Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ibc-atık ambalaj beyanı ?

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Filiz Bali tarafından paylaşıldı.

1. Filiz Bali

Filiz Bali CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar,
    kontamine ıbc ler atık ambalaj beyan sisteminde hangi kategoride değerlendirilir.
    plastik, metal ve haşap .. bu üçlü kontamine değerlendirilir mi sizce ..

2. M. Hayri Cüneydi

M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

Kontamine IBC ler 15 01 10 kodlu Kontamine Olmuş Ambalaj Atıkları sınıfındadır.Ambalaj bildiriminden ziyade Tehlikeli Atık Beyanında belirtilmesi gerekmektedir.

3. Nermin Tuğralı

Nermin Tuğralı CMNet Üyesi

IBC 'ler tehlikeli atık yada kimyasalla kontamine olmamışsa (örn. yiyecek maddesi bulaşmış IBCler) tehlikeli atık değildir. ambalaj sistemine dahil edebilirsiniz. amb. atığı plastik PP olarak giriş yapıyorum ben.

4. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

Sayın Fidan,

Tehlikeli kimyasal üretiminiz söz konusu ise, piyasaya sürdüğünüz tehlikeli kimyasalları doldurdugunuz ambalajları (varil, ıbc, bidob vs.) ambalaj beyanında ek-5 b2 olarak beyanı yapılması gerekmektedir.

5. Filiz Bali

Filiz Bali CMNet Üyesi

Herkese Teşekkürler.
    Nermin Tuğralı kimyasal madde içeren ıbc'ler.
    bu ıbc'ler vasıtasıyla ben hem pp hem metal hem de ahşap piyasaya sürüyorum.
    Sadece pp demek doğru mu bilemiyorum.
    GEri dönüşümü, geri kazanımı ve belgelendirme işeri nasıl yapılıyor acaba bu konuda çalışmış olanlar var ise bizi bilgilen dirmelerine sevinirim.

6. Nermin Tuğralı

Nermin Tuğralı CMNet Üyesi

o zaman sizin ıbcleriniz kontamine ambalaja giriyor. tehlikeli atık geri kazanım lisansı olan firmalarla görüşün atık kodlarında 15 01 10 olmalı. onlar size bilgi verebilir nasıl geri kazanım yaptıklarını. marmara geri dönüşüm diye bir firma var benim bildiğim gebzede. belgelendirme ve bildirimleri nasıl yapılıyor o konuda bilgim yok.

7. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Piyasaya süren olarak mı sorunuz yoksa tehlikeli atık bertarafı için mi? Açıkçası yorumlar karışmış biraz.
    Benim anladığım Tarık Bey'in dediği gibi piyasaya süren tehlikeli madde bulunduran İBCler için atikambalaj.cevre.gov.tr 'de Ek-2 B de beyan yapmanız gerekmektedir.
    http://www.cevremuhendisleri.net/threads/piyasaya-süren-firma.6305/ incelemenizi tavsiye ediyorum.
    Miktar tespiti yapabilirseniz, ayrı ayrı ahşap ve metallerinizin girişini yapabilirsiniz. Ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği Ek-5'ini incelerseniz, çok daha net kavrayabilirsiniz.
    Belgeleme en kolay tarafı, sisteme veri girişlerini yaptıktan sonra belli bir miktar belgeleme yükümlülüğünüz çıkıyor. Bu miktarın belgelendirmesini ÇEVKO, TÜKÇEV veya yetkili belediyelere yaptırmalısınız. (kirleten öder prensibi gereği belli bir fiyat karşılığında belgelendirme yapıyorsunuz)

Ibc-atık ambalaj beyanı ? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ambalaj atıkları beyanı

arkadaşlar, ambalaj atıkları beyanı yapılırken mesela 2010 yılında stokta kalan ambalajları 2011 yılına nasıl ekliyorsunuz. Temin edilen miktarın üzerine mi ekleniyor?
  2. Atık ambalaj beyanı

ek5D PİYASAYA SÜRÜLEN AMBALAJLARIN TEMİN EDİLDİĞİ YERLERE AİT BİLGİLER kısmında yurt dışından almış olduğumuz ambalaj miktarını nasıl beyan edecegiz. bu kısımdan yurtdışından alınan firma bilgileri bulunmuyor. yardımcı olursanız sevinirim
  3. atık ambalaj beyanı ile ilgili duyuru‏

24.08.2011 tarih ve 28035 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin 9, 10 ve 11 inci maddeleri kapsamında; Ambalaj Üreticileri, Tedarikçiler ve Piyasaya Sürenlerin 2011 yılında ürettikleri, tedarik ettikleri ve piyasaya sürdükleri ambalajlara ilişkin 2012 yılı Ek-4, Ek-5 ve Ek-6 bildirimlerini 2012 yılı Şubat Ayı sonuna kadar göndermeleri...
  4. Atık yağ karıştırılması ve atık beyanı

Merhaba arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. İşe başlama sürem öncesinden bir atık yağ biriktirilmesi var. Yanlız bu atık yağa diğer atık yağlarla karıştırılmış ve ben şuan bir kod belirleyemiyorum. Bu kodu öğrenmem için analiz yaptırmam yeterlimidir? Bir diğer sorunumda geçmiş yıllarda yapılan atık beyanlarında yanlışlık olmuş bu yanlışlığı nasıl düzeltebilirim. Bu yıl beyan...
  5. Ek-8 ( ambalaj atıkları beyanı)

Arkadaşlar konu açmak istemezdim. ancak net bir yazı veya forum içinde yazılmış bir şey göremedim. ek-8 beyanları ile ilgili yönetmelik Toplama-ayırma tesisi ile geri dönüşüm ve/veya geri kazanım tesisleri, çevre lisanslı/ geçici faaliyet belgeli oldukları süre içerisinde toplanan-ayrılan, geri dönüştürülen veya geri kazanılan ambalaj atıklarına ilişkin verileri, Ek-7’de yer alan Toplama ve...