Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İş görüşmesinde her soruya yanıt vermek zorunda değilsiniz..

Konu, 'ARŞİV' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  iş-görüşmesi.gif


  Söyleşiyi yapan kişinin röntgen bakışının sınırları olmalıdır. İş görüşmesinde yöneltilen sorular çalışma performansı veya iş ilişkisi ile bağlantılı olmalıdır. Özel alana giren soruları yanıtlamak zorunda değilsiniz. 'Kabul edilemez soru'larda gerçek niyetlerinizi gizlediğinizde veya kısaca gerçeği söylemediğinizde sizi kimse suçlayamaz.


  Aşağıda belirtilen konulara ilişkin sorular kabul edilemezdir:

  • Sağlık durumu
  • Hamilelik
  • Sabıka
  • Özel mali durumlar
  • Parti mensubiyeti
  • Din mensubiyeti
  • Sendika mensubiyeti

  Sağlık durumu
  Sağlık durumu ile ilgili olan sorularda yargı erkine göre bir menfaat tartımı yapılmalıdır. Sadece işletmede çalışan diğerlerinin hayatı ve sağlığı için bir tehdit söz konusu ise işveren bilgi alma hakkına sahiptir.

  Borç ve mali durumlar
  Prensip olarak mali durumlar özel bir meseledir. Ancak finans bölümünde güvenirlik isteyen bir pozisyonun doldurulması söz konusu ise, söyleşiyi yapan kişi, özellikle borçlar söz konusu olduğunda, sorular sorabilir.

  Parti ve Din mensubiyeti
  Bir partiye veya bir dine mensup olup olmadığınız veya hangi partiye veya dine mensup olduğunuz söyleşiyi yapan kişiyi ilgilendirmemeli. Ancak bu tür mensubiyetler şirket akışını bozmamalıdır.

  Hamilelik
  Bir hamileliğin söz konusu olup olmadığına ilişkin bir soru kanunlara aykırıdır; bu nedenle inkar edilebilir. Doldurulacak pozisyonda hamilelerin çalışması uygun değilse (örn. yük kaldırma) bu soru yöneltilebilir.

  Sabıka/İşlenen Suçlar
  Güvenirlik aranan bir pozisyon söz konusu değil ise, işlenen suçlara ilişkin bir soruya bir karşı soru ile yanıt verebilirsiniz: örneğin: ‘bu sorunun benim iş başvurum ile bağlantısı nedir’. Ya da kısaca şu yanıtı verebilirsiniz: ‘bu soru bana fazla özel geldi’.

  Evlenme ve çocuk isteği
  Bu soru ne kadınlara, ne de erkeklere yöneltilebilir. Bu sorulardan dolayı bir dezavantaj ortaya çıkarsa, bu sorular geçerli kanunu ihlal etmiş olur.

  ****üel eğilimler
  Çalışanların ****üel eğilimleri işvereni hiçbir surette ilgilendirmemelidir. Bu ****üel eğilimler nedeniyle hiçbir surette dezavantajlar da oluşmamalıdır.

  iş-görüşmesi.gif
   
  Mürüvet Hazel Öztekin bunu beğendi.

Related Contents

20161216_113306.jpg
Arkadaşlar merhaba, Yeni mezun çevre mühendisi bir arkadaşımın çevre görevlisi belgesi başvurusunu yaparken e imza (e tuğradan aldık) ekteki gibi sürekli hata veriyor. Ne yapmamız gerektiği...
upload_2016-12-16_10-53-36.png
@Olgaç Sürmelihindi Tebliğ kapsamı aşağıdadır. Kapsam dışında olan atıkları eklemişsiniz. Artık bu konuyu kapatabilir misiniz? Konuşma üsluplarınızdan da bıkkınlık geldi artık. Amaç artık farklı...
adsorbsiyon 1.jpg
Sınavımla ilgili bu birbirine benzer 2 soru var fakat nasıl bir yol izliceğimi ve adsorbsiyon eğrilerinden nasıl sonuç elde edileceği konusunda bi sorun var. Nasıl ilerletebilirim acaba ?[ATTACH]...