Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

içme suyu şebekesine ham petrol karışırsa nasıl giderilebilir??

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında Belgin Babar tarafından paylaşıldı.

1. Belgin Babar

Belgin Babar CMNet Üyesi

Arkadaşlar içme suyu şebekesine ham petrol karıştı bulunduğum ilde. ve bunun temizlenmesi için nasıl bir yöntem uygulanabilir. Ben ancak suyun belirli bir haznede tutulmasıyla sıyırma yöntemiyle kısmen giderilebileceğini düşündüm ama su şebekeye karışmışsa nasıl bir çözüm uygulanabilir??

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

şebekenin büyüklüğü nedir? Kaç km lik bir şebekeden bahsediyoruz. Ve ne kadar petrol karıştı. Şebeke dediniz borularara temas etti anladığım kadaryla petrol..

3. Belgin Babar

Belgin Babar CMNet Üyesi

yani onu tam bilmiyorum mesafenin nekadar olduğunu şebekeye karıştıysa borulara bulaşmıştır muhtemelen.

4. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Suya çözücü katılarak şebekenin yıkanması yapılabilir gibi geliyor ama zor ve zahmetli bir iş
    kullanıma kapatmak lazım şebekeyi

5. Belgin Babar

Belgin Babar CMNet Üyesi

ne gibi bi çözücü fatih bey?

6. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Bende bu konuda uzman değilim ama Petrol'un BOD ve COD değerleri malum ( Ham petrol içersinde yağ ve organik muhtevasi yönünden) ve en zor temizlenen madde kaldı ki kullanma suyu için söylediklerim. Yani hatırlarsanız daha 1 sene olmadı ama BP nin meksika körfezindeki kaçağı temizlemesi mümkün olmadı.. Sadece yüzeysel olarak süpürdü.. Söz konusu ham petrol bileşenleri dikkate alınırsa suda çözünebilen kısımlarının ayrışması oldukça zordur.. Hani bi laf vardır harcı borcunu öder mi diye :) Gerçi hiç bir şey görmeden yorum yapıyoruz. Depoya mı bulaştı bulaşan miktar nedir.. Şebekeye gittiyse nasıl bir çözücüyle etkin temizleme yapılabilir.. İçme suyu olduğu için problem hassasiyet taşıyor yoksa bi şekilde temizlenir zamanla koku problemi de ortadan kalkardı.. Açıkcası bulduğunuz çözümü de bizimle paylaşırsanız seviniriz

7. Belgin Babar

Belgin Babar CMNet Üyesi

valla bende pek çözümünün mümkün olmadığını söyledim tek çare direk içmemek:)

8. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

Petrol tankeri kazalarından ötürü meydana gelen kirliliğin giderilmesiyle ilgili özel bakteri kullanan ve özellikle bu alanda hizmet veren firmalar var. en iyi çözümü bence onlar sunabilir. ama benim anlayamadığım ham petrolün içme suyu şebekesine nasıl karıştığı?

9. Belgin Babar

Belgin Babar CMNet Üyesi

sayın yara bandı benimde bildiğim kadarıyla tpao kazı esnasında içmesuyu borusunu kırmış ve boru kırılınca içme suyuna karışmış.

10. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Öyle olsa da, koku ve su içerisindeki yağsı maddeler su içinde kendini belli edecektir bir süre. yani kullanma ve temizlik açısından da ne derece uygun olur bilmiyorum.. Tabi bulaşan miktar çok az ise belki benim dediklerimle de karşılaşmayacaksınız ama ben ham petrolun 1 damlasının bile binlerce litre temiz suyu kullanılamaz hale getireceğini okumuştum.. Konu zor ve profesyonel bir çalışma gerektiren bir iş gibi görünüyor.. Kolay Gelsin..

11. Fecriati

Fecriati CMNet Üyesi

12. Serhat Güler

Serhat Güler CMNet Üyesi

en kesin çözüm biraz maliyetli fakat hattı yenilemek gibi geliyor ;) çözücüler vs ile geçeceğini sanmıyorum...

13. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

Acil eylem planları çok güzelmiş. İl çevre ve bakanlığa haber verilmemesi ne kadar güzel bir olay. il sağlık müdürü ile polis gelsin diğer çevre konularında da yardımcı olsun.

14. Canan Mete

Canan Mete CMNet Üyesi

TPAO hakkında cezai işlem yapılmalı kesinlikle, suya karışmasa doğayı kirlettiği belli bile olmayacaktı.

içme suyu şebekesine ham petrol karışırsa nasıl giderilebilir?? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. İçme Suyu Projesi

İçme Suyu Projesi için İller Bankası Şartnamesi'ni nette bulamadım. Elinde olan varsa sevinirim.
  2. Çift su hattı fikri: içme suyu hattı ve temizlik suyu hattı

Arkadaşlar ilerdeki kaynak sağlama, ulaştırma ve arıtma gibi problemlerin çözümü çevre mühendislerinin projeleriyle sağlanabiliyor. Bu konuda bir önerim olacak dikkate alırsanız sevinirim. Bilirsinizki belediyelerin su şebekeleri tek hatlı yani tatlı su klorlanarak hem içme hem de temizlik için kullanmak üzere evlere dağıtılıyor. Farkettiğim kadarıyla bir evde kullanılan suyun büyük bir...
  3. Tanker kazalarından dolayı denize dökülen petrol nasıl temizlenir?

tanker kazalarından sonra petrolün yayılmasını ve suya karışmış olan petrolü nasıl ayrılabileceğini ifade eden bir kaynak varsa elinizde paylaşırmısınız?
  4. Içme suyu arıtım projesi

merhaba ödevim için içme suyu arıtım projesı örneğine ihtiyaçım var yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler..