• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İlkelerle Liderlik

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
İlkelerle Liderlik Scott Sachs

Lider olabilmek için şu iki özelliğinizi geliştirmeniz gerekir: görevinizi yapmak için gereken yetkinlik ve insanları yönlendirip motive edebilmek. İyi bir lider olmanın temelinde, kararların sağlam bir ilkeler dizisi çerçevesinde alınması bulunur. Ben size öncelikle şu beş ilkeyi gözetmenizi öneriyorum:
1. Herkes saygıdeğerdir. Bir insan işini ne kadar kötü yapmış olursa olsun kendisine saygısızca davranmayın. Biri sizin beklediğiniz sonuçları üretememiş olabilir ama bunu herkese duyurmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, kendisiyle birebir çalışın ve sorunun neden kaynaklandığını araştırın. Eğer bir disiplin cezası gerekiyorsa bunun herkes tarafından bilinmesi hiçbir zaman doğru değildir. Çalışanlar insanca davranışlarınızı takdir edecekler ve sizi bir lider olarak göreceklerdir.
2. Her zaman dürüst ve doğru olun. Beklediğimiz sonuçların elde edilmediği durumlar mutlaka olmuştur. Ben pek çok insanın kendilerine verilen sayısal hedefleri tutturdukları görüntüsünü vermek için rakamlarla "oynadıklarını" ya da istenilen sonuçlara neden ulaşılamadığına ilişkin bir mazeret listesi hazırladıklarını gördüm. Birçok insan bu yolla bir süre için kurtulmayı başarır ancak sonunda şu iki durum ortaya çıkar: Mazeretler eskimeye başlar ve diğer insanlar bu kişilere saygılarını yitirirler.
3. Eğer yanlış bir şey varsa önlem alınmalıdır. Mazeretlere aldanmayın. Çalışanlardan biri bilerek bir yanlış yaparsa hızla önlem alınmalıdır. Eğer gerçekler uygunsuz bir davranışa işaret ediyorsa, hızlı ve adil davranın ve duygularınızı işe karıştırmayın.
4. Lider aynı zamanda bir eğiticidir. Her zaman birilerine yeni bir şeyler öğretin. Öğretmek bilgece sözler söylemek ya da bir konu üzerinde beraberce çalışmak gibi çeşitli biçimler alır. Bana göre bir liderin etkililiğini ölçmenin en iyi yolu, lider ofis dışındayken şirketin nasıl çalıştığını gözlemlemekten geçer. İnanıyorum ki eğitime önem veren bir lider zaman zaman şirket dışına çıkar ve şirket o yokken de gerektiği gibi çalışmaya devam eder. Bilginizi her düzeydeki çalışana aktarmak çok önemlidir.
5. Birileri sizi gözetliyor. Unutmayın ki, siz ekibiniz için bir rol modelisiniz. Bu ilke yukarıdaki dört ilkenin alt kümesidir. İnsanlar söylediklerinizden, nasıl söylediğinizden ve beden dilinizden ip uçları çıkaracaklardır. Bu beş ilkeyle birlikte yaşamayı alışkanlık haline getirin çünkü diğerleri sizin kendinizi farklı durumlarda nasıl idare ettiğinizi gözlemliyorlar. İşyerinde neşeli olun ve ekibinizle etkileşimde bulunun ancak unutmayın; herkes sizi izliyor.

Scott J. Sachs, The Signal’da operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısıdır.