Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Icp-ms/oes, gc-ms, gc cihazları hakkında yardım

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Rıfat Yıldırım tarafından paylaşıldı.

1. Rıfat Yıldırım

Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

iyi günler bana acil olarak ICP-MS/OES vb. cihazların ölçüm aralıkları lazım. Tam olarak konu: 'EC Water Frame Directory/AB Su Çerçeve Direktifinde yeralan "priority pollutants/öncelikli kirleticiler" için belirtilen detection limit değerlerinde bu kirleticileri suda ölçmek için uygun cihaz ve metot belirlenmesi' metodları belirledim ama cihazları ve bu cihazların ölçüm aralıkları konusunda yardıma ihtiyacım var.

2. moonege

moonege CMNet Üyesi

ICP-MS ppb-ppt arasında ölçüm yapabilmektedir. Derişik çözeltileri seyreltmeniz gerekir. ICP-OES ppb düzeyinde ölçüm yaparken daha çok nadir toprak elementleri, Cs, Sr, ağır metaller vb. için kullanılmaktadır. Standard methodlar (standard methods for the examination water and wastewater)kitabına baktınız mı?

3. Rıfat Yıldırım

Kitabı bulabileceğim bir adres var mıdır acaba?

4. moonege

moonege CMNet Üyesi

Rıfat Yıldırım bunu beğendi.
  5. Rıfat Yıldırım

teşekkür ederim indirdim. Ama bir sorunum var. Bu partlardan en azı 500 sayfa arattım ama pek bşey bulamadım. Zahmet olmazsa hangi partta nerde söyler misiniz?

pardon 300 sayfalık da varmış

6. moonege

moonege CMNet Üyesi

tam olarak aradığınız hangi parametrelerdi?

7. Rıfat Yıldırım

Alachlor
    Atrazine
    Anthracene
    Di(2-ethylhexyl)-phthalate (DEHP)
    Fluoranthene
    Endosulfan
    Hexachloro-butadiene
    Naphthalene
    Aldrin
    Dieldrin
    Endrin
    Isodrin
    DDT total
    para-para-DDT
    Hexachloro-benzene
    Hexachloro-cyclohexane
    Trifluralin
    Benzene
    Carbon-tetrachloride
    1,2-Dichloroethane
    Dichloromethane
    Tetrachloro-ethylene
    Trichloro-ethylene
    Trichloro-benzenes
    Trichloro-methane

ve bu şekilde toplam 33 parametre

8. moonege

moonege CMNet Üyesi

Organikmiş hepsi. GC/GC-MS e baksanız bir yandan ii olacak. sizin için biraz araştıracağım.

9. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Telif hakkı olan ürünlerin bu şekilde paylaşılması yasak arkadaşlar. Mesajınızdan indirme linkini sildim.

10. Rıfat Yıldırım

tam metin bu şekilde

ben buldum bunu yaptıktan sonra ama yeterli bilgi toplayamadım.

Ekli Dosyalar:

11. moonege

moonege CMNet Üyesi

Fatih bey uyarı için teşekkürler.

Parametreler organik olduğu için GC-GC/MS çözüm için daha doğru olacaktır. Burada önemli olan tahmini ölçüm aralığını biliyor musunuz? Reference sample ona göre hazırlanacaktır. Tabii en önemlisi method ona göre seçilecektir.

12. Rıfat Yıldırım

Evet benim sorunum da tam olarak sizin dediğiniz gibi limitlerde zorluk yaşıyorum. limitler ekteki gibi

Ekli Dosyalar:

13. moonege

moonege CMNet Üyesi

Gönderdiğiniz izin verilen değerler. Sonuçta sizin numuneniz de ne kadar olduğunu bilmiyorsunuz anladığım kadarıyla. Bu da olduça zor bir süreç. Sonuçta methodu kendiniz geliştirip oluşturmak zorundasınız.

14. Rıfat Yıldırım

yok aslında bu değerleri ölçebilecek cihaz ve metodları bulmam gerekiyor. Bu sadece bir araştırma.

15. moonege

moonege CMNet Üyesi

Anladım:) dediğim gibi biraz zaman verebilirseniz sizin için bulmaya çalışacağım.

16. Rıfat Yıldırım

yaa çok sevinirim. Ama benim bu hazırlığı yaparak yarın hocaya göndermem gerekiyor. Yarın istanbula gidiyorum :) bi firmamız İl Müdürlüğü tarafından denetlenecek. Pazartesi de Bakanlık bizi denetlemeye geliyor. Bazı hazırlıklar yapmam lazım tabi :) ne kadar erken olursa o kadar iyi olur. Olmadı hocayla konuşup ek süre isterim verirse verir ne yapalım :) İlginiz için teşekkürler.

17. moonege

moonege CMNet Üyesi

Dediğiniz çalışma için bu gün çok zor ama:( yine de birşeyler yapmaya çalışıcam TSE denetimine hazırlanıyorum bende.

18. Rıfat Yıldırım

hmm hayırlısı olsun yaa :) ilgilenmeniz bile yeter çok teşekkür ederim. dediğim gibi hoca vakit verirse kendi bilir :) yoksa beni kaybeder :D çok üzülür sonra. Kendi düşünsün :)

Fatih Özcan bunu beğendi.
  19. moonege

moonege CMNet Üyesi

Tehdit bayağı büyük..Hoca çok ii düşünsün bence:p

20. Rıfat Yıldırım

tabi yaa beni kaybetmeyi göze alamaz :D (inşaallah pazartesiye kadar vakit verir de kalmayız şu dersten :D)

sizin için kolaylık olur mu bilmiyorum ama en son yaptığım bişeyler var onu da göndereyim ben onun üzerinden gitmek daha kolay olursa o şekilde yapalım. ama burda 33 tane madde yok eksiklikle var. Hoca gruplandırın demişti ama bazıları grupların dışında kaldı :) fazladan koymuşlar onları :D

Ekli Dosyalar:

Icp-ms/oes, gc-ms, gc cihazları hakkında yardım konusuna benzer içeriklerimiz
  1. staj hakkında yardım

harran üni. 2 sınıf öğrencisiyim samsunluyum samsunda yaşıyorum . bu yaz staj yapcam. tavsiyee ettiğiniz bi yer varmı bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? özellikle samsunda yasayanlar varsa daha cok makbule gecer yardımlarınız için şimdiden teşekkr ederim
  2. Atıkların Bildirimi Hakkında Yardım

Merhabalar, Ben Çevre Mühendisi değilim. Firmamıza il çevreden gelen yetkililer çevre izni kapsamı dışında olduğumuzu ilettiler. ancak atık beyan sistemine kayıt olup bildirim yapmamızı bunların da belli sürelerde olduğunu söylediler. tesisimizde bor yağı, hidrolik yağı, yağlı bezler, bitkisel atık yağlar birde plastik ve kağıt ambalaj oluşmaktadır. bunların tamamını lisanslı firmalara...
  3. Atık kodu hakkında yardım

Sevgili meslektaşlarım bir atık kodu hakkında fikrinizi almak istiyorum, Çalıştığım bir firmamın tehlikeli atıklarının alımını yapacağız fakat ellerinde bakterilerin ekiminin yapıldığı besiyerleri varmış. Bunun alımını hangi kod olarak alabilirim ?
  4. Akaryakıt deposu hakkında yardım

arkadaşlar işletmemiz ruhsat sahası içerisinde bulunan taşeron firmanın kendi araçları için yaptırdığı ufak çaplı bir akaryakıt deposu ve pompa istasyonu var. bu durumun bazı güvenlik ve çevresel risk oluşturduğunu düşünüyorum. fakat bunun sorumluluğu bize mi yoksa taşerona mı aittir? bizim ruhsat sahamızda ve bizim taşeronumuz olan bir firma olması münasebetiyle sorumluluk bizide içine alıyor...
  5. Sürekli emisyon ölçüm cihazları seös dosyası oluşturma konusunda yardım

Merhaba Katı yakıtlı bir termik santralin İnşaatı aşamasında çalışıyorum. burdaki tesisimizin bacası için CEMS (SEÖS) cihazlarını kurduk. Bu Cihazlar İçin bir dosya oluşturmam gerekiyor. SEÖS Tebliğine baktım yalnız çok açıklayıcı olmadığı için kafamda birşeyler şekillenmedi. Bu dosya hakkında bilgisi olan , nasıl oluşturulduğunu bilen, yada elinde bir örneği olan varsa ve yardımcı olursa...