Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İş görüşmesinde her soruya yanıt vermek zorunda değilsiniz..

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  iş-görüşmesi.gif


  Söyleşiyi yapan kişinin röntgen bakışının sınırları olmalıdır. İş görüşmesinde yöneltilen sorular çalışma performansı veya iş ilişkisi ile bağlantılı olmalıdır. Özel alana giren soruları yanıtlamak zorunda değilsiniz. 'Kabul edilemez soru'larda gerçek niyetlerinizi gizlediğinizde veya kısaca gerçeği söylemediğinizde sizi kimse suçlayamaz.


  Aşağıda belirtilen konulara ilişkin sorular kabul edilemezdir:

  • Sağlık durumu
  • Hamilelik
  • Sabıka
  • Özel mali durumlar
  • Parti mensubiyeti
  • Din mensubiyeti
  • Sendika mensubiyeti

  Sağlık durumu
  Sağlık durumu ile ilgili olan sorularda yargı erkine göre bir menfaat tartımı yapılmalıdır. Sadece işletmede çalışan diğerlerinin hayatı ve sağlığı için bir tehdit söz konusu ise işveren bilgi alma hakkına sahiptir.

  Borç ve mali durumlar
  Prensip olarak mali durumlar özel bir meseledir. Ancak finans bölümünde güvenirlik isteyen bir pozisyonun doldurulması söz konusu ise, söyleşiyi yapan kişi, özellikle borçlar söz konusu olduğunda, sorular sorabilir.

  Parti ve Din mensubiyeti
  Bir partiye veya bir dine mensup olup olmadığınız veya hangi partiye veya dine mensup olduğunuz söyleşiyi yapan kişiyi ilgilendirmemeli. Ancak bu tür mensubiyetler şirket akışını bozmamalıdır.

  Hamilelik
  Bir hamileliğin söz konusu olup olmadığına ilişkin bir soru kanunlara aykırıdır; bu nedenle inkar edilebilir. Doldurulacak pozisyonda hamilelerin çalışması uygun değilse (örn. yük kaldırma) bu soru yöneltilebilir.

  Sabıka/İşlenen Suçlar
  Güvenirlik aranan bir pozisyon söz konusu değil ise, işlenen suçlara ilişkin bir soruya bir karşı soru ile yanıt verebilirsiniz: örneğin: ‘bu sorunun benim iş başvurum ile bağlantısı nedir’. Ya da kısaca şu yanıtı verebilirsiniz: ‘bu soru bana fazla özel geldi’.

  Evlenme ve çocuk isteği
  Bu soru ne kadınlara, ne de erkeklere yöneltilebilir. Bu sorulardan dolayı bir dezavantaj ortaya çıkarsa, bu sorular geçerli kanunu ihlal etmiş olur.

  ****üel eğilimler
  Çalışanların ****üel eğilimleri işvereni hiçbir surette ilgilendirmemelidir. Bu ****üel eğilimler nedeniyle hiçbir surette dezavantajlar da oluşmamalıdır.

  iş-görüşmesi.gif
   
  Mürüvet Hazel Öztekin bunu beğendi.
İş görüşmesinde her soruya yanıt vermek zorunda değilsiniz.. konusuna benzer içeriklerimiz
 1. İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata

  İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata Çok iyi hazırlanmış bir özgeçmişe sahip olsanız da eğer görüşme sırasında iyi bir performans gösteremezseniz bu özgeçmişin hiçbir değeri yoktur. Maalesef bu sıkça karşılaşılan bir durum. İş arayanlar bazen mükemmel bir özgeçmiş gönderirler ancak görüşmede çuvallarlar... Kariyer koçu Carole Martin'in...
 2. Tam zamanlı isg uzmanı çalıştıran firma isgb kurmak zorunda mı?

  tam zamanlı isg uzmanı çalıştıran firma isgb kurmak zorunda mı? tam zamanlı çalıştırma zorunluluğu yok ama çalıştırıyor.
 3. Çevre görevlilerinin katılmak zorunda olduğu bakanlık eğitimleri..

  "Çevre Görevlisi, Çevre yön. Bir. ve Çevre Dan. Fir. Hakk." yönetmeliğinin 15. maddesinin 2. fırkasında da geçtiği üzere: "(2) Çevre görevlileri tarafından yapılacak vize baş vurularında 17 nci madde gereğince eğitim alındığına dair belgenin sunulması zorunludur." Eğitim almak ve belgelemek zorundayız. Bu eğitimlerden nasibini alan var mı? veya hakkında bilgisi olan var...