Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"İklim değişikliği'' şüphesi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Eki Görüntüle 11755

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) çalışmalarının bilim akademileri tarafından incelenmesini istedi.
  Çalışmayı, İngiliz Kraliyet Bilim Akademisi gibi kuruluşların oluşturduğu Akademilerarası Konsey koordine edecek.Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Paneli, birçok araştırmaya ve siyasi karara temel oluşturan 2007 raporundaki hatalar nedeniyle baskı altındaydı.
  Ban Ki-moon, genel anlamda küresel ısınma üzerinde insanların çok etkisi olduğunu ve karbon salımlarının önemli oranda azaltıması gerektiğini söyledi.Akademilerarası Konsey, panelin çalışmaları için bir komisyon oluşturacak ve Birleşmiş Milletler'den bağımsız hareket edecek.
  Genel Sekreter Ban Ki-moon, New York'ta yaptığı açıklamada, "Şunu açıkça vurgulamak gerekiyor: Küresel ısınmanın neden olduğu gerçek bir tehdit söz konusu. IPCC'nin 2007 raporunun ana sonuçlarıyla çelişen hiçbir güvenilir kanıt görmedim" dedi.
  Ban Ki-moon, bununla birlikte, AR4 olarak bilinen 3000 sayfalık raporda bazı "küçük hatalar" olduğunu, bu nedenle, şeffaflık, doğruluk ve tarafsızlığa gölge düşürmek istemediklerini söyledi.
  Hükümetlerarası İklim Paneli, 2007 raporunda, Himalayalar'daki buz kütlelerinin 2035'e kadar eriyebileceği bilgisine yer vermişti.
  Ama bu veriye bilimsel bir çalışma sonucu ulaşılmadığı ortaya çıktı.
  İngiliz gazetelerine göre, panelin geri çekme kararı aldığı bu bilgi, bir dağcılık dergisi ve bir öğrencinin yüksek lisans tezine dayanıyor.
  İklim paneline göre, azalan yağmurlar nedeniyle Amazon ormanlarının yüzde 40'ı risk altında. Bu verinin kaynağı da bir çevre örgütü.
  Küresel ısınmanın, doğal felaketlerin maliyetinin artmasındaki rolü de tartışmalı konulardan biri.
  Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli Başkanı Dr. Rajendra Pachauri raporlarının arkasında olduklarını belirterek, küresel ısınma konusunda harekete geçmek istemeyen çevrelerin verileri tartışmalı hale getirmeye çalıştıklarını savunuyor.


  NaturalHaber
   
"İklim değişikliği'' şüphesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. 6 soruda iklim değişikliği

  1- Ne? Ortak mirasımız;“KARBON UYGARLIĞI ”! Milyonlarca yıllık doğal süreçlerle oluşan karbon varlıklarımızı sorumsuzca harcıyoruz.Son 125 yılda 1 trilyon varil petrol tüketildi, küresel orman varlığı ise 1850-1980 yılları arasında %15 azaldı. 2- Neden? Dünyanın battaniyesi KALINLAŞTI ! CO2 ve diğer sera gazları,dünyanın ortalama sıcaklığının yaklaşık 15oC düzeyinde kalmasını...
 2. İklim değişikliği şarabı da değiştirdi

  İklim değişikliği şarabı da değiştirdi İklim değişikliğine bağlı olarak şarabın son 30 yılda alkol oranı giderek artıyor... Şarap üreticileri şarabın aromasını muhafaza etmeye çalışıyorlar... İklim değişikliğine dikkat çekmeye çalışanlar sadece çevre örgütleri değil; Fransız bilim adamları da, iklim değişikliğine bağlı olarak şarabın son 30 yılda alkol oranının giderek artmasının...
 3. Belediye Başkanları İklim Değişikliği İçin İstanbul’da Buluşacak...

  Türkiye’nin Belediye Başkanları iklim değişikliğinin bilincinde olduklarını ve sorumluluk almaya hazır olduklarını duyurmak için İstanbul’da “Türkiye’de Sürdürülebilir Kentler: Düşük Karbonlu Sürece Geçiş Nasıl Yönetilir?” başlıklı konferansta bir araya geliyor. Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye, 11 Ekim 2011, İstanbul; Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye ve Fransız Kalkınma...
 4. Dünyanın en büyük 30 şirketinden iklim değişikliği deklarasyonu

  Dünyanın en büyük 30 şirketinden iklim değişikliği deklarasyonu 03.05.2013 ABD’nin çok uluslu 30 şirketi iklim değişikliği ile ortak mücadele edeceklerini bidiren bir deklarasyon yayınladı. ABD’nin dünya önderliğinin iklim değişikliği mücadelesinde de geçerli olması gerektiğinin vurgulandığı metninde politik karar alıcıların harekete geçmesini beklemeden iklim değişikliğinin yıkıcı...