Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İlaçları çöpe atmayın!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

1. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

İlaçları çöpe atmayın!

Evlerde kullanılmayan ilaçların çöpe atılmasını engellemek için yeni bir sistem geliyor. Bu sayede kullandığımız ilaçları eczanelere götürüp uygun koşullarda imha edilmesini sağlayabileceğiz

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, son kullanma tarihi geçmiş ya da kullanılmayan ilaçların ülke genelinde toplanması ve bertarafını sağlayacak bir sistem kuracak.

Atık ilaçların ülke genelinde toplanması için harekete geçildi.
    Çalışma kapsamında bir ay içinde sistemin işleyişini belirleyecek bir yönetmelik taslağı hazırlanacak.

Uygulamaya 2010 yılı içinde geçilecek. Düzenleme ile evlerde kullanılan, son kullanma tarihi geçmiş ya da kullanılmayan ilaçlar eczanelere verilecek. Eczanelerde toplanan atık ilaçlar, kayda alındıktan sonra bertaraf tesisine gönderilecek.

Böylece hem Türkiye’de hangi ilaçlardan ne kadar kullanıldığı kesin olarak ortaya çıkacak hem de atık ilaçların insan ve çevre sağlığına olumsuz etkileri ortadan kaldırılacak. Çalışma kapsamında hastaneler başta olmak üzere ilaç kullanımı bulunan kuruluşlarda da atık ilaç toplama işlemi gerçekleştirilecek.

ntvmsnbc
    22 Ekim 2009

_widec.html][​IMG]

2. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

çöplere atılan ilaçlar ve kanalizasyon sularına bulaşan ilaç molekülleri bin bir çeşit organik madde ile beraber arıtma tesisine gitmektedir. burada çeşitli proseslerden geçen ilaç molekülleri klorlandığında ortaya çevreyi , hayvan ve insan sağlığına büyük ölçüde zarar verecek yan ürünler ortaya çıkarmaktadır. bu konu ile yapılmış bilimsel yayınlarda mevcuttur. :)

3. zuhall

zuhall CMNet Üyesi

tarihi geçmiş ilaçların bertarafını nasıl yapacağız arkadaşlar? Bana il sağlık müdürlüğünden lavaboya dökün hapları kırıp atın dediler bu nasıl mantık anlamadım. Üç beş ilacı bertaraf firmasına vermek de çok akıllıca değil bence.Eczanelerin bu ilaçları toplamasıyla ilgili resmi birşey var mı? Mesela ben revirimizdeki tarihi geçmiş ilacı eczanelere vermek yoluyla mı bertaraf edeceğim?

4. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Tıbbi atıklarla birlikte bertaraf ettirin..

5. zuhall

zuhall CMNet Üyesi

Ama tıbbi atık firması bu ilaçları almıyor. bizim bir firma ile anlaşmamız var söyledik ancak bunlar bizim kapsamımızda değil diyorlar.

6. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Siz söyledikten sonra biraz araştırdım. Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği madde 14 e göre 'tarihi geçmiş olan ilaçlar tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğine göre bertaraf edilecektir' deniyor. 18 01 09 kodlu atık olarak değerlendirmek seçeneğinden başka seçenek kalmıyor. (Yanlışım varsa lütfen düzeltin)..

Melih Coşar bunu beğendi.
  7. zuhall

zuhall CMNet Üyesi

Evet ben de biliyorum bunu ama çevre yönetimi genel müdürlüğü bu ilaçalrın toplanmaı ile ilgili bir çalışma başlatacaktı yani özellikle evlerde bulunan tarihi geçmiş ilaçlarla ilgili. Çok detaylı bilmiyorum ama eczanelerde toplama noktası olacaktı.Eğer böyle bir sistem varsa bizde birkaç kutu ilaç için bertaraf ücreti ödemeyelim diye düşünmüştüm.

8. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Firma olarak çalıştığınız bir eczane varsa onlarla görüşün isterseniz... Belki almayı kabul ederler...

9. Asiye Aksoy

Asiye Aksoy CMNet Üyesi

bence ECZANELER VE ECZANE HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK 21. maddeye göz atabilirsiniz.Zaten kendi bünyelerinde bulunan tarihi geçmiş ilaçları imha zorunlulukları var . Belki rica ile sizin ilaçlarınızı da alabilirler

10. zuhall

zuhall CMNet Üyesi

Teşekkür ederim Asiye hanım hemen bakıyorum. Eğer eczaneler para ile karşılığını vererek imha etmiyorlarsa alırlar öteki türlü biraz zor gibi:)

İlaçları çöpe atmayın! konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Meyve Çekirdeklerini Çöpe Atmayın :)

TEMA VAKFI'ndan girişim... Meyve çekirdekleri Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. Bu sene dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine ASLA hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm...
  2. Eski elektronik ürünleri sakın atmayın

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2013’te elektronik ve elektrikli ürünlerde Atıkların Geri Dönüşümü uygulaması başlatıyor. Firmalara sattıkları ürünlerin yarısına kadar piyasadaki eski ürünleri toplama zorunluluğu getiren uygulama, ev ve işyerlerindeki eski ve kullanılmayan ürünlerin parayla satın alınmasına imkan sağlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2005 yılından bu yana ambalaj, lastik...
  3. ‘atık yağ’ deyip atmayın!

5 litre atık yağa 1 litre bitkisel yağ hediye! İşte semt semt yağ toplama günleri... Doğayı kirleten, insan sağlığını tehdit eden atık yağlar toplanarak çevre dostu biyodizel yakıta dönüştürülebiliyor. İlçe belediyeleriyle işbirliği yaparak atık yağ toplayan firma yetkilisi, “Atık yağları atmayın” uyarısında bulunuyor TOPLUM sağlığı için ciddi risk oluşturan atık yağlar, bir dizi...