Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ileri arıtım

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Hüseyin Akburu tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin Akburu

Hüseyin Akburu CMNet Üyesi

Arkadaşlar İleri Arıtım bilgi belgelerimizi burada toparlarsak çok iyi olacak, gelecekte üzerine çokça düşülecek bir konu, biz şimdiden başlayalım derim :)

2. Seda Güney

Seda Güney CMNet Üyesi

tam benim master ders ödevim :D bitirince tabi güzel bir ödev olursa paylaşabilirim :)))

3. Yasin Aslan

Yasin Aslan CMNet Üyesi

İleri arıtma yöntemleri, klasik arıtma yöntemlerinin yetersiz kaldığı veya deşarj parametrelerinin, istenen deşarj limitlerine ulaşamadığı sular için kullanılmaktadır. Aynı zamanda arıtılan atıksuyun tekrar kullanılabilmesi için gereken yöntemler de ileri arıtma yöntemleridir. İleri Arıtım yöntemlerinden bazıları aşağıdaki şekildedir;

İLERİ ARITMA PROSESLERİ
    Dezenfeksiyon: Arıtma tesisinin çıkış suyunun alıcı ortama verilmeden önce, suda bulunan bakteri ve virüslerin çeşitli yöntemlerle bertaraf edilmesi işlemidir.
    Azot Giderme: Atıksuyun içerdiği amonyum iyonları azot bakterileri yardımıyla nitrifikasyon kademesinde önce nitrite ve sonrada nitrata dönüştürülür. Daha sonra denitrifikasyon kademesinde anoksik şartlar altında azot gazı halinde sudan uzaklaştırılır.
    Fosfor Giderme: Fosfor bileşiklerini gidermek için kimyasal ve biyolojik metotlar ayrı ayrı veya birlikte kullanılır. Kimyasal arıtmada kimyasal maddeler kullanılarak yüksek pH değerinde fosfor, fosfat tuzları halinde çöktürülür. Biyolojik metotlarla fosfor arıtımı, biyolojik arıtma sırasında fosfatın mikroorganizmalarca alınması ile sağlanır.
    Filtrasyon: Biyolojik ve kimyasal arıtma işlemlerinde yeterince giderilemeyen askıda katı maddelerin ve kollidlerin tutulması amacıyla uygulanır.
    Adsorbsiyon: Suda çözünmüş maddelerin elverişli bir ara yüzeyde toplanması işlemidir.
    İyon Değiştirme: Endüstriyel atık su arıtımında kullanılan atık su bünyesinde istenmeyen anyon ve katyonların uygun bir anyon ve katyon tipi iyon değiştirici kolonda tutulması işlemidir.
    Ters Osmoz: Atıksuyun yeniden kullanılabilmesini sağlamak amacıyla, genellikle endüstriyel atık su arıtımında kullanılan çözünmüş inorganik ve organik maddelerin sudan uzaklaştırılması yada geri kazanılması amacıyla yüksek basınç uygulanan bir sistemdir.
    Ultrafiltrasyon: Yarı geçirgen membranların kullanıldığı ters osmoz işlemine benzeyen basınçlı membran filtrasyon metodudur. Bu yöntemde yağ/su emülsiyonu içerisinde disperse olan yağ damlacıkları ince bir membran yardımı ile filtre edilerek su fazından ayrılır. Ultrafiltrasyondan önce arıtılması düşünülen emülsiyonun bir ön arıtma işlemine tutulmasında fayda vardır. Bu işlem emülsiyon kırma maddeleri ile gerçekleştirilir ve yağ su fazı ayrılır.

Ileri arıtım konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ileri teknolojiyi kullanmak

İnnova'nın Hedefi İleri Teknoloji Yazar Duygu Kaya Salı, 26 Şubat 2008 Dünyadaki yenilenebilir enerji alanındaki teknolojik gelişmeleri Türkiye'de hizmete sunan Adanalı Innova Teknoloji firması, biyoetanol ve plastik atıktan dizel yakıt üretiminde yoğunlaşıyor. Yenilenebilir enerji ve çevre teknolojileri dünyada hızla gelişiyor. Türkiye'den çeşitli firmalar da, bu gelişmeleri takip edip yurt...
  2. Antibiyotiklerin konvansiyonel ve ileri atıksu arıtıma tesislerinde giderimi

merhabalar..uludağ üni.çevre mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim.bu dönemki proje dersimin konusu antibiyotiklerin konvansiyonel ve ileri atıksu arıtıma tesislerinde giderimi..bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan ve meslekdaşlarımdan yardım bekliyorum..şimdiden ilginize teşekkürler
  3. İleri Arıtma Üniteleri Tasarımı

Merhaba Arkadaşlar, İleri arıtma üniteleri olan Kum Filtresi, Aktif Karbon Filtresi, Su Yumuşatma, Kartuş Filtre, Ters Osmoz, Nanofiltrasyon, Ultrafiltrasyon, UV Lamba, vs. nin tasarlama hesaplamalarını referanslarıyla birlikte nereden bulabilirim? Bu sistemler bilgisayar programlarıyla hesaplanıyor fakat bana programı değil de hesaplamaları dediğim gibi açıklama ve referanslarıyla gerekli....
  4. ileri atıksu arıtma

ARKADAŞLAR ÇOK ACİL OLARAK İLERİ ATIKSU ARITMA tesisine ait bir iş akış şemasına ihtiyacım var yardımcı olabilecek olan var mı??
  5. ileri oksidasyon prosesi hakkında yardım

Merhaba arkadaşlar, Geçen dönem ileri oksidasyon prosesleri ile doğal organik madde giderimi konulu bitirme tezi aldım. ilk dönem boyunca ingilizce bir kitap çevirdim bu dönemde türkçe kaynaklarla yaptığım çevirideki eksik yerleri doldurup teze şekil vermem gerekiyor.DOM ve ileri oksidasyon prosesi ile ilgili elinizde türkçe kaynak varsa yardımcı olabilirmisiniz??