Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İş güvenliği onaylı defteri

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında ipek sağır tarafından paylaşıldı.

1. ipek sağır

ipek sağır CMNet Üyesi

İş yerinde olagan toplantılarımızın gündem ve kararlarını A4 kağıdına yazıp karar defterimize yapıştırıyoruz ancak karar defterimiz noter onaylı degil.İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliginin 5. maddesi 6. bentinde derki:
    "(6) İşyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının; onaylı deftere iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yazacağı tedbir ve önerilerin yerine getirilmesinden ve defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren veya işveren vekili sorumludur. Onaylı defter; seri numaralı ve kendinden kopyalı olur ve Genel Müdürlüğe, işyerinin bağlı olduğu Bakanlığın ilgili bölge müdürlüğüne veya notere her sayfası onaylattırılır. Defterin aslı işveren, suretleri ise işyeri hekimi ve/veya iş güvenliği uzmanı tarafından muhafaza edilir. Bu defterin, istenmesi halinde, iş müfettişlerine gösterilmesi zorunludur."

sormak istediğim sey kurul defterinden ayrı bi sekilde sadece tespit ve önerilerin olduğu bir defter mi olacak bu konuda bilgisi olan var mı? Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.

2. Faruk Far

Faruk Far CMNet Üyesi

Bizim firmada Toplantı notları (ISG Kurul defteri de olabilir sanirim) notları ayrı ayrı tutuluyor. Kurula ait Toplantı Notları hazırlanıyor ve katılan herkes imzalıyor. Kurul Yonetmeliği Md.8 tutanak tutulur diyor..
    Kurulda ele alınan konular ve kararlar +doktor ve isguvenligi uzmani tesbitleri şantiyedeki tüm tesbit ve öneriler "Onaylı Defter"e yazılıyor.Hizmet Yonetmeligi Md.5 Onaylı defteri daha geniş tutmuş.
    Benim bildiklerim bu şekilde..

ipek sağır bunu beğendi.
  3. ipek sağır

ipek sağır CMNet Üyesi

Faruk bey teşekkür ederim.Ancak hala süphelerim var çünkü kararları da yazınca bildigimiz kurul defterine ilave olarak tespit ve onerilere sadece geniş yer vermiş oluyoruz ve her ay tespit ve öneri defteri (onaylı defter kastım )farklı bi defter olmuyor tek defter tutulamaz mı ?

4. Fecriati

Fecriati CMNet Üyesi

Burda bahsedilen kurul karar defteri değil, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin firmada tespit ettiği eksikliklerin yazılı olduğu belgedir. Defter olması gibi bir zorunluluk yok belli bir matbu formatta tutanak şeklinde de tutulabilir ve notere onaylatılabilir.

5. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Tespit öneri defteri 3 nüshadır,birini uzman diğerini işyeri hekimi alır.Son nüshada defterde kalır ve işverence saklanır.Kurul kararlarını;ister bir defter tutarak yazın ister tutanak hazırlayın ve tüm üyelere imzalatın.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik
    Çalışma Usulleri
    Madde 8
    f) Her toplantıda, görüşülen konularla ilgili alınan kararları içeren bir tutanak düzenlenir. Tutanak, toplantıya katılan başkan ve üyeler tarafından imzalanır ve gereği yapılmak üzere işverene bildirilir. İmzalı tutanak ve kararlar sırasıyla özel dosyasında saklanır.

ipek sağır bunu beğendi.
  6. Faruk Far

Faruk Far CMNet Üyesi

"Tesbit Oneri defteri" 3 nusha derken Uygulamanızı acabilir misiniz.
    1 asıl defter tutuluyor= kopyaları 1 kopya Doktor +1 kopya isguvenligi (ve Asıl defter isverende duruyor)
    3 nusha derken ozel bir defter mi hazırladınız?

7. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri piyasada satılmaktadır.Genellilke OSGB ler kendileri bastırıp,firmalarına verir,onlarda müdürlüğe veya notere her sayfasını onaylatarak,işyerinde bulundurur.
    Noterler bile o defteri satıyormuş,diye duydum.Sizde bastırabilirsiniz.Kırtasiye firmasının reklamı gibi olacak ama,deftere ait fotoğraflar var verdiğim linkte
    http://isguvenligidefteri.com/resimler.html

alix bunu beğendi.
  8. Faruk Far

Faruk Far CMNet Üyesi

guzel dusunmusler..benim gibi bilmeyen arkadaslar icin de bilgi faydali oldu.
    Tesekkur ederim Tugba hanim..

9. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Rica ederim.Kolay gelsin.

