Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Iki tesise tek çevre görevlisi

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında diienayzed tarafından paylaşıldı.

1. diienayzed

diienayzed CMNet Üyesi

Arkadaşlar herkese merhaba

İki adet tesisimiz var birisinin faliyeti üretim sadece izin için başvuracağız öteki firma ise farklı adreste ambalaj geri dönüşümü ve tat lisansı almak istiyoruz.

Ana firmadaki çevre görevlisi her iki tesisede bakabilir izin lisans işlemlerini sistemden halledebilir mi?

yoksa ayrı adresteki tesis için ikinci bir çevre görevlisine ihtiyaç var mıdır?
    Lütfen acil yardımlarınızı bekliyorum

2. gülay

gülay CMNet Üyesi

2 tesis için 2 çevre görevlisi lazım :) aynı yerde olması farketmez

3. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

İki tesis için de ayrı ayrı çevre görevlisi olarak kendini kayıt ederse bakabilir tabii..;)

4. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Burada önemli olan tesis kaydı değil mi Gülay Hanım?
    Yani Çevre Bilgi sisteminde iki tesis görünüyorsa, ikisine de kendi bakamaz mı?

5. gülay

gülay CMNet Üyesi

mümkün değil TAT da çalışan çevre görevlisi GDT için bile başvuru da bulunamıyor, tecrübeyle sabittir.

Gül Can bunu beğendi.
  6. gülay

gülay CMNet Üyesi

maalesef olmuyor bizde acı bir şekilde tecrübe ettik

7. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Hımmm, Teşekkürler Gülay Hanım, sizi dinleyelim o zaman , madem tecrübe etmişsiniz :)

8. gülay

gülay CMNet Üyesi

Bizi il müdürlüğü çevirdi olmaz dedi hiç çbs de şansımı denemedim bu nedenle, çbs ye kayıt yapılıyorsa bilemiyorum ama lisans işlerini yürütemiyormuş tek mühendis sanırım çbs de de kaydı olmuyordur o_O

9. geri dönüşüm tesisinde Çevre müh çalışma zorumluluğu var mı? danışmanlık hizmeti almaları yeterli mi

10. gülay

gülay CMNet Üyesi

TAT için çevre görevlisi zorunluluğu var GDT için yoksa danışman firmayla anlaşıyor olabilirler ama büyük ihtimal GDT de çevre görevlisi zorunludur.

Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
  11. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Hem TAT hem GDT olan bir tesisin çevre görevlisiyim, bünyesinde çevre mühendisi bulunduruyor ancak danışman firma olarak bizden destek alıyorlar ;)

Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
  12. gülay

gülay CMNet Üyesi

lisans işlerini sizin aracılığınızla halletmişlerdir diye düşünüyorum, buralarda yeni bir moda var çevre görevlisi belgesi kiralıyorlar 2. mühendis yada danışman yerine sizin firmanız akıllılık etmiş tek mühendise yüklemek insafsızlık çünkü

13. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Evet, bünyesindeki mühendis, üretimden ve kendi tesis içindeki işlerden sorumlu, ben ise lisans işlemlerini çevre görevlisi olarak yürütüyorum ;)

14. gülay

gülay CMNet Üyesi

tesise gelen ceza vs. işlemlerde çevre görevlisi de etkilenecek diye bir durum vardı bu durumda tesisin kayıtlı mühendisi mi sorumlu olacak yoksa tesis içindeki sorumlu mühendis mi merakımı uyandırdı bilginiz var mı?

15. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Eğer çevre ile ilgili bir ceza yenirse Çevre Görevlisi sorumlu oluyor. Tabii ki gerekli önerilerde bulunduysanız ( aylık raporlarda, iç tetkiklerde, bilgilendirme raporlarında vs.) sorumluluk tesis yetkilisine aittir. Örneğin, bahsi geçen tesis tehlikeli ambalajları da ayırmak yerine araya karıştırıyor ve geri kazanıyor, bunları aylık raporumda belirtiyorum: Ya tehlikeli atık geri kazanımı lisansı alınmalı ya da tehlikeli atıklar diğer atık türleriyle karıştırılmamalıdır diye ;)

16. gülay

gülay CMNet Üyesi

tesisin kayıtlı çevre görevlisi danışman firmadansa tesiste çalışan mühendis müdür sıfatıysa sorumluluk bu durumda ondan çıkmaz mı?

17. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Eğer vergi numaraları aynı ve firmanın alt şubesi olarak iş görüyorsa, çevre yönetim birimi kurarak her ikisinide bakabilirler diye biliyorum.

18. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Çevre görevlisi ne tür bir ceza alıyor? Puan diye biliyorum doğru mudur?

19. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Kamu hukuku denen bir dava türü var, yani mahkemelik bile olabilirsiniz, Bizim bir çevre görevlimiz mahkemelik, hala da devam ediyor. Hapis cezasına kadar varıyor iş, aslını isterseniz epey ciddi durumlar..:krktm:

20. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Sorumluluk ortaktır tabii ki de, yani şöyle tesis bir çevre kirliliğine sebep oluyorsa ve çevre görevlisi tarafından hiç uyarılmamışsa çevre görevlisinin de başı ağrıyabilir..Patronumuz çevre eğitimlerini kapsamlı tutun ve her şeyi güzelce açıklayın, yarın bugün bir durum olursa ben eğitim verdim der ve notları gösterirsiniz, sorumluluktan kurtulursunuz demişti ;)

gülay bunu beğendi.
Iki tesise tek çevre görevlisi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre Görevlisi/Çevre Görevlisi Eğiticisi Eğitimine İlişkin Bilgiler

Evet meslektaşlarım, bugün çdy yönetmelik değşikliği yapıldı. Veee bizleri biraz olsun sevindiren yönetmelikten artık hiçbir umudumuz kalmadı. Resmen(!) tamamen(!) ÇEVRE MÜHENDİSİ ibaresini sildiler. Diğer bölümlerle bizi eşdeğer tuttular. Birlik olup buna itiraz etmemiz gerekir. Bunu imza toplayıp imzalarla birlikte dilekçeyle bakanlığa sunma gibi vs. şeyler olabilir. Görüşlere açığız. Kısa...
  2. Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’ne İptal Davası

Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’ne İptal Davası Çevre Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasının ardından Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ilan edilen ve 9-25 Kasım 2009 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilmesi planlanan Çevre Görevlisi ve Çevre Görevlisi Eğitici Eğitimi’nin yasal dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle Odamız tarafından iptal davası açılmıştır....
  3. Çevre Görevlisi/Çevre Görevlisi Eğiticisi Sınav Soruları, Cevapları ve İptaller

Çevre Görevlisi Sınavı Soruları ve Cevap Anahtarında Yapılan Değişiklik... Temmuz 20, 2010 ÇEVRE GÖREVLİSİ SINAVI 27 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen Çevre Görevlisi Sınavı soruları ve cevap anahtarları için Bakanlığımıza yapılan itirazlar değerlendirmeye alınarak sorular ve cevaplar tekrar incelenmiştir. Yapılan bu inceleme sonucunda 2 soruda ve 2 cevapta hata tespit edilmiş olup...
  4. Tesise kendimizi çevre görevlisi olarak atamak

Merhaba, Benim bir sorunum var. Şirkette çalışmaya yeni başladım. Benden önce danışman firma GFB almış. Şimdi, izin başvurusu vs. yapmak için çevre görevlisi olarak firmayı kendi üzerime almam gerekiyor. Firmamız ÇBSye kayıtlı, atık beyanını falan yaptım. Fakat e izin sayfama girdiğimde, bana kayıtlı tesis bulunmuyor. İşletme protokollerinden, firmayı aratıyorum.Şirketin Vergi Numarasını ve...