• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İç tetkik

İç tetkik raporları il müdürlüklerine gönderilmiyor, çözümlenmeme durumu söz konusu olursa (yönetmelikte süreler belirlenmiş) onunla ilgili bir rapor yazılır ve ekine iç tetkik raporu konularak İÇOM a gönderilebilir. Onun dışında kalkıp her yaptığınız iç tetkiki İÇOM a gönderirseniz, sürekli ziyaretinize gelirler doğal olarak...

Çevre görevlilerinin yükümlülükleri
MADDE 10 – (1) Çevre yönetim birimi ya da tesis veya faaliyette çalışan çevre görevlisi;
a) Tesis veya faaliyet bünyesinde;
1) Çevre yönetimi faaliyetlerini mevzuata uygun bir şekilde yürütmek ve koordine etmekle,
2) Yürütülen çalışmaları düzenli aralıklarla izleyerek ilgili mevzuatta belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğini tespit etmekle,
3) Yılda bir defadan az olmamak üzere ilgili mevzuat hükümlerine göre iç tetkik gerçekleştirmek ve iç tetkik sonucunda bir rapor hazırlamakla, bu raporu tesis veya faaliyet sahibine/sorumlusuna sunmak ve tesis veya faaliyet bünyesinde muhafaza edilmesini sağlamakla,
4) Uygunsuzluk tespit edildiğinde tesis veya faaliyetin sahibine/sorumlusuna uygunsuzluğun giderilmesi için önerilerde bulunmak ve uygunsuzluğun giderilip giderilmediğinin takibini yapmakla,
5) Çalışanlara çevresel konularda bilgilendirici eğitim çalışmaları yapmak ve özendirici faaliyetler düzenlemekle,
b) Tesis veya faaliyetin çevresel konularda alması gerekli izin, lisans ve belgeleri alma, güncelleme ve/veya yenileme çalışmalarını yürütmekle,
c) İstenecek bilgi ve belgeleri belirtilen formatta; zamanında ve eksiksiz olarak iletmekle,
ç) Bakanlık veya il çevre ve orman müdürlüklerince yapılacak denetimler sırasında;
1) Tesis veya faaliyette hazır bulunmakla,
2) İstenen bilgi ve belgeleri sağlamakla,
d) Öğrendikleri ticari sır mahiyetindeki bilgileri saklı tutmakla,
yükümlüdür.
diyor yönetmelik. Ben değişikliği göremedim. Değişen hangi yönetmelik acaba, yanlış mı bakıyorum?
İyi çalışmalar

yönetmelikte iç tetkik raporunu il müdürlüğüne gönderilmesi ile ilgili bir yazı yok yalnız iç tetkik yaptığımıza dair nasıl bilgileri olabilir bilgilendirme yapmazsak _? bu konuda tereddütteyim , il müdürlüğünü bilgilendirme yapıyormusunuz iç tetkik raporunuzu sunuyormusunuz

iç tetkik raporlarını hazırlayın firmadaki çevre dosyasına koyun İÇOM daki mühendisler ani denetimler ya da bileşik denetimler sırasında görecek inceleyecektir zaten ayrıca İÇOM a gönderilmesine gerek yok...

@çevre88

Akredite olan laboratuarlara yaptırabilirsiniz.Diğer gönderdiğiniz/göndereceğiniz atıklar gibi onu da özel laboratuarlarda yaptırabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

Arkadaşlar, danışmanık firmaları denetimleri başladı. Firma denetimleri yapılırken sorulu oduğunuz firmaların 1 yıl dolduysa iç tetkik raporu yapıldım diye bakacaklardır.

4 ayda 4 Entegre 1 ÇED Denetimi geçirdim; sıkı denetlemeler olmasına rağmen benden iç tetkik raporlarımı istemediler... Açıkcası bana hala çevre görevlilileri, çevre danşmnlk firmaları vs. denetlenmiyoruz gibi geliyor... Bu durumda Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik'in Ek-2 Listesine göre değerlendirme yapmaları gerekir ki ellerinde hiç değerlendirme formu görmedim. Sonuçta o zaman denetlemelere sonucu belgemizin puanlanması ve bu durumunda bize bildirilmesi gerekir diye düşünüyorum?? Entegre deentim geçiren var mı; tesis denetimlerinde sizlerde denetlendiniz mi?

bu ay 3 tane bakanlık denetimim var. 1. geçtim sorunsuz. 2. bugun giriyorum 3. cuma günü. ve ben bu firmaların hiçbirinin iç tetkik raporunu yapmadım sormadılar. Size anca çok büyük entegre tesisler veya üretim konusu geniş olan firmalarda iç tetkik raporu aranan şart oluyor.

Biz, 2012 yılı öncesi sözleşme yaptığımız tüm tesislerin iç tetkik raporlarını hazırlayıp, tesislerdeki klasörümüze ekledik.. ;)

@gkckrbs

geçen hafta Ek-1 tesisimi denetlediler. İl Çevre geldi. resmen her şeyimizi kontrol ettiler. hiçbir eksiğimiz yoktu.
Ancak, İç tetkik var mı dediklerinde eksiklik görüdüğümde hazırlıyorum demiştim.
Siz yinede geldiğinize dair tutanak hazırlayın ve dosyanıza koyun. bundan sonra istenecek dediler.
Artık, yönetmelikte yazmamasına rağmen gidildiğinin kanıtını isteyeceklerini belirttiler.

arkadaşlar şimdiki yönetmelikte iç tetik raporunu ve aylık değerlendirme raporunu online olarak yüklememiz gerekiyormuş. ama bunu hangi sitemden yüklücez

@esrayalurlar
Esra hanım yeni sistem de yüklüyceksiniz, yönetmelik daha uygunlanmaya baslanmadı. Kısa bir süre ıcınde yenı yazılımla bırlıkte kullanmaya baslıycaksınız.