• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İş Değiştirmek İçin 15 Sebep

Fatma Gül Es

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Ekli dosyayı görüntüle 11605

Çalışanlar 3'e ayrılır; ilk girdikleri şirketten emekli olanlar çalışma hayatı boyunca en çok 3-4 şirket tanıyanlar ve zırt pırt şirket değiştirenler. Eğer gerçekçi analiz yapabilirseniz size iş değişikliği için 15 sebep!

Çalışanlar 3’e ayrılır: İlk girdikleri şirketten emekli olanlar, çalışma hayatı boyunca en çok 3-4 şirket tanıyanlar ve zırt pırt şirket değiştirenler.

Bu biraz insanın yapısına, denk geldiği şirketin ortamına ve şartlarına, biraz da kısmete bağlı. Ne olursa olsun, çalıştığı işi ve şirketi terk etmek zor ve önemli bir karardır.

Eğer durumunuzu, kendinizi aldatmadan, gerçekçi bir şekilde analiz edebilirseniz, işte size şirket değiştirmek için 15 haklı sebep:

Çalıştığınız sektörün geleceği yok

Şirketinizde mutlusunuz, işinizi seviyorsunuz, maaşınız da tatmin edici… ama, ne yazık ki, şirketinizin durumu iyi olsa da, içinde bulunduğunuz sektör son demlerini yaşıyor.

Bir an önce (yaşınız çok geçmeden, sizin sektörde çalışan binlerce insan iş aramaya başlamadan…) davranıp, sektör değiştirmekte yarar var. Değiştirmişken bari geleceği olan bir sektör seçin!

Sektör iyi belki ama şirket gidici

Her çalışan, şirketin ‘sağlık durumu’ hakkında bilgi sahibi değildir. Herkes gerçeği duyup öğrendiğinde de, şirket ya batmış ya da batmak üzere demektir.

Eğer siz şirketin gidici olduğunu herkesten önce öğrenmek şansına sahipseniz (ayıptır söylemesi konuyu yaymadan) bir an önce kaçmanızda yarar var. Zaten kötü durumda bir şirkette çalışmak çok zordur.

Sektör iyi, şirket iyi, siz gidicisiniz

Stres, yorgunluk, depresyon… burn out yakın demektir. Sektörün, şirketin yahut da yaptığınız işin sonucu, çökmek üzere olabilirsiniz. Önce, sorunları gidermek için üstlerinizle bir konuşmayı deneyin.

Ama kötü alışkanlıkları değiştirmek zordur. Bir yandan da, eğer bıçak kemiğe dayanmadıysa, çok telaş etmeden bulabileceğiniz en iyi işi araştırın. Sağlık herşeyden önemlidir!

Şirketin stratejisi artık size ters

Yönetim stratejilerini her çalışan beğenecek, patronun kararlarıyla hemfikir olacak diye bir şart yok elbette. Hatta bu işler pek çok çalışanı hiç mi hiç alakadar etmez.

Ama eğer, stratejik kararlar bulunduğunuz görev sebebiyle çalışma şeklinizi, üstlerinizle ve diğerleriyle çalışmanızı zora sokuyorsa, şansını başka yerde deneyin. İşinizden ve şirketinizden soğumaktansa…

Amirinizle çalışamaz hale geldiyseniz

Çalışma hayatında anlaşmazlıklar, sürtüşmeler olabilir. Ama bazen bir amirinizle öyle ters düşersiniz ki, hem çalışma ortamı yaşanmaz hale gelir, hem de kariyeriniz zarar görmeye başlar.

Önünüzü keser, yapamayacağınız görevler verir, yükselmenizi önler. Hem vakit hem irtifa kaybedersiniz. Yenilgi hissini sineye çekip, başka bir iş aramak daha iyidir.

Arkadaşlarınız bir bir gemiyi terk ediyor

Çalışma arkadaşlarınız birer birer ve sessizce kaçıyorlar. Kimseyi yargılamıyorsunuz ama farelerin batmakta olan gemiyi terk ettiği hissine kapılıyorsunuz.

Gemisiyle batmak kaptandan beklenir belki, ama siz de, çok geç olmadan (sona kalıp dona kalmadan) filikalardan birine atlasanız iyi olur. Çünkü zaten çalışma ortamı bu saatten sonra nasılsa bozulacaktır.

