Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Içme suyu arıtma tesisi projelendirme

Konu, 'Çevre Mühendisliği Dersleri' kısmında Refik Ergüç tarafından paylaşıldı.

1. Refik Ergüç

Refik Ergüç CMNet Üyesi

İçme Suyu Arıtımı Yıl İçi Uygulaması dersimde
    AKIM ŞEMASI

Aktif Karbon Alum
    ↓ ↓
    Ham Su Girişi → Kaskad Havalandırma → UV Dezenfeksiyon → Klariflokülatör → İyon Değiştirici →

Hızlı Kum Filtresi → Dezenfeksiyon → Temiz su tankı

şeklinde. Ancak UV Dezenfeksiyonu, Kaskad Havalandırma ünitesinin önüne alsam daha mantıklı mı olur?

2. Nuri Kartal

Nuri Kartal CMNet Üyesi

Bence Dezenfeksiyonu oradan en sona alman da daha yarar var. Yani atıksu tesisi terketmeden dezenfekte edip deşarj yapman daha mantıklı değil mi ;)

3. Eyilmaz

Eyilmaz CMNet Üyesi

UV'nin etkin olabilmesi için en son aşamada olması lazım. çünkü su olabildiği en berrak halde olabilmeli ki boru içindeki tüm kesite Uv ışınları girebilsin.

4. Refik Ergüç

Refik Ergüç CMNet Üyesi

Yal
    Yalnız en sonda dezenfeksiyon zaten yapicam ön dezenfeksiyon şeklinde düşünmüştüm Uv'yi. Teşekkür ederim yardımınız için :)

Çok teşekkür ederim. Şimdi tekrar değerlendirince dediğiniz çok mantıklı geldi :) Çok sağolun

5. Nuri Kartal

Nuri Kartal CMNet Üyesi

ne gerek var o kadar dezenfeksiyon sistemine bizim için en son çıkış önemli, içme suyu arıtımı için iyi bir havalandırma ile ve sonuna da güzel bir dezenfeksiyon ile suyu istediğin seviye de arıtabileceğine inanıyorum. Kolay gel

6. Mustafa K.

Mustafa K. CMNet Üyesi

2 ayrı dezenfeksiyon 2 ayrı maliyet :)

7. baran ölmez

baran ölmez CMNet Üyesi

dezenfeksiyon en son aşamada olursa daha faydalı olur diye düşünüyorum

8. Refik Ergüç

Refik Ergüç CMNet Üyesi

Derste verilen proje taslağında ön dezenfeksiyon ve son dezenfeksiyon istendiğinden böyle bir akım şeması çıkarttım. Söylediğinize katılıyorum ancak benden istenen bu, maaliyet de artıyor zaten. Yardımınız için teşekkürler

Kesinlikle :) ancak Nuri Kartal adlı arkadaşa da açıkladığım gibi bizden istenen ön dezenfeksiyon ve son dezenfeksiyon şeklinde, o sebeple böyle. Benim merak ettiğim organik madde miktarı biraz yüksek olduğundan(yani en azından TS 266'dan yüksek) Havalandırmanın önüne mi sonuna mı yerleştirmem gerektiğiydi. Teşekkür ederim fkirleriniz için :)

Teşekkür ederim :)

9. Eyilmaz

Eyilmaz CMNet Üyesi

UV'nin maliyeti ne olabilir ki? Bakıma gerek yok ve bir kere yapacaksınız o kadar.

10. Refik Ergüç

Refik Ergüç CMNet Üyesi

Yanlış biliyor olabilirim ama bildiğim kadarıyla ilk yatırım maaliyeti diğerlerinden biraz fazla sadece.

11. O.OKUR

O.OKUR CMNet Üyesi

iyi günler ham su havalandırma kaskadı karıltırıcılar durultucu filtreler klor temas tankı temiz su tankı

ön klorlama havalandırma kaskadında yapılır son klorlama ise filtrelerden sonra... sizlere bi sorum olacaktı filtrelerden sonra gelen yıkama suyu geri kazanım tankına alınır.bu tankda camur olusmakta bu sorunu nasıl gıderebılırım.. tskler