Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İçme Suyunda Toplam Koliform ve P.Aeruginosa

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında Ömer Taşdemir tarafından paylaşıldı.

1. Ömer Taşdemir

Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

Arkadaşlar yeni başladığım tesiste kuyudan içme suyu temini yapılıyor. Su sırasıyla;
    1. kum filtresi
    2. karbon filtresi
    3. Yumuşatma
    4. Ters Osmoz

işlemlerinden geçmekte. İçme suyu analizinde toplam koliform ve p.aeruginosa çıktı. Sizce sıkıntı neden olabilir.

2. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

3. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

suyu nasıl tadlandırıyorsunuz.Paçallamamı yapıyorsunuz?

4. Ömer Taşdemir

5. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

ters osmoz ürün suyunu nasıl tadlandırıyorsunuz.

6. Ömer Taşdemir

Açıkcası bununla ilgili bir fikrim yok çok yeniyim burda peki nasıl yapılması gerekiyor? bilgi olarak öğrenebilir miyim

7. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

genelde ön arıtmadan geçen su ile ro dan çıkan ürün suyu belli oranda karıştırılır.Paçallanır yani.bu durum varsa paçal hatınızı kontrol edin.Diğer yöntem dolamit filtredir.Ancak sorun membranlardan sonradır diye düşünüorum.

8. Ömer Taşdemir

Paçal hattının olup olmadığını sistemi kuran firmaya sorucam ali bey. Ama benim tahminimce boru hattının ve deponun dezenfekte edilmesiyle bu parametrelerin düzeleceği kanaatindeyim. Eğer o zmanda düzelmezse ya sizin dediğiniz olabilir yada ham suda, kuyuda sıkıntı vardır.

9. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Sistemi bilmek lazım tabiki ezbere konuşmak doğru olmaz.iyi çalışmalar diliyorum size

İçme Suyunda Toplam Koliform ve P.Aeruginosa konusuna benzer içeriklerimiz
  1. İçme suyunda doğal organik maddelerin giderimi

İçme suyu kaynaklarındaki doğal organik maddelerin zenginleştirilmiş koagülasyon yöntemi ile giderilmesi
  2. İçme Suyunda Ölçümü Yapılan Parametreler

1. Kaliform Bakteriler: Bulaşıcı bağırsak hastalıkları, dışkı ile kirlenmiş sular vasıtasıyla taşınırlar. Enfeksiyonlu kişilerin dışkılarında bulunan patojen, yani hastalık yapan organizmalar arasında bakteriler, virüsler, parazitler, protozoalar ve parazitik kurtlar yer alır. Su kaynaklarının dışkı ile kirlenip kirlenmediğini tayin etmek için aslında kendisi patojen olmayan koliform...
  3. içme suyunda antimon

içme sularında antimon giderimi için nasıl bir yol izlenmeli neler yapılmalı. yardımcı olursanız çok sevinirim.
  4. koliform bakteri giderimi

tesisimideki içme suyu alanlarında 3 noktadan numune alıp sağlık il müdürlüğüne gönderdik. numunelerin sonuçlarında alınan 3 noktanın da hepsi bakteriyoloji açıdan UYGUN DEĞİLDİR denildi. koliform bakteri değerleri; 1. nokta su deposu 100 mL -->420 2. nokta işçi yemekhanesi 100 mL -->90 3. nokta nizamiye bölgesi 100 mL -->450 Bu koliform bakteriyi nasıl...
  5. İçme suyunda sertlik

İçme suyu kalite standartlarında sertlik tanımı var mı arkadaşlar ? Ben 5 Fransız sertliği diye hatırlıyorum ama yanılıyor muyum? Şimdi TS 266 baktım göremedim. bu konuda tecrübekli bir arkadaş açıklama yaparsa sevinirim.