuval içerisinde kumaş geliyor. un çuvalı gibi beyaz pp'den çuvallar elimizde birikiyor. hangi atık kodu ile tanımlayacağımı bilemiyorum.

@yakamoz_yakamoz teşekkür ederim :)

kumaşlar çuvalların içinde firmaya geliyor. bu ambalaj atığı demek olur mu acaba? eğer değilse atık kodu olarak 20 01 39 yazılabilir mi?

20-AYRI TOPLANMIŞ FRAKSİYONLAR DAHİL BELEDİYE ATIKLARI (EVSEL ATIKLAR VE BENZER TİCARİ, ENDÜSTRİYEL VE KURUMSAL ATIKLAR)
20 01 - Ayrı Toplanan Fraksiyonlar (15 01 Hariç)
20 01 39 - Plastikler

AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
Tanımlar
MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
a) Ambalaj: Hammaddeden işlenmiş ürüne kadar, bir ürünün üreticiden kullanıcıya veya tüketiciye ulaştırılması aşamasında, taşınması, korunması, saklanması ve satışa sunulması için kullanılan herhangi bir malzemeden yapılmış Ek-1’ de yer alan Ambalaj Tanımına İlişkin Açıklayıcı Örneklerde belirtilenler ile geri dönüşsüz olanlar da dâhil tüm ürünleri,

Yukarda ki tanıma istinaden 15 li kodları kullanmanız gerekmektedir.

Çuval ambalaj atığı olarak değerlendirilmektedir. 15 01 02 atık kodu ile Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Lisansına sahip firmalara verilmelidir.

fabrika müdürüm 15 01 02 kodlu atıkları alma lisansı bulunmayan bir firmaya çuvalları vermek istiyor. toplama ayırma tesisinin lisansı var fakat 15 01 02 alma yetkisi yok. alıcı firma da çuvalları 16 01 19 (ötl-öta parçalarından kaynaklı plastik atıklar ) kodu ile aldığını söylüyor. Böyle bir şekilde verebilir miyim ben çuvallarımı? not: meslekte yeniyim o nedenle bu kadar ayrıntılara takılıyorum belki basit konulardır ama lütfen mazur görün ;)

ve ben müdürümü nasıl ikna edebilirim :( ??

16 01 19 kodu sizin atık cinsinize uymuyor. araç sökümünden çıkan plastik atıklar için bu kod.
sizin için, amb atığı olarak gönderilmesi gerekiyor.

evet @Emrah BOZKURT aynen bende bunu söylüyorum müdürüme ama ikna edemiyorum. maddiyat şuan daha ön planda lisansı var mı yok mu ona bakmıyorlar? nereden bilecek çuval verdiğimi? fatura kesmem.. faturada göstermem.. bildirimini yapmam.. gibi cümlelerle karşılaştım şuan.. ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.. fabrika müdürleri sizi anlamadığında nasıl ikna ediyorsunuz acaba ??

eve mantıklı. ama çok genel olur bu yazı, belirtmen lazım çuval konusunu.
çuval atıkları ambalaj atığı kapsamında olduğu için, buna yetkili firmalara verilmelidir gibi mesela.

Faturada hurda çuval yazıyorsa tehlikesiz atık kapsamında değerlendirmesi gerekiyor. Fakat bu tanım bana göre yanlış çuvallar genelde ambalaj atığıdır. Ancak faturadaki ibarede ambalaj yoksa tehlikesiz atık olarak değerlendirin. yani 07 02 13 yada işimi garantiye almak istiyorum diyorsanız faturayı gönderen firmayı arayıp pp ambalaj atığı (çuval) yazdırın.