Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İçme suyu arıtımında tesise gerekli pompa hesabı nasıl yapılıyor?

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında Uğur BOZKURT tarafından paylaşıldı.

1. Uğur BOZKURT

Uğur BOZKURT CMNet Üyesi

yardımcı olursanız sevinirim.

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Cevap: İçme suyu arıtımında tesise gerekli pompa hesabı nasıl yapılıyor?

Tesisin neresinde olursa olsun. Debiniz bellidir, Suyun basılacağı yükseklik ve yük kayıpları bellidir. Bundan sonrası içinde ekteki dosyayı kullanabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

3. Noyan Temuçin

Noyan Temuçin CMNet Üyesi

Cevap: İçme suyu arıtımında tesise gerekli pompa hesabı nasıl yapılıyor?

STANDART POMPA

pompa seçim programı

pompa programı büyük kurulum yada küçük kurulumu seç

sağ kısımdan hidrolik seçime gir oradan pompa sınıfına kanalizasyon ve atıksu de

pompa modelini dalgıç seç veya diğerlerini

sol kısımdan debi ve hm i yaz ve diper verileri gir yoğunluk zaten 1

daha sonra senin önüne güç,verim,hm rafikleri gelecek işte bunları bir değerlendir

aslında benim kullandığım program bu değildi diğer bilgisayarıma arşive bir bakayım hatırlarsam yazarım

Kaan Kayral ve Aslı Cace bunu beğendi.
  4. Noyan Temuçin

Noyan Temuçin CMNet Üyesi

Kaan Kayral bunu beğendi.
  5. Özcan Akın

Özcan Akın CMNet Üyesi

6. Nuri Kartal

Nuri Kartal CMNet Üyesi

Ben daha 2. sınıf öğrencisiyim ama bu bilgiler benimde çok işime yaradı tşk ederim..

İçme suyu arıtımında tesise gerekli pompa hesabı nasıl yapılıyor? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Sadece Tek Tarafını Gösteren Camlar Nasıl Yapılıyor?

Bu camların çalışma prensibi, bildiğimiz tül perdelerin çalışma prensibiyle aynı. Yani bu camların iki yüzü arasında bir fark yok. Bu noktanın daha iyi anlaşılması için "üzerine düşen ışığı, düştüğü yüze göre farklı oranlarda geçiren bir cam yapmak mümkün mü?" sorusunu d...etaylı olarak yanıtlayalım. Fiziğin temel yasalarından birisi olan termodinamiğin ikinci yasası bu soruya...
  2. Çift su hattı fikri: içme suyu hattı ve temizlik suyu hattı

Arkadaşlar ilerdeki kaynak sağlama, ulaştırma ve arıtma gibi problemlerin çözümü çevre mühendislerinin projeleriyle sağlanabiliyor. Bu konuda bir önerim olacak dikkate alırsanız sevinirim. Bilirsinizki belediyelerin su şebekeleri tek hatlı yani tatlı su klorlanarak hem içme hem de temizlik için kullanmak üzere evlere dağıtılıyor. Farkettiğim kadarıyla bir evde kullanılan suyun büyük bir...
  3. içme suyu şebekesine ham petrol karışırsa nasıl giderilebilir??

Arkadaşlar içme suyu şebekesine ham petrol karıştı bulunduğum ilde. ve bunun temizlenmesi için nasıl bir yöntem uygulanabilir. Ben ancak suyun belirli bir haznede tutulmasıyla sıyırma yöntemiyle kısmen giderilebileceğini düşündüm ama su şebekeye karışmışsa nasıl bir çözüm uygulanabilir??
  4. Akaryakıt istasyonlarında tank dibi çamurların bertarafı nasıl yapılıyor?

merhabalar, akaryakıt istasyonlarnda tank, varil, vb kapların dip çamurlarının bertarafı nasıl ve hangi tesislerde yapılıyor? birde atık kodunu bulamadım ben atık listesinde yardımcı olursanız çok sevinirim
  5. Içme suyu arıtımında ph dengesi için kullanılan kimyasallar

Arkadaşlar merhaba; İçme suyu arıtımında pH ayarlaması için kullanılan kimyasallardan hangileri en uygun olur? Mesela suyun dengesini asidik olarak ayarlamamız için H2SO4'ten başka hangi kimyasallar kullanılabilir ? Ayrıca suyun dengesini bazik olarak ayarlamamız için NaOH'ten başka hangi kimyasallar kullanılabilir? ve bu kimyasallardan tesisi için en uygun olanı hangileridir? Şimdiden çok...