Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İçme suyu şebekesinde bakteriyel çoğalma

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında Tarık Can tarafından paylaşıldı.

1. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

Özet
    İçme suyu arııma tesisi çıkışında bakteriyel standartları sağlayan içme suyu, tüketiciye ulaşana kadar
    dağıtım sistemi içerisinde bir takım değişikliklere uğramakta ve heterotrofik bakteri sayısında
    artış meydana gelebilmektedir. Bursa İli içme suyu dağıtım sisteminde meydana gelen bakteriyel
    değişimlerin ve bunları etkileyen mikro-çevresel faktörlerin incelendiği bu çalışmada arıtma tesisi
    çıkışı itibari ile yaklaşık 10200 m’lik bir hat üzerinde çalışılmıştır. Bu hat üzerinde seçilen 5 noktadan
    alınan örneklerde pH, bulanıklık, bakiye klor, nitrat, orto-fosfat, amonyum azotu, TOK (Toplam
    Organik Karbon), HBS (Heterotrofik Bakteri Sayısı), toplam koliform ve AOK (Asimile Edilebilir
    Organik Karbon) ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar Bursa İli içme suyu dağıtım sisteminde
    arıtma tesisinden başlayarak şehrin doğusuna doğru uzanan hat üzerinde uzaklığa bağlı olarak
    bakteri sayısının arttığını göstermiştir. TOK, AOK ve amonyum azotu azalırken HBS değeri
    artmıştır. Bu parametreler arasındaki korelasyon katsayıları sırası ile -0.57, -0.74 ve -0.80 olarak
    belirlenmiştir. Bu değerler seçilen iletim hattı boyunca mikro-çevresel faktörlerin bakteriyel çoğalma
    üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. TOK, AOK ve amonyum-azotu ile uzaklık arasındaki korelasyon
    katsayıları ise -0.64, -0.89, -0,87 dir. Bazı noktalarda bakteri sayısının içme suyu standardı
    limit değerlerinin üzerinde olması, dağıtım sistemindeki bakiye klor konsantrasyonunun (<0.2
    mg.l-1) seçilen hat boyunca meydana gelen bakteriyel çoğalmanın kontrol edilmesinde yetersiz kaldığını
    ve suyun bakteriyel çoğalma potansiyeline sahip olduğunu işaret etmektedir.

Daha fazlası için ekte makaleye ulaşabilirsiniz...

Ekli Dosyalar:

İçme suyu şebekesinde bakteriyel çoğalma konusuna benzer içeriklerimiz
  1. İçme Suyu Projesi

İçme Suyu Projesi için İller Bankası Şartnamesi'ni nette bulamadım. Elinde olan varsa sevinirim.
  2. Çift su hattı fikri: içme suyu hattı ve temizlik suyu hattı

Arkadaşlar ilerdeki kaynak sağlama, ulaştırma ve arıtma gibi problemlerin çözümü çevre mühendislerinin projeleriyle sağlanabiliyor. Bu konuda bir önerim olacak dikkate alırsanız sevinirim. Bilirsinizki belediyelerin su şebekeleri tek hatlı yani tatlı su klorlanarak hem içme hem de temizlik için kullanmak üzere evlere dağıtılıyor. Farkettiğim kadarıyla bir evde kullanılan suyun büyük bir...
  3. Içme suyu kaynağının modellemesi

Yine ödev yine ben :) Çevre Modellemesi dersinden İÇME SUYU KAYNAĞININ (GÖL, KUYU, BARAJ GÖLÜ) MODELLEMESİ ile ilgili ödevim var yardımcı olursanız çok sevinirim :)
  4. Içme suyu kalitesi ne olmalı ?

İçme Suyu Kalitesi Ne Olmalı? İnsan yaşamında en önemli madde olan içme suyunun kalitesi konusunda kişilerin anlayışı farklı farklı olabilir.40-50 yıl önce tabiatta gördüğümüz akar sulardan korkmadan su içilirmiş. Bugünkü su bilgimiz ile geçmişe baktığımızda ve insanların bilmeden içtiği suları düşündüğümüzde cahil cesareti deyimi aklımıza gelir. Tabii ki 50 yıl önce doğa bu kadar...
  5. Içme suyu arıtım projesi

merhaba ödevim için içme suyu arıtım projesı örneğine ihtiyaçım var yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler..