• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İçtetkik, Aylık değerlendirme formatları

@zuhall iç tetkik formlarını 6 aylık süreler mi hazırlayacağız? aylık raporlar her ayın sonunda mı hazırlanacak? iş güvenliği uzmanı olduktan sonra mesleğimizi unuttuk...

Yönetmelikte yılda 2 kez iç tetkik yapılır diyordu yanlış hatırlamıyorsam. bu durumda yılda 2 kez de rapor hazırlamak gerekecek.

Çevre görevlilerinin yükümlülükleri
MADDE 10 – (1) Çevre yönetim birimi ya da tesis veya faaliyette çalışan çevre görevlisi;
a) Tesis veya faaliyet bünyesinde;
1) Çevre yönetimi faaliyetlerini mevzuata uygun bir şekilde yürütmek ve koordine etmekle,
2) Yürütülen çalışmaları düzenli aralıklarla izleyerek ilgili mevzuatta belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğini tespit etmekle,
3) Yılda bir defadan az olmamak üzere ilgili mevzuat hükümlerine göre iç tetkik gerçekleştirmek ve iç tetkik sonucunda bir rapor hazırlamakla, bu raporu tesis veya faaliyet sahibine/sorumlusuna sunmak ve tesis veya faaliyet bünyesinde muhafaza edilmesini sağlamakla,
4) Uygunsuzluk tespit edildiğinde tesis veya faaliyetin sahibine/sorumlusuna uygunsuzluğun giderilmesi için önerilerde bulunmak ve uygunsuzluğun giderilip giderilmediğinin takibini yapmakla,
5) Çalışanlara çevresel konularda bilgilendirici eğitim çalışmaları yapmak ve özendirici faaliyetler düzenlemekle,
b) Tesis veya faaliyetin çevresel konularda alması gerekli izin, lisans ve belgeleri alma, güncelleme ve/veya yenileme çalışmalarını yürütmekle,
c) İstenecek bilgi ve belgeleri belirtilen formatta; zamanında ve eksiksiz olarak iletmekle,
ç) Bakanlık veya il çevre ve orman müdürlüklerince yapılacak denetimler sırasında;
1) Tesis veya faaliyette hazır bulunmakla,
2) İstenen bilgi ve belgeleri sağlamakla,
d) Öğrendikleri ticari sır mahiyetindeki bilgileri saklı tutmakla,
yükümlüdür.

yönetmelik yılda 1 defadan az olmamak koşulu ile iç tetkik yapılabilir diyor.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Çevre Görevlilerinin ve Çevre Danışmanlık Firmalarının Yükümlülükleri
Çevre görevlilerinin yükümlülükleri
3) Yılda bir defadan az olmamak üzere ilgili mevzuat hükümlerine göre iç tetkik gerçekleştirmek ve iç tetkik sonucunda bir rapor hazırlamakla, bu raporu tesis veya faaliyet sahibine/sorumlusuna sunmak ve tesis veya faaliyet bünyesinde muhafaza edilmesini sağlamakla,

Evet aynen bende ama kimse vermiyo işte örnek dolmuş bir belge hazrırcılık die ama aslında zaten her firma kendine özgü zaten ne atığı nede miktarı aynı değil ama işte bilgiyi kimse paylaşmıyo......
(söz meclisden dışarı :D)

@zuhall
bu yönetmelikte R' ler D' ler Q' lar H' lar ve 6 haneli kodlar mevcut. Bu nedenle tesiste hangi kodlu atıkların bulunduğu bertaraf mı geri kazanım mı kodu ile ve diğer Q ve H sınıfları ilgili bilgi yazabilirsin.

Teşekkür ederim Merve hanım o kısmı güncelleyeceğim.

@Yasemin Aslantürk

Aynen ben de öyle yaptım. Daha önce yapılmış olan birleşik denetim raporunu aldım elime bir de bakanlığın taslağı önce taslaktaki genel bilgileri doldurdum.En başta bir tablo var örneğin onu doldurdum. Sonra denetim raporuna ne koymuşlar neye dikkat etmişlerse raporda da yönetmeliklerle ilgili bu şeyleri yazdım. Örnek olarak Çevre Denetim Yönetmeliği başlığına ;
3.2. Çevre Denetim Yönetmeliği

Çevre Denetim Yönetmeliği (R.G. 21.11.2008 tarih ve 27061 sayılı) Ek-1 kapsamında bulunan tesisimiz yönetmelik gereği en az bir çevre mühendisinden oluşan iki çevre görevlisinin bulunduğu Çevre Yönetim Birimi kurmakla yükümlüdür. Tesisisimiz Çevre Yönetim Birimini mevzuata uygun olarak kurulmuş olup Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın online bilgi sisteminden bakanlığa bildirilmiştir.
şeklinde birşey yazdım. Bütün yönetmeliklere böyle uzun veya kısa bilgiler yazdım. Örneğin benim tesisimde "Gemilerden Atık alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği" kapsamında değil o yüzden bu başlığı hiç kullanmadım.

@zuhall
peki aşağıda yolladığım denetim raporunu tamamlayıp o şekilde devam etsem nasıl olur? Düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.

Ekli dosyalar

• Yeni Aylık Değerlendirme Formatı12.docx
    19.2 KB · Görüntüleme: 552
@zuhall
Bence başlığı kullanıp tesisimizin bu yönetmelik kapsamında yükümlülüğü yoktur gibi bir şey yazarsanız daha iyi olur. Formata uygunsuzluktan dolayı sıkıntı çıkabiliyor.

@Murat Akyüz
evet ilk olarak yönetmeliğin ne istediği, daha sonra değerlendirme yapmayı düşünüyorum. olur mu acaba?

@rft1319
Ben aylık değerlendirme tutanağında direkt değerlendirme yapıyorum. Farklı görüşte olan arkadaşlar görüşlerini belirtirlerse iyi olur.

Örnek olarak hava emisyonu ile ilgili olan kısımda; Baca yükseklikleri mevzuata uygundur. Emisyon ölçüm rapor tarihi: .../ .../ ..... yazıyorum.