10. emretavsan2

emretavsan2 CMNet Üyesi

tuğba hanım firmamı tavsiye ettiğiniz için teşekkür ederim. Etik olmayacağından ve forumun amacının dışına kaçacağından ötürü firma sahibi olarak benim böyle bir paylaşım yapmam doğru olmazdı ama siz dostlarımızın tavsiye niteliğinde böyle paylaşımlar yapması bizi hem mutlu etti hem de gurulandırdı.

İsteyen arkadaşlara yardımcı olacağımı bu vesile ile belirtmek isterim firma ismi, web adresi vs. bir paylaşım yapmıyorum fakat ulaşılması açısından mail adresimi paylaşayım dileyenler defterlerin temini için kolaylıkla tedarik emek adına bana bu adresten ulaşabilirler. niembe@gmail.com

Saygılarımla

11. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

artık cevremuhendisleri.net üyelerine defter vb. konularda avantaj sağlamasını diliyoruz Emre Bey :)

12. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Tuğba hanıma katılıyorum. Defteri tanıtan bir konu açarsanız çok faydalı olacaktır. Niçin lazım bu defter? Yasal gerekliliği nedir? (Hangi yasa maddeleri kullanımını zorunlu koşuyor) cevremuhendisleri.net indirimi ne kadar :D Bu konularda aydınlatırsanız memnun oluruz..

13. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

Tuğba hanım merhaba,
    Ben direk olarak kouya gireceğim çünkü inanılmaz bir muallakta yaşanıyor şu anda. Konu Tehlike sınıfının belirlenmesi bunula ilgili 25.11.2009 tarihli tebliğ var fakat 4857 sayılı kanun iptal olduğu için bunun da iptal olduğu söyleniypr diğer bir yandan muhasebecilerin kullandığı bir sistemde iş kolu belirleme ve pirim ödeme de belirlenen bir tehlike sınıflandırması var o d roma rakamlarıyla yapılan bir sınıf belirlemesi. yükümlülüklerimizi belirleyeceğiz fakat net bir referans bulamıyorum. bu arada faaliyet materyallerin geri kazanımı başlığı altında hurdaların ayrıştırılması, parçalanması dır. Yardımcı olursanız çok büyük sevaba gireceksiniz:)

14. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

SGK kısmında bir sınıf varmış ancak o bizim buradaki sınıfımızı belirlemiyor.Mevcut tebliğ yenisi gelene kadar kullanılıyor.Yeni tebliğin taslağı şu an gündemde Tebliğ taslağına göre ;"Tasnif edilmiş metal atıklar, hurdalar ve diğer parçaların genellikle mekanik veya kimyasal değişim işlemleri ile geri kazanılması" maddesinden çok tehlikeli sınıfta olabilir firmanız yine sizinde incelemenizde fayda var.
    Ben emin olmadığım firmaların bakanlık veya bölge müdürlüklerinden tehlike sınıflarını belirlemeye dair görüş almasını öneriyorum.
    Sevaba girmişimdir herhalde :)

15. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

:) Sevaba girdiniz şu konuyada açıklık getirebilirsek beraber daha çok gireceğinizden eminim:)
    Yeni iş kanununa göre ISG danışmalığı yalnızca OSGB lerden alınabilir ya da Tesisin kendi bünyesindeki C sınıfı uzmanı tarafından yapılabilir diye sürekli okuyoruz. Bu durum netleşmiş midir yani Herhangi bir danışmanlık firmasından alınan ISG danışmalık sözleşmelerini iptal etmek gerekir mi sizce. Bazı danışmanlık firmaları(OSBG) olmayanlar yönetmeliklerin çıkmamasından ve iş kanununun tam anlamıyla yürürlüğe girmediğinden dolayı danışmalıklarının hala geçerli olduğunu savunuyor sizce?

16. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

Kanun No. 6331 Kabul Tarihi: 20/6/2012

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri

MADDE 6 (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve g[FONT=Times]üvenli[FONT=Times]ği hizmetlerinin sunulmas[FONT=Times]ı i[FONT=Times]çin i[FONT=Times]şveren;

a) [FONT=Times]Çal[FONT=Times]ışanlar[FONT=Times]ı aras[FONT=Times]ından i[FONT=Times]ş g[FONT=Times]üvenli[FONT=Times]ği uzman[FONT=Times]ı, i[FONT=Times]şyeri hekimi ve di[FONT=Times]ğer sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ık personeli g[FONT=Times]örevlendirir. [FONT=Times]Çal[FONT=Times]ışanlar[FONT=Times]ı aras[FONT=Times]ında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmamas[FONT=Times]ı h[FONT=Times]âlinde, bu hizmetin tamam[FONT=Times]ın[FONT=Times]ı veya bir k[FONT=Times]ısm[FONT=Times]ın[FONT=Times]ı ortak sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ık ve g[FONT=Times]üvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmas[FONT=Times]ı h[FONT=Times]âlinde, tehlike s[FONT=Times]ın[FONT=Times]ıf[FONT=Times]ı ve [FONT=Times]çal[FONT=Times]ışan say[FONT=Times]ıs[FONT=Times]ı dikkate al[FONT=Times]ınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi [FONT=Times]üstlenebilir.

b) G[FONT=Times]örevlendirdikleri ki[FONT=Times]şi veya hizmet ald[FONT=Times]ığı kurum ve kurulu[FONT=Times]şlar[FONT=Times]ın g[FONT=Times]örevlerini yerine getirmeleri amac[FONT=Times]ıyla ara[FONT=Times]ç, gere[FONT=Times]ç, mek[FONT=Times]ân ve zaman gibi gerekli b[FONT=Times]üt[FONT=Times]ün ihtiya[FONT=Times]çlar[FONT=Times]ın[FONT=Times]ı kar[FONT=Times]şılar.

c) [FONT=Times]İşyerinde sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ık ve g[FONT=Times]üvenlik hizmetlerini y[FONT=Times]ür[FONT=Times]ütenler aras[FONT=Times]ında i[FONT=Times]ş birli[FONT=Times]ği ve koordinasyonu sa[FONT=Times]ğlar.

[FONT=Times]ç) G[FONT=Times]örevlendirdikleri ki[FONT=Times]şi veya hizmet ald[FONT=Times]ığı kurum ve kurulu[FONT=Times]şlar taraf[FONT=Times]ından i[FONT=Times]ş sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ığı ve g[FONT=Times]üvenli[FONT=Times]ği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yaz[FONT=Times]ıl[FONT=Times]ı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirir.

d) [FONT=Times]Çal[FONT=Times]ışanlar[FONT=Times]ın sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ık ve g[FONT=Times]üvenli[FONT=Times]ğini etkiledi[FONT=Times]ği bilinen veya etkilemesi muhtemel konular hakk[FONT=Times]ında; g[FONT=Times]örevlendirdikleri ki[FONT=Times]şi veya hizmet ald[FONT=Times]ığı kurum ve kurulu[FONT=Times]şlar[FONT=Times]ı, ba[FONT=Times]şka i[FONT=Times]şyerlerinden [FONT=Times]çal[FONT=Times]ışmak [FONT=Times]üzere kendi i[FONT=Times]şyerine gelen [FONT=Times]çal[FONT=Times]ışanlar[FONT=Times]ı ve bunlar[FONT=Times]ın i[FONT=Times]şverenlerini bilgilendirir.

(2) 4/1/2002 tarihli ve 4734 say[FONT=Times]ıl[FONT=Times]ı Kamu [FONT=Times]İhale Kanunu kapsam[FONT=Times]ındaki kamu kurum ve kurulu[FONT=Times]şlar[FONT=Times]ı; i[FONT=Times]ş sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ığı ve g[FONT=Times]üvenli[FONT=Times]ği hizmetlerini, Sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ık Bakanl[FONT=Times]ığına ait d[FONT=Times]öner sermayeli kurulu[FONT=Times]şlardan do[FONT=Times]ğrudan alabilece[FONT=Times]ği gibi 4734 say[FONT=Times]ıl[FONT=Times]ı Kanun h[FONT=Times]ük[FONT=Times]ümleri [FONT=Times]çer[FONT=Times]çevesinde de alabilir.

(3) Tam s[FONT=Times]üreli i[FONT=Times]şyeri hekimi g[FONT=Times]örevlendirilen i[FONT=Times]şyerlerinde, di[FONT=Times]ğer sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ık personeli g[FONT=Times]örevlendirilmesi zorunlu de[FONT=Times]ğildir.[/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]

17. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

Teşekkür ederim bende İş kanunun 6. maddesine dayanarak netleşmek amaçlı sormuştum, bu durumda Çevre danışmalık firması ile olan sözleşmenin iptali gerekiyor sanırım çünkü birşey ifade etiyor bu durumda her nekadar Danışmanlık firmaları kabul etmesede.

18. kesinlikle katılıyorum size iptal edin.

19. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

danışmanlık firmaları nın hizmeti yasal yükümlülüklerini karşılamayacak.Zaten onlarda uzmanları gönderiyorlar,firma onları sigortalıyor..nasıl yetki buluyorlarsa,olan uzmanlara oluyor....
    bir müddet daha yapılabilecek,ancak sonrasında ya OSGB ya bireysel yada tam zamanlı bulunduracak firmalar

20. emretavsan2

emretavsan2 CMNet Üyesi

30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6331 No’lu İş Sağlığı
    Güvenliği Kanunu’nun ve 27 Kasım 2010 tarihli 27768 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan
    1- İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
    2- İşyeri Hekiminin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
    3- İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği

kapsamında bu defterin tutulması gerekiyor.
    İlgili yönetmeliklerde "ONAYLI DEFTER" olarak geçiyor ve defter tarif ediliyor. Kurul Karar Defteri (Bildiğimiz karar defteri aslında) karıştırılmamalı zira

Kurul Karar Defterine: Kurulun toplantı sonucu aldığı kararlar yazılıyor
    İş Güv. Tespit ve Öneri Defteri yani Onaylı Deftere: İş yerinde İş Güv. Uzmanı veya hekimin gördüğü eksikler tespitler işverene bir tebliğ bir tutanak olarak yazılıp imzalatıyor ve asıl suret işverende vi diğer kopyalardan birisi iş güv. uzmanında diğeri de iş yeri hekiminde kalıyor.
    Defter Notere onalattırılıp her sayafanın arkası mühürlü olduğundan dolayı resmi bir delil niteliği kazanmış oluyor.

Burada fiyat vs. zikretmenin etik olmayacağını düşünüyorum ve bundan dolayı fiyat vermiyorum ama bize ulaşan arkadaşlara fiyat konusunda yardımcı olacağımı bilmelerini isterim. Mailim: info@isguvenligidefteri.com

İş güvenliği onaylı defteri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. MEB onaylı sertifikalı İç mimari ve mobilya tasarım kursu (ücretsiz)

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN ONAYLI SERTİFİKA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, İL ÖZEL İDARESİ VE İST. TİCARET ODASI İŞBİRLİĞİNCE DÜZENLENEN İÇ MİMARİ VE MOBİLYA TASARIMI KURSU İÇ MİMARİ,TASARIM: *TASARIM ÖGELERİ *ORAN VE ORANSAL İLİŞKİLER *DENGE VE UYUM *SİMETRİ, ASİMETRİ *RİTM, VURGU *RENKLER,TEMEL RENK BİLGİSİ MİMARİ PROJE TASARIMI: *DONATI ELEMANLARI *YAPI ELEMANLARI *ÇATI ELEMANLARI...
  2. Yangın eğitimi (milli eğitim onaylı) (istanbul, bostancı)

Eğitim hakkındaki bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz, Kurumumuzla Şehit Büyükelçi İsmail Erez Teknik ve Endüstri Lisesi müdürlüğü arasında yapılan protokol doğrultusunda [COLOR=#2a2a2a][FONT=Segoe UI]T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN onaylı Yangın Eğitimi Kursu düzenlenecektir. [COLOR=#333333]PROGRAMIN DAYANAĞI: 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumlan Kanunu, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kânunu,...
  3. Atık su arıtma tesisi noter onaylı taahütname

Arkadaşlar merhaba, Forumu biraz araştırdım ancak bu konuyu net bir şekilde açıklayan başlık bulamadım. Atık su arıtma tesisleri için ilgili yönetmeliklere uyulacağına dair noter onaylı taahütname istenmekte. Bu taahütnamenin bir formatı var mıdır? İl Çevre Müdürlüğü ile yaptığım görüşmede 'GALİBA bir formatı olması lazım'dedi. Ben araştırdım bulamadım. İl Çevre Müdürlüğündeki arkadaş...
  4. Iş sağlığı ve güvenliği örnek staj defteri

İTÜ'de Çevre Mühendisliği okumaktayım ve ismini vermek istemediğim bir firmada İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünde staja başlamış bulunmaktayım. Üniversitemiz bu türden bir stajı Çevre Yönetimi Stajı adı altında kabul etmektedir ancak staj defterini nasıl yazmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok. Elinizde staj defteri örneği bulunuyorsa eğer paylaşırsanız sevinirim, ya da nasıl yazmam...
  5. Iş güvenliği sağlığı staj defteri örneği elinde olan varmı?

Merhabalar kolay gelsin.. Stajımı iş güvenliği ve sağlığı üzerine yapıyorum.. Elinde bu bölümle alakalı staj defteri örneği olan varsa yardımcı olabilirmi acaba...