İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumları

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Sadiye Yüce tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Üyesi

  Sadiye Yüce
  Kayıt:
  24 Şubat 2009
  Şehir:
  Çorlu, Tekirdağ
  #1
  Merhaba;

  İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimini verebilecek bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ekli listede yer almaktadır.

  Eğitim almak isteyen arkadaşlar istediği eğitim kurumunu seçebileceği gibi eğitim için Çasgem'e de gidebilir. İşlevsellik anlamında özel eğitim kurumları ya da Çasgem arasında bir fark yoktur. Eğitim sonunda herkes aynı haklara sahiptir ve aynı sınava girer.

  Bilginize.
   

  Ekli Dosyalar:

  sailor1984 ve efe06 bunu beğendi.
 2. CMNet Üyesi

  zuhall
  Kayıt:
  2 Mart 2009
  Şehir:
  Manisa
  #2
  Sadiye Hnm, paylaşımınız için teşekkürler. Sanırım bu en güncel liste.

  Daha önceki listede olmayan yeni eğitim kurumlarının olduğunu da gördüm eklediğiniz listede...Dikkatimi çeken Okan Üniversite'si oldu. Böyle bir eğitim için nasıl yetkilendirildi? Aklıma takılan bu eğtim kurumlarında eğitim veren uzmanların yeterliliklerinin olup olmaması...Merak ediyorum acaba bakanlık neye göre yetkilendiriyor?

  Daha önce bu kurumlardan eğitim alan kişiler varsa kurumlar hakkında bilgi verirse çok faydalı olur.
   
 3. CMNet Üyesi

  Sadiye Yüce
  Kayıt:
  24 Şubat 2009
  Şehir:
  Çorlu, Tekirdağ
  #3
  Merhaba;

  27.11.2010 tarihinde yayınlanan İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK'e göre bahsettiğiniz konular ile ilgili tanımlamalar yer almaktadır.

  (Eğitim veren uzmanların yeterlilikleri) b) Eğiticilerin eğitimi belgesi: En az kırkbeş saatlik eğitim sonunda kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler veya 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa göre yetkilendirilen kurumlar tarafından verilen eğiticilerin eğitimi belgesini,

  (Yeterlilik belgesi alabilecek eğitim kurumları) c) Eğitim kurumu: İş güvenliği uzmanlarının eğitimlerini vermek üzere, gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen müesseseleri,

  (Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?) d) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş mühendis, mimar veya teknik elemanı,

  f) Teknik eleman: Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını ifade eder.

  Bunların dışında ben listede adı bulunan özel bir eğitim kurumundan mart 2010 tarihinde ilgili eğitimi aldım. Kurumlar ile ilgili tam olarak neyi merak ediyorsunuz bilmiyorum ama şöyle söyleyebilirim ki öss hazırlık dershanesi vb gibi düşünebilirsiniz. Biraz daha eğitim alanların aktif olduğu yoğun bir ders dönemini içeriyor.
   
 4. Site Kurucusu

  Fatih Özcan
  Kayıt:
  7 Aralık 2008
  Şehir:
  Astana
  #4
  Sertifikayı yine bu kurumlar mı veriyor sınav sonucunda yoksa bakanlığın sınavı var ve buna mı hazırlıyorlar?
   
 5. CMNet Üyesi

  Sadiye Yüce
  Kayıt:
  24 Şubat 2009
  Şehir:
  Çorlu, Tekirdağ
  #5
  Kurumlar eğitimin tamamlandığına dair bir sertifika "Eğitim Katılım Sertifikası" veriyorlar sadece. Eğitim tamamlandıktan sonra açıklanan tarihte MEB'in düzenlediği merkezi sınava giriliyor ve sınavda başarılı olanlara uzmanlık sertifikaları veriliyor. Henüz alamadım sertifikayı kimler onaylıyor bilmiyorum.
   
 6. CMNet Üyesi

  zuhall
  Kayıt:
  2 Mart 2009
  Şehir:
  Manisa
  #6
  Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim Sadiye Hnm.

  Dediğiniz gibi bu eğtim kurumları birer dershane niteliği taşıdığı için , eğitimcilerin kalitesi de önemli diye düşünüyorum.Yukarıda bahsettiğiniz yönetmelikte olduğu gibi eğitimcilerde sınavdan geçiyor demektir. Eğitim kurumlarının bakanlık tarafından yetkilendirmiş olması bu konuda uzman bir kadrosunun olduğunu gösteriyor.

  Birden çok alternatif olunca acaba hangisi en iyisi diye de düşünmüyor değilim?

  Sadiye Hnm siz hangi firmadan aldınız eğitiminizi ? Kurum hakkında izlenimiz nasıldı?
   
 7. CMNet Üyesi

  Sadiye Yüce
  Kayıt:
  24 Şubat 2009
  Şehir:
  Çorlu, Tekirdağ
  #7
  Merhaba tekrar;

  Ders verecek kişilerin yetkinliği ile ilgili bişey söylemek istemiyorum açıkçası. Çok iyi olanlarda mevcut (kendini yetiştirenler), çok kötü olanlarda mevcut (tamamen memur zihniyeti ile çalışanlar kendine bişey katmayanlar)
  Ancak iş ile ilgili daha teknik konularda genelde emekli baş iş müfettişleri (A sınıfı iş güvenliği uzmanı) ders verirken, diğer konular üniversite hocalarına kaydırılabiliyor.
  Bununla birlikte eğitimimi hangi kurumdan aldığımı sormuşsunuz ama bana çok etik gelmediği için isim vermek istemiyorum. Ancak eğitimimi Bursa'da aldığımı söyleyebilirim.
   
 8. CMNet Üyesi

  ozcanyurdunguzeli
  Kayıt:
  25 Ocak 2011
  #8
  Sadiye Hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
   
 9. Ayşegül Öner Albayrak
  Kayıt:
  19 Ocak 2010
  Şehir:
  ANKARA
  #9
  Sertifika ÇSGB'ndan geliyor arkadaşlar. Siz bir dilekçe ile başvuruyorsunuz bakanlığa; ilan edilen tarihler arasında.. Eğitim kurumunun verdiği katılım belgesi + diploma + belge ücretinin dekontunun ekli olduğu bir dilekçe olacak, bu şekilde bakanlıktan sertifikanız geliyor. ama tüm bu işlemler geç oluyor, çok seri bir çalışma yok. Saygılar...
   
 10. CMNet Üyesi

  Kayıt:
  23 Mayıs 2012
  #10
  Merhaba Sadiye Hanım;
  Bakanlığın sayfasında ( http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=duyuru15 ) yetkilendirilmiş eğitim kurumları 51 adet sizin verdiğinizde 23 adet yetkilendirilmiş kurum yer alıyor. Aralarında bir fark var mı? Çünkü ben sizin verdiğiniz listede yer almayan bir kuruma gidecektim ( evime yakın olduğu için) aralarında bir far yok değil mi? sizinki güncel mi değil acaba?
  Teşekkürler,
  Seher
   
 11. CMNet Üyesi

  Olcay Çetin
  Kayıt:
  25 Şubat 2012
  Şehir:
  Çankaya, ANKARA
  #11
  Ankarada hafta sonu eğitim veren bir kurum yok mudur? Çalıştığım için hafta içi kurslarına katılamıyorum :(
   
 12. CMNet Üyesi

  Serdar Seçgin
  Kayıt:
  29 Ocak 2012
  Şehir:
  Alsancak, İzmir
  #12
  Sadiye hanım, verdiğiniz eğitim kurumu listesini güncellemekte fayda var. En son bakanlıktan tarafından yayımlanan eğitim kurumu listesini yüklüyorum. Ayrıca ingilenenler ; http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=duyuru15 bu linkten en son güncel listeye her zaman ulaşabilirler. Zira yetki alan eğitim kurumları her gün artmakta. Dolayısı ile benimde şu an yüklediğim liste belli bir müddet sonra güncelliğini kaybedecek. Burda verdiğim linki baz almak en doğrusu olacaktır.
   

  Ekli Dosyalar:

 13. CMNet Üyesi

  Sadiye Yüce
  Kayıt:
  24 Şubat 2009
  Şehir:
  Çorlu, Tekirdağ
  #13
  Merhaba arkadaşlar;

  Eğitim kurumları ile ilgili listeyi Ocak 2011'de yayınlamışım dolayısıyla değişiklik olması muhtemeldir. Serdar Bey'in eklediği link üzerinden güncel halinin takibini yapabilirsiniz.

  İyi Çalışmalar..
   
 14. CMNet Üyesi

  Kayıt:
  16 Temmuz 2012
  #14
  Günaydınlar:)
  siteye yeni üye oldum. Jeoloji mühendisiyim. istanbul da iş arıyordum. orda çalışan bir arkadaşım İSG sertifikan var mı die sordu:)) ve benim bu konu ile ilgili hiçbir bilgim yok. yardımcı olabilir misiniz?
   
 15. Site Kurucusu

  Fatih Özcan
  Kayıt:
  7 Aralık 2008
  Şehir:
  Astana
  #15
  çeşitli firmalar ve bakanlığın eğitim kurumları tarafından iş güvenliği uzmanlığı eğitim verilmektedir. Daha sonra bakanlığın açtığı sınavı geçerek iş güvenliği uzmanı olup, bu konuda çalışabilirsiniz.
   
 16. CMNet Üyesi

  Kayıt:
  16 Temmuz 2012
  #16
  Biraz araştırdım da şu 21 ekimdeki sınavdan mı bahsediyorsunuz. bu sınavlar yılda 1 kere mi açılıyor? sorular saçma gelebilir cidden bu konuda oldukça cahilim.
   
 17. Site Kurucusu

  Fatih Özcan
  Kayıt:
  7 Aralık 2008
  Şehir:
  Astana
  #17
  Yılda 2-3 kez sanırım ama emin değilim yanlış yönlendirmeyeyim. Evet bakanlık iş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği adı altında sınavlar açmaktadır.
   
 18. CMNet Üyesi

  Kayıt:
  16 Temmuz 2012
  #18
  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
   
 19. CMNet Üyesi

  Tuğba Coşkun
  Kayıt:
  16 Mart 2009
  Şehir:
  İzmit, Kocaeli
 20. Misafir

  #20
  arkadaslar kayseride KOZA İş dünyası oalrak eğitim vermekteyiz ilgilenen arladaşları beklerim
   
  Ahmet Ardahanlılar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş

Yüklüyor...