Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İnce Izgara Hesabı

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Akif Güvercin tarafından paylaşıldı.

1. Akif Güvercin

Akif Güvercin CMNet Üyesi

mrb arkadaşlar Atıksularda ince ızgaradan ne kadar su geçtiğini nasıl hesaplarım acaba _???

ilginiz için şimdiden tşk eder Saygılar sunuyorum:)))

2. Erkan İnaç

Erkan İnaç CMNet Üyesi

Çubuk ızgaraların tasarımında aşağıdaki formül kullanılır:

Q= A.V.s/ (b+s)
    Burada:
    A : gerekli ızgara alanı, m2
    Q : maksimum debi, m3/s
    V : akış hızı, m/s, (genellikle 1,0 m/s seçilir)
    b : ızgara çubuk genişliği, mm
    s : ızgara çubukları arası net açıklık, m

3. Akif Güvercin

Akif Güvercin CMNet Üyesi

teşekkürler... benimki döner tambur ızgara ve bunun 1 saatte ne kadar su geçtiğini hesaplamam lazım verdiğiniz formul bu işlemi yapar mı_?

4. Erkan İnaç

Erkan İnaç CMNet Üyesi

eleklerden geçen debiyi hesaplaman için eleklerin giriş borusundan yararlanmak gerekir.akış hızını biliyorsanız boru çapından kesit alanına gidebilirsiniz.uğraş gerektiren başka bir önerim atıksuyunuzun döküldüğü terfi
    havuzu,dengeleme havuzunuzun hacminden yararlanmaktır.1 saatte doldurduğu seviyeyi görebilirsiniz.son olarak da portatif bir debi ölçer size yardımcı oalbilir sanırım :)

İnce Izgara Hesabı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Izgara tasarımı

elimde ızgara tasarımı ve kum tutucu ile ilgili dosya olan varsa atabilir mi?
  2. Biyolojik arıtma sepet ızgara atıklar

Arkadaşlar biyolojik terfi tankımızdaki sepet ızgaranın tutmuş olduğu katı atıkları evsel atık olarak mı bertaraf edeceğiz. Atık kodlarına baktım ama göremedim. Yardımcı olurmusunuz
  3. Sıvı toplama haznesi (ızgara tava)

Merhaba, Atık alanında atık akü/yağ için ızgara tava kullanan arkadaşımız var mı?
  4. Izgara tasarımı ve kanal yükseliği

merhaba arkadaşlar , ızgara tasarımı ve konulacak olan dikdörtgen kesitli kanalın yükseliğini nasıl bulabiliriz elinde dosya olan varsa paylaşabilirmi?