• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ingilizce

Görkem ÖZÇELİK

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
YILPORT KONTEYNER TERMİNALİ VE LİMAN İŞL. A.Ş.
Arkadaşlar çok merak ediyorum. İş hayatında ingilizcenin ne kadarını kullanıyorsunuz

ben ingilizcem var dedim patron iyi ama bize dokunuyor fazla maaş vermem dedi AB standartında bi firmadaysan kullanırsın yoksa bi önemi yok kendini ifade edecek kadar bil yeter:)

Açıkçası benim de iletişim kuracak kadar var ama hiç bir şekilde sorgulanmadı bu. Acaba yok mu? :)

Benim gözlemlemem şu şekilde arkadaşlar, yabancı sermayeli bir firmaya girip satış mühendisi olarak çalışan birkaç arkadaşım da var. Bunlar da daha çok endüstri mühendisleri felan, çevre mühendisi olupta böyle bir fırsatı yakalayan görmedim.

Ben ingilizce bir mülakata katılmıştım vakti zamanında, İtalyan Menşei li bir firma idi. Çok eğlenceli oluyor arkadaşlar, bence denemelisiniz :)
Sonrasında Autocadimi yeterli görmeyip selametle dedilerdi.

Kapalı çarşıda benden daha az eğitim almış ya da hiç almamış ve daha az kelime bilen pazarcılar turistlerle daha iyi konuşuyor. Neden mi çünkü o ona yeteni alıyor. Biz de gramerin içinde boğuluyoruz.

@Kübra Kayapınar

Benim de hep hatırladığım ama hiç hatırlamak istemediğim bir İngilizce mülakat tecrübem var. Ve fakat o bendeki nasıl bir şoktu öyle :eek: :D

İngilizce ya da hatta tek bir dil ile sınırlandırmayalım; yabancı dil önemli. Eğer ki yabancı menşeili bir firmada iseniz hele çok çok önemli. Hoş Türk firmadayız diyoruz ama öyle bir an geliyor ki; "Ahh bee, keşke azcık daha çalışsaydım, uğraşsaydım :kötü:" dediğimiz anlar çıkabiliyor karşımıza.

Velhasıl kelam; kullanırlığı fazla olan en az bir yabancı dili "iyi" öğrenmek lazım azizim. "İyi" dediysek de; past continuous tense'de was + ing mi kullanıyorduk, vay efendim present perfect continious tense'i Türkçe'ye nasıl çeviriyorduk diye değil; o dili azıcık da olsa "konuşabilmek" lazım.

@Burak Bilen o halde yakında bütün mekanların, lokantaların, kısaca ne kadar işletme vb. şeyler varsa hepsinin adını tamamen ingilizce görürüz herhalde. Yani kimse kusura bakmasın ama bir mekan veya işyeri açıp adını ingilizce kelimeyle süslemek, bana göre aşağılık kompleksinden başka bir şey değildir.

Çay House
Pilav House
Midye House
Yemek Center
Bilmem ne Shop
Bilmem ne Hotel
Bilmem ne Motel
Bilmem ne Restaurant
Bilmem ne show room
Bilmem ne tattoo room
Bilmem ne Store (futbol takımlarını bilirsiniz)

Şu hale bak sanırsın Birleşik Krallık'ta yaşıyoruz:

423434.jpg 111111111.jpg

Daha bir sürü var böyle dolu var. O halde Türkçe niye var? Bir de şöyle bir şey var:

trbz.jpg

Bulguru çok severim hem kilo yapmaz hem çabuk sindirilir yani çok faydalıdır. Burger King'e rakip olmak için mükemmel ama sırf şu king kelimesi yüzünden vasat bir girişim olmuş diyebilirim. Bulgur Kralı demek yerine Bulgur King nedir yani? Umarım mekanlardaki şu ingilizce yazılar tez zamanda düzeltilir.