Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Iş güvenliği uzmanı olabilecekler değişti!

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Yasemin Aslantürk Çebi tarafından paylaşıldı.

 1. Şuanki düzenleme göre sadece mühendis, mimar veya teknik eleman unvanını (tekniköğretmen, fizikçi, kimyager) alanlar iş güvenliğiuzmanı olabilmektedir.
  Kabul edilen önergeyle,
  1- ÇalışmaveSosyalGüvenlikBakanlığıileSGK'da müfettiş olanlar
  2- Sadecemimarunvanınıalanlar değil tümmimarlıkfakültesimezunları
  3- Biyologlar
  işgüvenliğiuzmanıolabilecektir.
  İŞTE MECLİSİN DÜN GECE YARISI KABUL ETTİKLERİ
  YENİ KABUL EDİLEN ÖNERGE METNİ
  MADDE 101- 20/6/2012 tarihlive6331 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) ve (s) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  "f) İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliğiuzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatınıdenetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerinmezunları ile teknik elemanı.

  s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyologunvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programımezunlarını,"
  ESKİ KANUN METNİ
  Madde 3 - (*)
  (1) Bu Kanunun uygulanmasında;
  f) İşgüvenliğiuzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı,
  s)Teknikeleman:Tekniköğretmen,fizikçivekimyagerunvanınasahipolanlarileüniversitelerinişsağlığıvegüvenliğiprogramımezunlarını,
   
  CMNet Okuru, A_K Özalp ve Erkan Dündar bunu beğendi.
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yapılan değişiklikle, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, sağlık personeli görevlendirmesinin yürürlük tarihi değişiyor.

  Buna göre, bu zorunluluklar, kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1 Temmuz 2016; 50’den az çalışanı olan ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1 Ocak 2014 yılında yürürlüğe girecek.
   
Iş güvenliği uzmanı olabilecekler değişti! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. ÇASGEM - İş Güvenliği Uzmanı Eğitimi ( C sınıfı )

  Değerli arkadaşlar ÇASGEM tarafından verilen İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi 1 Şubat itibarıyle başlayacaktır. Eğitime kayıtlar başlamıştır. İnternetten kayıt olup http://www.casgem.gov.tr/igut.php?cid=6 istenen belgeleri 10 içinde ulaşacak şekilde gönderiyorsunuz, ardından eğitimden 5 gün öncesine kadar eğitim ücretini ilgili banka hesabına yatırıyorsunuz. Eğitim İle ilgili bizzat arayarak...
 2. inşaat işinde iş güvenliği uzmanı

  Merhaba arkadaşlar; Bir inşaat firmasında iş güvenliği uzmanı olarak işe başladım.İlk işim olarak bayramdan sonra başlayacak olan hastane inşaatı işini verdiler.Yönetmeliğe göre gerekli işlemleri yapmaya çalışıyorum.Fakat aklıma bazı şeyler takıldı.Şöyleki; İlk olarak;İşçilere verilecek eğitimi için sunum hazırldım fakat bunun için uygun ekipmanın olmadığı söylendi bu durumda nasıl bi yol...