Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ikinci bir yerde calisma

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında diienayzed tarafından paylaşıldı.

 1. diienayzed

  diienayzed CMNet Üyesi

  Arkadaslar merhaba

  Cevre gorevlisi olarak bi yerde tam zamanli calisirken bir osgbde is guvenligi uzmani olarak hizmet verebilir miyim ?
   
 2. Yusuf Özkır

  Yusuf Özkır CMNet Üyesi

 3. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  çevre görevlisi olarak tam zamanlı çalışılıyorsa mesai saatlerinde OSGB de çalışılabilir.

  ikisinin çakışmaması gerekir.
   
 4. diienayzed

  diienayzed CMNet Üyesi

  @hepaistos Şimdi hem olabilir demişsiniz hem olamaz yanlış mı anladım lütfen düzeltin beni

  şimdi ben bir fabrikada tam zamanlı çevre görevlisi olarak çalışıyorum. osgb ilede isg uzmanı olarak çalışabilir miyim ? oradan da sigortalı görünmem sorun olur mu? diyelim ki iş veren tam zamanlı gözüksemde çevre danışmanlık gibi aya 4-5 yada hafta 2-3 gelmemi kabul etti ?
   
 5. Seda Özsoy

  Seda Özsoy CMNet Üyesi

  @diienayzed Aylık fazla çalışma saatleriyle birlikte 217 saat çalışabilirsiniz.İkinci bir yerden sigortalı gözükmeniz sıkıntı yaratmaz.
   
  diienayzed bunu beğendi.
 6. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  bende bakanlığa usulen sorudum iki yerde tam zamanlı aynı anda çalışılamaz diyor sigortasıda yatmaz diyor. birisi partime olacak mesai dışı saatlerde olacak.

  Ama işin gerçeği bunu ne çsgb takip eder nede çşb çoğu kişide aynı durumda herkesin iki yerdende yatıyor Allahtan kurumlar denetimlerinde o kdar detaya inmiyor.

  usul bu gerçek bu kararını sen ver.
   
  diienayzed bunu beğendi.
 7. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  2012 yılında isg uzmanı olduğumda bu konu ile ilgili olarak hem çevre bakanlığına hemde çsgb dilekçe yazıp sormuştum. tam zamanlı olarak danışmanlık firmasında çalışıyorum, ek olarakta iş güvenliği uzmanlığı yapabilir miyim diye, çevre danışmanlıkta tam zamanlı çalışıyorsanız aylık çalışma saatinizden kalanı kadar iş güvenliğini de yapmanızda sakınca yoktur diye cevap almıştım. haftalık çalışma süreniz 45 saat. yılda en fazla 270 fazla mesai yapabiliyorsunuz. ona göre haftalık olarak ek mesainizi hesaplayıp, o kadar saat ek iş yapılabiliyor.
   
  diienayzed bunu beğendi.
 8. Yusuf Özkır

  Yusuf Özkır CMNet Üyesi

  arkadaşımın söylediğine ek olarak, bir kişinin sigortası toplam 6500 TL üst limite kadar farklı birkaç şirketten yatırılabilir. hafta içi 5 gün çevre görevliliği cumartesi günleri de isg uzmanlığı yapan tanıdıklarım var.
   
  diienayzed bunu beğendi.
 9. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  iyi diyorsunuz hoş diyorsunuz da çalıştığınız firma buna izin verecek mi peki? çoğu iş veren çalışanının ikinci bir iş yapmasını istemiyor. bu konu ile de ilgili düşünceniz nedir?
   
  diienayzed bunu beğendi.
 10. diienayzed

  diienayzed CMNet Üyesi

  @3bru verirse üzerine konuşuyorz
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Etrafımda çok duyuyorum birden fazla yerde çalışan kişiler nasıl oluyor bilgim yok. bende hem lpg hemde iş güvenliği uzmanlıgı belgesi almayı düşüyordum. Zaten çalışıyorum danışmanlık firmasında belgeleri alıp ikinci bir işte işletemem diye vazgeçenlerdenim. bilgisi olan varsa yardım ederse hepimiz aydınlanırız. Malum tek işte geçim zor:(((
   
 12. deniz giray

  deniz giray CMNet Üyesi

  Arkadaşlar 5510 sayılı yasanın 82. maddesine göre olur. 82. maddenin 4. paragrafı der ki ;

  Sigortalıların bu Kanunun 53 üncü maddesine göre belirlenen aynı sigortalılık haline tâbi olacak şekilde birden fazla
  işte çalışması nedeniyle Kuruma ödenen primler toplamı, bu sigortalılık hali için belirlenen prime esas kazanç üst sınırı
  üzerinden hesaplanacak miktarı aşarsa, aşan kısmın tamamı, sigortalının talebi üzerine en geç talep tarihini takip eden ay
  içinde hissesi oranında sigortalıya defaten geri ödenir. Geri verilen primler için ayrıca gecikme cezası ve gecikme zammı ile
  faiz ödenmez.

  Ayrıca aşağıdaki bağlantıda bu konuyla ilgili güzel
  http://www.adanasmmmo.org/govde_det...20%DD%DEYER%DDNDE%20%C7ALI%DEAB%DDL%DDR%20Mi?

  İyi çalışmalar.
   
  Yusuf Özkır bunu beğendi.
 13. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  ben şuanda danışmanlık firmasında tam zamanlı olarak çalışıyorum, bunun yanında lpg istasyonunda sorumlu müdürlük yapıyorum. ikiside sgk yı 30 gün yatırıyor. bazı lpg istasyonları haftada 1 gün geliyorsunuz deyip 4-5 gün sgk yatırıyorlarmış ancak ben onu kabul etmedim. neden dersenizde; hafta bir istasyona gidip kontrol yapıyorum ancak tesiste birşey olduğunda ben orada ayın 30 günü sorumluyum.
   
  Yusuf Özkır bunu beğendi.
 14. Duygu Dilek

  Duygu Dilek CMNet Üyesi

  arkadaşlar merhaba;
  ben şuanda fabrikada çevre mühendisi olarak tam zamanlı çalışıyorum fakat çevre görevlisi belgemi kullanmıyorum. izin lisans yönetmeliğine göre ek-2 listesinde bulunan birfirma danışmanlık hizmeti almak yerine benim bu belgemi kullanmak istiyor bu durumu gerçekleştirmek mümkün mü