Zam talepleriniz sürekli geri çevriliyor

Yıllardır talep etmenize rağmen, zam alamıyorsunuz. Tamam 2007’de yeniden yapılandık, 2008’de kriz vardı, 2009’da toparlanmaya çalışıyorduk… e yeter ama değil mi?

Eğer ücretinizden gerçekten şikayetçiyseniz, zam ümidi de kalmadıysa, çare izin istemek olabilir. Yeni bir şirket, yeni bir patron, kaybettiğiniz pazarlık gücünü yeniden kazanabilirsiniz.

Çok daha fazla kazanmanız gerekirdi

Tamam, her yıl zam alıyorsunuz, yönetim iyi niyetli, güleryüzlü… ama yaptığınız işin karşılığı bu değil. Diğer şirketler aynı işe çok daha fazla maaş veriyor.

Ve fark kapanmadığı gibi, giderek açılıyor. Yeniden ‘piyasaya çıkma’ ve değerini arama zamanıdır. Önce iyice araştırarak elbet.

Geldiniz ve bir yerde tıkandınız

Her şirket, her çalışanına beklediği kariyer ve yükselme fırsatlarını sunmaz. Mesela bir aile şirketinde makamlar sınırlı, koltuklar (akrabalarca) kapılmış olabilir.

Yahut müdürünüz 40 yıl aynı görevde kalıp önünüzü tıkayabilir. Yahut aynı görev için 10 kişi sıradadır. Böyle vakit kaybetmek istemiyorsanız, kariyerinizi düşünüyorsanız, pazara çıkmakta yarar var.

Yaptığınız iş size çok hafif geliyor

Öğrenmek, ilerlemek, tecrübe kazanmak için bu işe evet demiştiniz. Eh yıllar geçti, artık tamam, diyorsunuz. Göreceğimi gördüm, öğreneceğimi öğrendim, bir büyük vitese atmanın zamanıdır.

Bu, özellikle çalışma hayatına yeni atılanlar için böyledir. Özellikle de size hâlâ stajyer yahut çömez muamelesi yapılıyorsa.

Eğer aynı şirkette Daha iyi bir imkan yoksa, baybay! Daraldınız, nefes alamıyor gibisiniz
Yıllardır aynı şirket, aynı insanlar, rutin hale gelen aynı iş; heyecanınızı kaybettiniz.

Tamam işi otomatiğe bağladınız, gözünü kapalı yapıyorsunuz ama, ‘Ya abi ben burada ne yapıyorum ya!’ tadına geldiniz. O zaman, sıkıntıdan patlamaktansa, ‘zaman öldüreceğim’ diye ağır ağır ölmektense, zorlanmayı göze alıp sektör değiştirmek, iş değiştirmek gerekir.

Başka işler öğrenmek istiyorsunuz

Yeni beceriler edinmek, yeni şeyler öğrenmek, yani mesleğinizde daha iyi olmak istiyorsunuz. Ama bulunduğunuz görev, şirketteki kariyer imkanları buna elvermiyor.

O zaman başka bir ‘merdiven’e atlamak gerekebilir. Tabii gitmeden önce, yöneticinizle iyi bir kariyer pazarlığı yapmakta fayda var. Belki beklemediğiniz bir önerisi olur size!

Kendinize daha çok zaman istiyorsunuz

Evlendiniz yahut bir çocuğunuz oldu, özel hayatınıza daha çok vakit ayırmanız gerekti. Yahut, özel hayatınızda değişiklik yok, ama mesai çaktırmadan ağır ağır uzadıkça uzadı.

İlk yapacağınız, zamanınızı daha iyi kullanmayı denemek. İşi zamanında bitirmek, bazı işleri evden yapmak vs. Ama olmadı, yetmedi. O zaman, şartlarınıza daha uygun bir iş bakacaksınız.

Piyasada sizin gibilere ihtiyaç var

İş değiştirmemek güvenli, rahattır ama bazen piyasa bastırır, sizi tahrik eder. Mesela CV’niz İK’cıların ilgisini çekiyorsa yahut ‘kelle avcıları’ devreye girdiyse.

Önce hoşunuza gidiyor, sonra ‘Şartlar neymiş, bir bilelim’ filan diyorsunuz. Ola ki sonunda dayanamayıp ‘maceraya’ atılacaksınız. Aslında çok riskli de değil, demek ki profiliniz talebe cevap veriyor!

