Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Içmesuyu arıtma tesisinden kaynaklanan atıksular

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında zuhall tarafından paylaşıldı.

1. zuhall

zuhall CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar,içme suyu arıtma tesisinden çıkan kirli yıkama sularının deşarj edilmesi ile ilgili yönetmeliklerde bir kısıtlama varmı? Normalkoşullarda kanalizasyona veriliyor galiba bu sular.Bizim kanalizasyonumuz evsel atıksu arıtma tesisine bağlı, eğer evsele verirsek bakterilerin ölebileceğini söylemişti firmalar. Sizce bu suyu nasıl bertaraf edebiliriz?Konu ile ilgili tecrübeli arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

2. Pelin Soyertaş

Pelin Soyertaş CMNet Üyesi

Merhaba,

İçme suyu arıtımında kullandığınız proses önemli. Kimyasal arıtma yapıyorsanız, flokulant, koagülant ( hızlı karıştırıcı- yavaş karıştırıcı prosesleri) eklemesi yapılıp artılan bir içme suyu arıtma tesisinde oluşan atıksuları biyolojik arıtma sistemine veremezsiniz, oradaki bakteriler ölüm, sistem çöker. Konuyla ilgili olarak arıtma tekniğinizi göz önünde bulundurun diyorum. Sadece ön çökeltim ve kum filtrelerinden geçirilen bir proses varsa direkt verilmesinde sıkıntı olmaz içindeki bakiye klor seviyesi ölçülerek. Oluşan atıksuyun KOI/ BOI oranına bakarak bir tespit yapabilirsiniz.

Içmesuyu arıtma tesisinden kaynaklanan atıksular konusuna benzer içeriklerimiz
  1. ambalaj geri dönüşüm tesisinden çıkan duman

merhaba arkadaşlar, ben ambalaj atıklar geri dönüşüm tesisinde çalışıyorum ve malımız biraz birikti bu sebepten dolayı alt taraftan duman geliyor acaba bu gaz sıkışmasından mı olabilir? yangın değil çünkühiç ateş yok sadece duman var. başka bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?
  2. Arıtma çamurunu için düzenli depolama tesisinden istenen bilgi ve belgeler hk.

Merhaba Arkadaşlar, Arıtma çamuruna yaptırtığım analiz sonucu II. sınıf düzenli depolama tesisi kriterlerine uygun olduğu belirlendi ve arıtma çamurunu II. sınıf düzenli depolama tesisine göndereceğim. Bunun için Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmeliğin madde 19 daki istenilen bilgileri düzenli depolama tesisine vermem gerekiyor muş. Bununla ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz ? ilk...
  3. Az miktardaki atıksular

Arkadaşlar merhaba. Az miktarda oluşan atıksuları (5 m3/ay civarı), atıksu arıtma tesisi yapmaksızın yasal bir şekilde nasıl gönderimini yapabiliriz? Başka bir firmanın atıksu arıtma tesisine verebilir miyiz? ya da belediyelere verilebilir mi? yada toplanıp tehlikeli atık olarak lisanslı firmalara verebilir miyiz? Verebilirsek eğer kodu ne olur? hangi firmalar alır? Aklımızda birkaç...
  4. Endüstriyel atıksular

arkadaşlar genel anlamda endüstriyel konular açılmış ancak bilgi paylaşımı hiç yok. umarım bu başlık altında herkes elinde ki bilgileri yollar bana acil olarak salça endüstrisi atıksularını arıtılması lazım elinde olan varsa mutlu olurum...