• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iki farklı yerde çalışma

Murat Er

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Arkadaşlar, Şuan bir işyerinde tam zamanlı çevre görevlisi olarak çalışmaktayım. Dün görüştüğüm bir osgb, hem şuan ki işime devam edip hem de onlarla birlikte çalışmamı istedi. Anlaşmalı olduğu bir kaç firmayı bana verecek. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Şuan tam zamanlı çalışıyor olmam bunun önünde ki en büyük engel sanırım.

@ysmnkcby

Bu şekilde çalışan birisi var mı etrafınızda. Sıkıntı olmadan çalışabilir miyiz? Garip bir durum çıkıyor ortaya :)

@CMNet Okuru

Yönetmelik taslağında var böyle bir şey. Çalışamaz diyor.

Evet durum ne kadar garip görünse de etrafımda bu şekilde çalışanlar var. Zaten çoğu Çevre Danışmanlık firmasında bu durum söz konusu. Sıkıntı yok şu anda yönetmelik çıkana kadar da olmaz.

Yeni kanunda "çalışanları arasından" veya "osgb"den hizmet alımı tabirlerinden dolayı part time dahi olsa iş güvenliği uzmanının sgk girişi olması isteniyor. Yani şirket sahibi veya serbest meslek mensubu uzmanların sözleşme yaptıkları yerlere fatura/serbest meslek makbuzu kesmeleri söz konusu olmayacak.
Hem çevre mühendisi olarak hemde isg uzmanı olarak fırma sahıplerıyle anlasarak ısg konusunda ayın belırlı saatlerı sanırım 35-37 saatı ısg ye ayorabılırsın. ıkı yerde de sıgortalı gorunebılıyorsun.

Arkadaşlar ben de işverenle mutabakat sağlandığı sürece şu an, başka yerlerde isg uzmanlığı yapılabilir diye biliyorum. Toplam fazla mesaili çalışma sürecinin 237 saat olduğunu biliyorum, bunun 180 saati ( haftalık 45 saat ten ) mevcut çalıştığınız çevre görevlisi işi için, kalan 57 saat ise isg uzmanı olarak değerlendirebileceğiniz saati.
Yani benim bildiklerime göre çalışabilirsiniz. İsg uzmanlığı yaptığınız yerle imzladığınız sözleşmenin bakanlığa göndermeniz yeterli.( saat sınırında kalmak şartı ile )

Bunların denetlemesi varmı çok merak ediyorum ben çalışıyorum sıkıntı var diyenlere bakınca denetleme olmadığını düşünüyorum fakat yinede bu işe girme denetleme olursa yanarsın demekten alamıyorum kendimi :)

Benim de şöyle bir sorum olsun bi firmada çevre görevlisi olarak çalışıyorum aynı firmada isg uzmanı olarak da çalışabilir miyim evet ise bunu sigortada nasıl göstereceğiz? Ayrıca LPG sorumlu müdürlük olayını fazla bilmediğimden soruyorum ekstra bir yerde çalışırsak bunu da sigortada nasıl gösteririz?

@Can Doğan
Bu söylediğini ben teklif ettim benim sigortamı yapmayın dedim o zaman senin burda çalıştığını ıspatlayamam ıspatlayamadıktan sonra seni niye çalıştırayımki dediler :D yani buda çare değil şeytana diyin başka çözümler bulsun :D

@Burak Dumlu

Bakanlık bile suskun :) Dünyanın en büyük problemlerinden biri haline geldi #dirençevremühendisi :)

Bir toplama ayırma tesisinde hem çevre mühendisi (tam zamanlı) hem de iş güvenliği uzmanı olarak çalışmam isteniyor. İşyerim tehlikeli sınıfta ve 7 kişi çalışıyor, 2 saat/ay zaman ayırmam yeterli ama sigorta nasıl yapılmalı bir türlü muhasebeciden bilgi alamadım. Hala çözemedim problemimi:(