Size hayallerinizdeki iş teklif ediliyor

Ne zaman gideceğini bilmek kadar, nereye gittiğini bilmek de önemli. Bazen işinizden memnunken, hiç aklınızda yokken, bir teklifle hayatınız değişebilir.

Bu durumda en zoru, acele karar verme gereğidir. Çünkü aslında gitmeye niyetiniz de yoktur, hazırlıksızsınızdır. Tabii sonunda, ‘niye gittim’ diye de ‘niye gitmedim’ diye de yanabilirsiniz!
(Kaynak: Journal du Net)

Kaynak : Yenibiris.com

Hani bazen insanlar kafalarındaki bazı düşünceleri kendilerine bile itiraf edemezler ya; işte biz de belki o durumda olan arkadaşlarımız vardır diye yardımcı olmaya çalışıyoruz. ;)

O kadar mantıklı sorular ve sebepler sıralanıyor ki insan ister istemez durup; acaba doğru işte mi çalışıyorum? sorusunu aklına getiriyor, içinde bulunduğu şartları sorgular oluyor :)

Şaka bir yana o konuda bir teşvik yok,etrafımda tanıdığım tanımadığım insanların çoğu yaptığı işten/çalışma şeklinden/ortamından memnun değiller.Bu her sektörde böyle.Zaten kariyer bölümüne bakarsanız kariyer ile ilgili acısıyla tatlısıyla her türlü konudan bahsediyoruz.
Şu an anket yapsak 'Kimler iş değiştirmek istiyor?' diye eminim katılım azımsanacak kadar olmayacak. Tabii bu anket çok da doğru olur mu bilmem çünkü şu an bu soruya cevap verecek olanların hepsinin mevcut birer işi var ve bu ne kadar doğru olur bilemem.

Uzmanlar bir işte 4 yıldan fazla çalışmamayı öneriyor. Hem kişinin işe olan heyecanının tükenmemesi hem de iş verenin çalışana olan anlayış ve özverisinin bitmemesi için. Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu Amerika ve Avrupa'da gelişmiş ülkelerde yaygın. Orada şartlar ve olanaklar farklı. Dinamizmi tutmak açısından uzmanlar bu şekilde söylüyor. Diyelim ki yeni mezun değilsiniz, piyasada belli bir tecrübeniz var.A firması tatmin olmayacağınız bir ücretle çalıştırırken B firması o ücretin iki katını verirse şayet ne yapardınız? Amerika'da Avrupa'da yaygın dedik; Türkiye'de böyle bir olanağınız var ise duyduklarıma ve gördüklerime göre ruh sağlığını kaybetme aşamasına kadar gelmiş olan çalışanların emekli olana kadar aynı iş yerinde kalmaları ne kadar mantıklıdır? Bu konunun ucu bucağı yok. Her insanın farklı hikayesi vardır. Bir yaşam standartı vardır. Sadık eleman kime neye göre sadıktır? O anki şartlar nelerdir? Türkiye'nin durumu nedir? O piyasanın durumu nedir? Aynı zamanda bulunduğunuz firmanın durumu (kar/zarar veyahut firmanın batma sürecine girmiş olması) nedir?

Bakın size bir örnek vericem:
Yakinen tanıdığım biri bu;firmanın batma sürecine girdiğini hissediyor ve ilk iş yeri olduğu için gözünü orda açtığı için firmayı en son terkedenlerden yani kapanışını dahil izleyen biri.Ne oldu biliyor musunuz?Ondan önce durumu anlayıp işten ayrılanlar şu an daha iyi konumda.Bu örnekler farklılaştırılıp çoğaltılabilir.

Bunların yanı sıra sürekli iş değiştirmenin hem insanın kendisini hem de müstakbel işvereni olumsuz etkileyeceğini belirtmek isterim.

@Tuğba CABİ

Buna benzer bir durum yaşıyorum yeni mezun sayılırım 1 yıl oldu. Başlangıçta bir arıtma firmasında çalışıyordum şimdi Kesintisiz güç kaynakları ile ilgili büyük bir firmada satış mühendisliği yapıyorum. Şuan ki işimde mutluyum ama elektrik müh. hitap eden bir işteyim. Bazen ben burada ne yapıyorum diyorum ama uzun vadede düşününce çevre müh. alanında da satış müh. olarak çalışabileceğim büyük firmalar var bunu düşünüp kendimi avutmaya çalışıyorum.