Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İleri biyolojik evsel atıksu arıtma tesisi fosfor giderimi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında zeybek tarafından paylaşıldı.

1. zeybek

zeybek CMNet Üyesi

Merhabalar arkadaşlar;
    İleri biyolojik evsel atıksu arıtma tesisinde fosfor giderimi için FeCl3 dozlaması oranı neye göre belirlerinir? Teşekkürler..

2. M. Çağrı Karabuğa

M. Çağrı Karabuğa CMNet Üyesi

Stokiyometrik olarak 56 gr Fe+3 ile 95 gr PO4-3 reaksiyona giriyor ama Fe(OH)3 oluşumundan dolayı stokiyometriye göre hareket etmek sağlıklı olmaz.En güzeli siz bir jar testi yapın deneme yanılmayla dozunuzu tespit edin.

3. zeybek

zeybek CMNet Üyesi

Jar testi yapmak için düzeneğimiz yok başka metodu varmı ilginize teşekkür ederim

4. M. Çağrı Karabuğa

M. Çağrı Karabuğa CMNet Üyesi

Düzeneğe ihtiyaç yok.P analizi yapabiliyorsanız manyetik karıştırıcıylada yaparsınız o da yoksa kaşıkla karıştırırsınız.Çamur oluşumunun bittiğine kanaat getirdiğinizde karışımı durdurup,çamurun çökelmesini beklersiniz.Sonra üst sıvıya P analizi yaparsınız.Stokiyometrik dozun biraz üstünden başlayarak dozunuzu kademe kademe artırarak istediğiniz giderimi sağlayan dozu tespit edebilirsiniz.

5. laboratuara numune gönderin

6. Alpaslan Yenici

Alpaslan Yenici CMNet Üyesi

Jar testi yapmak için gerekenler;
    1. Beher
    2. Pipet.
    3. kaşık :) kolay gelsin..

İleri biyolojik evsel atıksu arıtma tesisi fosfor giderimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Elazığ evsel atıksu arıtma tesisindeki fosfor formlarının belirlenmesi ve giderilmesi

Engin GÜRTEKİN ve Nusret ŞEKERDAĞ Fırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, Elazığ. egurtekin@firat.edu.tr Bu çalışmada; Elazığ Evsel Atıksu Arıtma Tesisindeki fosfor formları tayin edilerek, fosfor giderimi yönünde yapılabilecek iyileştirmeler tespit edilmiştir. Bu amaçla, tesisin girişinden, ön çökeltme havuzu çıkışından ve tesis çıkından numuneler alınmıştır....
  2. Evsel biyolojik arıtma tesisine aşırı azot giderimi

merhaba arkadaşlar evsel biyolojik arıtma tesisimiz aşırı kirlilik yükü olara azot girişi var projede toplam azot 50 mg/lt olarak kabul edilmiş ama kasım ayından beri 80-130 mg/lt azot girişim var bunu havalandırma havuzumda nitrifikasyon ve dentrfikasyon bölgeriyle oynayarak ve oksijen sıkı bir oksijen takibi yakalarak idare etemeye çalıştım bu güne kadar .ve bunun sonucunda havalandırma...
  3. Evsel atıksu arıtma tesisi azot fosfor giderimi

arkadaşlar bitirme projemde bir ilçenin evsel atıksu arıtma tesisini tasarlıyorum. Klasik aktif çamur yöntemine ilave olarak azot ve fosfor giderimi yapmam gerekiyor. Azot giderimi için kum tutucudan sonra denitrifikasyon ve nitrifikasyon havuzları düşünüyorum.ama fosforda ne tarz bir yol izlemeliyim bu şekilde bir projede çalışan ve ellerinde örnek bulunan arkadaşlardan da yardımlarını...
  4. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
  5. Paket biyolojik atıksu arıtma tesisi işletilmesi

Merhaba. Şantiyemiz içerisinde 150 kişilik ve 500 kişilik olmak üzere iki adet evsel nitelikli atıksu arıtma tesisi var. bunların işletilmesi ile ilgili tecrübeleri olanlar varmıdır? Bir çevre müh. olarak çalıştığım yerde atıksu arıtma tesisinde sorun olması sinirlerimi bozuyor. ayrıca arıtma tesisini kuran firma deşarj izni almamış o yüzden deşarj limitlerini tutturmam lazım. ancak şimdilik...