• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İleri Arıtma Üniteleri Tasarımı

burcins

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Arkadaşlar,
İleri arıtma üniteleri olan Kum Filtresi, Aktif Karbon Filtresi, Su Yumuşatma, Kartuş Filtre, Ters Osmoz, Nanofiltrasyon, Ultrafiltrasyon, UV Lamba, vs. nin tasarlama hesaplamalarını referanslarıyla birlikte nereden bulabilirim? Bu sistemler bilgisayar programlarıyla hesaplanıyor fakat bana programı değil de hesaplamaları dediğim gibi açıklama ve referanslarıyla gerekli. Örneğin; kum filtresi ..... debisi için nasıl hesaplanır, çapı, yüksekliği, kum, çakıl, antrasit miktarları neye göre hesaplanır, geri yıkama suyu debisi, hızı neye göre hesaplanır??
Elinde olan arkadaşlar varsa bilgi verirlerse çok memnun olurum.
Teşekkür ederim

Burçin Hanım tüm bunları içeren yerli bir kaynak bulmanız çok zor.. Yabancı kaynaklardan ve internet üzerinden kısıtlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ters Osmoz, Nanofiltrasyon, Ultrafiltrasyon hesaplamalarını elle yapmak neredeyse imkansız belirli hesaplamalarını yaparbilirsiniz ama hiç de akıllıca değil o kadar çok parametre varki ve formulasyonlar bir süre sonra içinden çıkılmaz derecede oluyor.. Örneğin RO da bir Fouling and Scaling hesaplamalarının sadece formülüne bakmanızı tavsiye ederim :) ardışık toplam ve faktoriyel işaretlerini burada yazamadığımdan gösteremiyorum. Ayrıca bu hesaplamalar kullandığınız membran türüne ve tipine bağlı olarak farklılık gösterebilir..

Kum filtresi, Aktif karbon ve yumuşatma hesapları kolaydır. Genelliklede program falan kullanılmaz. Kum filtresi ve Aktif karbonda önemli olan geçiş hızıdır. Buda Hidroliğin temel formulü Q=VxA dan hesaplanır. Filtreler için 10 nun üstüne çıkmaman önerilir. Aktif karbon için sudaki alınacak kirlilik önemlidir, Klor mu, organik mi vs.. ama ortalama olarak 5 gpm/sq. ft yi geçmezsen iyi edersin..

Örnek bi dosya ekledim bi göz at istersen ama sorduğun sorulara bakılırsa daha yolun çok başındasın :) Ama hiç moralin bozulmasın, zira gözünde büyüttüğünden çok daha kolay hepsi..

İYİ ÇALIŞMALAR

Ekli dosyalar

• ActivatedCarbonFiltration.pdf
    19.3 KB · Görüntüleme: 341
buçin hanım sizin ihtiyacınız olan hesaplar gerçekten de içinden çıkılacak hesaplar değil ama hesaplanmış kalıplar vardır bazı büyük firmaların ürün katologlarında bulabilirsiniz...hemen hemen her debiye uygun cihaz ve kapasiteleri hesaplanmış bi şekilde. Kolaya kaçmak gibi oluyor ama inanın çok zor hesaplar:(

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..
Gözüm korkmadı Murat Bey, ben bahsettiğiniz formullerle hesaplardım bütün sistemi ama gerek yok :) bütün bu hesaplamaları onca program duruken elle hesaplamak zaman kaybı olur diye düşünüyorum. Bana gereken aslında kaynak, referans..

Merhabalar;

Ultrafiltrasyon ve reverse osmos için hesaplamaların yapılacağı bilgisayar programları nelerdir ve bu programları nasıl kullanabilirim?